12. Mityng „Na Rynek Marsz”

2009-05-31
 Wczoraj popołudniu odbył się 12. Mityng „Na Rynek Marsz”. W wyścigu, oprócz mieszkańców Krakowa, wzięli udział chodziarze światowej sławy.

Już dwunasty raz na płycie rynku zgromadzili się mieszkańcy, aby wziąć udział w mityngu w chodzie sportowym. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy jest Robert Korzeniowski. „Na Rynek Marsz” już trzy lata temu został wpisany na listę elitarnych spotkań na świecie rozgrywanych jako Grand Prix IAAFE Race Walking Challenge.

Mityng rozpoczął się honorową rundą krakowian wokół Rynku, prowadzoną przez Rafała Korzeniowskiego, Artura Partykę oraz przedstawicieli władz miasta. W marszu udział wzięli zarówno ci starsi, jak i ci młodsi mieszkańcy grodu Kraka. Później nadszedł czas na prawdziwe zawody.

Jako pierwsze startowały panie. Po pokonaniu dystansu 10 km, ostra rywalizacja rozegrała się między Kjersti Tysse Platzer a Olgą Kaniskiną. Złoto ostatecznie zdobyła Norweżka (41:41), bijąc rekord świata na tym dystansie. Drugie miejsce przypadło Rosjance (41:42). Włoszka, Elisa Rigaudo, zajęła trzecie miejsce. Do pierwszej dziesiątki, na miejscu dziewiątym, zakwalifikowała się nasza zawodniczka – Sylwia Korzeniowska.

Późnej nadszedł czas panów. Podczas pierwszych okrążeń na prowadzenie wyszli Rosjanin - Valeriy Borchin i podopieczny Korzeniowskiego, Hiszpan – Francisco Fernandez. Niestety, ten ostatni z powodu kontuzji nogi musiał zrezygnować z dalszej walki. Zwycięzcą mityngu został  Borchin, poprawiając tym samym swój własny rekord na dystansie 10 km. Srebrny medal zdobył Erik Tysse (NOR), brązowy Yohan Diniz (FRA).

Bardzo dobrze poradzili sobie nasi zawodnicy. Grzegorz Sudoł zajął siódme miejsce. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Jakub Jelonek i Rafał Augustyn, odpowiednio na dziewiątej i dziesiątej pozycji.