Festiwale - Muzyka

Startuje festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2020

2020-08-17 12:42:54 | Kraków

18 sierpnia rusza 22. edycja EtnoKraków/Rozstaje. Tym razem tematem przewodnim jest dialog - z tradycją, międzykulturowy, społeczny. W dobie pandemicznych ograniczeń, a jednocześnie: nieograniczonego niemal dostępu do technicznych narzędzi komunikacji paradoksalnie pogłębia się deficyt relacji bezpośredniej, rozmowy, spotkania, wsłuchania się w słowo, w muzykę, w siebie nawzajem. Jak zapewnia Jan Słowiński – dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje: Usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów.

EtnoKraków/Rozstaje 2020

Na scenie plenerowej festiwalu (OnEarth, 22.08, Forty Kleparz) z lekkością południowoamerykańską zagra Derico Alves Forró Band (Brazylia), a z finezją i słowiańskim ogniem – Sokół Orchestra (Polska). Tradycyjną muzykę perską i poezję Rumiego – sufickiego mistyka przybliży nam irańskie Hamdam Trio. Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi legendarna krakowska formacja KROKE, jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny etno i world music. Tak mówią o swojej muzyce: improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Wśród artystów sceny kameralnej festiwalu (19-21.08, klub Strefa, ul. św. Tomasza 31) usłyszymy m.in. syryjskiego kompozytora, multiinstrumentalistę, wirtuoza oud – Wassima Ibrahima we wspólnym projekcie z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Marokański artysta Mustapha El Boudani – inspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja – wystąpi natomiast w duecie z polską wokalistką Anną Witczak znaną z zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod wodzą Michała Czachowskiego.

Tegoroczna formuła: OnEarth – OnAir – OnLine to koncerty grane na żywo (z respektowaniem wszelkich zasad wynikających z konieczności zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa), ale też transmisje (i retransmisje) radiowe, streamingi, działania w sieci w trakcie festiwalu i po jego zakończeniu przeznaczone dla tej części publiczności, która z rozmaitych przyczyn nie będzie mogła w wydarzeniach uczestniczyć bezpośrednio. Koncerty plenerowe będą się odbywać w Fortach Kleparz w Krakowie (22.08), koncerty kameralne w krakowskim klubie Strefa (19-21.08), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa i w przestrzeniach ŻyWej Pracowni (18-21.08). Ważną częścią tegorocznej edycji festiwalu będą też premierowe transmisje wideo online (we wrześniu i październiku) nagrań festiwalowych koncertów z lat ubiegłych.

Zapraszamy też na wirtualny wernisaż (18.08, facebook.com/etnokrakow) wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac międzynarodowego konkursu na plakat: EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość – prezentującej graficzne interpretacje idei projektu oraz ponaddwudziestoletnią tradycję festiwalu.

Program festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2020

18.08.2020 / 12.00 / Galeria Wirtualna fb/EtnoKrakow / wernisaż wystawy i ogłoszenie wyników Międzynarodowego Konkursu na Plakat: EtnoKraków/Rozstaje: spotkanie – dialog – otwartość

19.08.2020 / 20.00 / klub Strefa / koncert / Indialucia (Polska/UK)

20.08.2020 | 15.00-16.30 | ŻyWa Pracownia, Kraków, ul. Celna 5

Tacki z wikliny – warsztaty rzemiosła tradycyjnego; zapisy: warsztaty@zywapracownia.pl

 

20.08.2020 / 20.00 / klub Strefa / koncert / Mustapha El Boudani & Anna Witczak (Maroko/Polska)

21.08.2020 / 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Wassim Ibrahim / „Dźwięki Orientu”

21.08.2020 / 20.00 / klub Strefa/ koncert / Wassim Ibrahim & Tomas Celis Sanchez (Syria/Meksyk)

22.08.2020 / 12.00-14.00 / klub Strefa / warsztaty / Dariush Rasouli / warsztaty pieśni perskich

 

22.08.2020 / koncerty plenerowe / Forty Kleparz:

18.00 Derico Alves Forró Band (Brazylia)

19.00 Sokół Orchestra (Polska)

20.00 Hamdam Trio (Iran)

21.00 KROKE (Polska)

 

więcej informacji na stronie: www.etnokrakow.pl

bilety i karnety: www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/etnokrakow/

dzieci do lat 10 – wstęp wolny

ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: program, zespoły, 22 edycja, online, Kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kendrick Lamar
Kendrick Lamar headlinerem Open'era 2021

Twórczość Kendricka Lamara pełna jest przykładów łączenia jakości artystycznej i sukcesu komercyjnego.

Opener 2021
Playboi Carti na Open'erze 2021

Do załogi Open'era 2021 dołączył Playboi Carti - jedna z najciekawszych postaci we współczesnej kulturze hip-hopowej.

Polecamy
Lordi
Lordi i Agata Karczewska na Pol'and'Rock Festival

Potwornie dobry ciężki metal zagości na Dużej Scenie Najpiękniejszego Festiwalu Świata.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kendrick Lamar
Kendrick Lamar headlinerem Open'era 2021

Twórczość Kendricka Lamara pełna jest przykładów łączenia jakości artystycznej i sukcesu komercyjnego.

Konkurs Ziaja
Popularne
U2 w Polsce!
U2 w Polsce!

W 2009 roku rusza trasa koncertowa promująca najnowszy album grupy. Chorzów znalazł się na liście dziesięciu europejskich miast, w których zespół na żywo zaprezentuje nowe utwory.

Peja "Na serio"
Peja "Na serio"

Peja ujawnił szczegóły swojego najnowszego albumu, który ukaże się w sklepach 17 września. Na albumie "Na serio" znajdzie się 19 utworów.

Hity na Czasie 2008
Hity na Czasie 2008

Na sklepowe półki trafiła składanka "Hity na Czasie 2008" czyli zapowiedź tego co czeka na fanów eskowych hitów w ramach letniej trasy!