Zmień miasto
Muzyka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Sinfonietta Cracovia - Mladen Tarbuk

Kiedy2017-10-08 godzina 18:00
Za ile- 15 zł - ulgowy - 30 zł - normalny
GdzieGaleria Sztuki Polskiej XIX, Kraków, Kraków, Rynek Główny 3
Kraków
Sinfonietta Cracovia - Mladen Tarbuk

Sinfonietta Cracovia - Mladen Tarbuk

 

Polska — Chorwacja: muzyczny most.

Sinfonietta Cracovia z Mladenem Tarbukiem w Sukiennicach

 

Mladen Tarbuk to prawdziwy człowiek renesansu — odnosi sukcesy na całym świecie nie tylko jako dyrygent, ale również kompozytor, pedagog i producent. Międzynarodowe uznanie artysta zyskał za sprawą regularnych występów w Nadreńskiej Operze Niemieckiej w Düsseldorfie, jednocześnie koncertując z wiodącymi światowymi orkiestrami na scenach całego świata.

Koncert Chorwata z krakowską orkiestrą odbędzie się w ramach uroczystych obchodów chorwackiego Święta Niepodległosci oraz 25. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją. Jednoczeście występ inaugurować będzie konferencję Wpływ Papieża Polaka Jana Pawła II na społeczność chorwacką.

Usłyszymy m.in. nostalgiczną Chachonnę skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego po śmierci Jana Pawła II jako muzyczny hołd złożony Papieżowi Polakowi. Ten napisany pierwotnie jako duet na skrzypce i altówkę utwór prawykonany został przez Juliana Rachlina i Janine Jansen w Dubrowniku — mieście szczególnie bliskim Tarbukowi, który od 2012 roku piastuje funkcję dyrektora dubrownickiego Festiwalu Letniego, jednej z najważniejszych europejskich imprez kulturalnych.

Symbolicznym nawiązaniem do polsko-chorwackich związków będzie również wykonanie inspirowanej rytmiką latynoamerykańskiego tańca Samby da Camera Ivo Josipovića — byłego Prezydenta Chorwacji, powszechnie cenionego również jako kompozytora i animatora kultury muzycznej. Mało znanym faktem z biografii chorwackiego męża stanu jest jego dwuletni pobyt w Polsce, w trakcie którego Josipović podjął studia w Warszawie.

W repertuarze wieczoru znajdzie się również kompozycja gwiazdy wieczoru: utwór Sebastian im Traum nawiązujący do wiersza wybitnego austriackiego pisarza-ekspresjonisty Georga Trakla, który ostatnie miesiące życia spędził w Krakowie. Jak przyznaje Tarbuk, wykonanie tego dzieła pod jego batutą w wiedeńskim Musikverein było jednym z najistotniejszych wydarzeń w jego karierze.

Najnowsze osiągnięcia rodzimej myśli kompozytorskiej w programie koncertu reprezentować będzie zaś dynamiczny utwór Sinfonietta: Time is Ticking Macieja Bałenkowskiego — młodego kompozytora-rezydenta krakowskiej orkiestry i laureata organizowanego przez zespół Międzynarodowego Konkursy Kompozytorskiego Sinfonietta per Sinfonietta pod honorowym patronatem prof. Krzysztofa Pendereckiego.

Koncert zwieńczy wykonanie nastrojowej Serenady na smyczki Josefa Suka — czeskiego kompozytora uważanego za jednego z najzdolniejszych uczniów Antonína Dvořáka. Ten nawiązujący do najlepszych tradycji muzyki epoki romantyzmu utwór doskonale oddaje ducha „słowiańskiej melancholii”, tak istotnej dla kształtowania się na przestrzeni wieków wspólnoty kulturowej obecnych państw Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w muzycznej podróży po Słowiańszczyźnie u boku niezawodnej Sinfonietty Cracovii!

 

WYKONAWCY

  • Mladen Tarbuk — dyrygent
  • Sinfonietta Cracovia

 

PROGRAM

  • K. Penderecki — Chaconne in memoriam Giovanni Paolo II
  • I. Josipović — Samba de Camera
  • M. Bałenkowski — Sinfonietta: Time Is Ticking (wykonanie w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca Kompozytor — rezydent)
  • M. Tarbuk — Sebastian im Traum
  • [przerwa]
  • J. Suk — Serenada na smyczki op. 6


https://www.sinfonietta.pl
https://www.facebook.com/SinfoniettaCracovia
https://www.twitter.com/sinfocracovia
https://www.instagram.com/sinfonietta_cracovia
https://www.youtube.com/user/SinfoniettaCracovia

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.

Najbliższe koncerty Muzyka
DataWydarzenieMiejsce
2018-06-26Ozzy OsbourneTauron Arena Kraków, ul. Lema 7
2018-07-01Deep PurpleTauron Arena Kraków, ul. Lema 7
2018-07-01DEEP PURPLE Tauron Arena
2018-07-03Pearl Jam
2018-07-12
-
2018-07-15
Castle Party 2018
2018-07-28Iron Maiden
2018-10-09Star Wars in Concert: Nowa Nadzieja z muzyką na żywo Kraków 2018TAURON Arena Krakow, ul. Stanisława Lema 7
Zobacz inne wydarzenia
FB dlaMaturzysty.pl reklama