Zmień miasto
Rozrywka Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Festiwal Równości IV

Kiedy2023-10-07
Do kiedy2023-10-14
GdzieCentrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2
Festiwal Równości IV

Podczas tegorocznej edycji festiwalu dowiemy się jak idee wolności, równości i szacunku przekładają się na jakość naszego codziennego życia i przeciwdziałają wykluczeniom.
Czy potrafimy ze sobą rozmawiać, rozumiemy postawy innych i złożoność ludzkich wyborów? Czy umiemy reagować na przemoc, hejt i dyskryminację?

 Festiwal Równości IV to m.in.:
•    spotkania panelowe i dyskusje na rzecz równości między kobietami a mężczyznami
•    warsztaty pomagające radzić sobie z szowinizmem, hejtem i gatunkowizmem
•    prezentacja dobrych praktyk wzmacniających postawy obywatelskie, demokratyczne
i wspólnotowe
•    budowanie świadomości czym są prawa człowieka
•    działania aktywistów i przedstawicieli NGO wzmacniających świadomość obywatelską, równości płci i równości międzygatunkowej
•    działania na rzecz codziennego posługiwania się dobrą mową i realnej inkluzji w kontekście aktualnych palących problemów współczesności.

FESTIWAL RÓWNOŚCI |  PROGRAM
7 X 2023 r. (sobota)
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków


 
10.00 – 11.30
Panel dyskusyjny: R Ó W N O Ś Ć
Natalia Michna, Ewa Wojdyłło-Osiatyńska, Natalia Gajecka.
Prowadzenie: Joanna Hańderek

11.40 – 12.50
JAK ROZPOZNAĆ OSOBĘ PRZEMOCOWĄ?
Warsztaty antydyskryminacyjne
Prowadzenie: Andrzej Dominiczak

13.00 – 14.30  
Panel dyskusyjny: W O L N O Ś Ć
Magdalena Dropek, Emanuela Lewandowskx, Remigiusz Ryziński
Prowadzenie: Joanna Hańderek

14.40 – 15.50
JAK RADZIĆ SOBIE Z GATUNKOWIZMEM? -  Warsztaty antydyskryminacyjne
Prowadzenie: Monika Kohut

16.00 – Odzyskiwanie siebie – otwarcie wystawy malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek

16.10 - Koncert krakowskiego chóru LGBTQ+ KRAKOFONIA

16.30 – 18.00
Panel dyskusyjny: S Z A C U N E K
Hanna Mamzer, Joanna Krakowiecka, Robert Samborski
Prowadzenie: Joanna Hańderek

17.00
ODBICIA – finisaż plenerowej wystawy fotografii Krzysztofa Marchlaka

18.15 – 19.15 JAK RADZIĆ SOBIE Z SZOWINIZMEM I HEJTEM?
Warsztaty antydyskryminacyjne.
Prowadzenie: Agata Miętus
 
Podczas festiwalu w dniu 7 października aktywiści i aktywistki z sektora NGO działający na rzecz różnych form inkluzji będą prezentować swoje stoiska informacyjne.

UWAGA: Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na stronie dworek.eu oraz w wydarzeniu na profilu FB - https://tiny.pl/c5ntq

14 X 2023 r. (sobota)
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków

19.00.  SOK Z KAMIENIA - Instalacja site specific EVY HOLTZ w Galerii Baszta - wernisaż
Kuratorka: Maria Varlygina

"Sok z kamienia" opowiada o uwolnieniu człowieka z zastygłych konstrukcji społecznych — ciężarów, które odbierają siły i marzenia. To manifest transformacji, siły woli przeciwko grubym bryłom konwenansów i nieprzydatnych reguł.


Organizatorzy: Stowarzyszenie na rzecz Dworku Białoprądnickiego, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, „Kultura Wykluczenia?”
Koordynator: Dorota Halberda (dorota.halberda@dworek.eu)
Partnerstwo: Centrum Praw Kobiet, Racje, Federacja Znaki Równości, Rainbow 4 Love
Opieka medialna: Gazeta Wyborcza, JAZZKULTURA, Magazyn Istota, Replika, dlaStudenta.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa


***

ODZYSKIWANIE SIEBIE - to cykl obrazów i grafik ELŻBIETY BIŃCZAK-HAŃDEREK mierzących się z przemocą wobec kobiet, oraz uprzedmiotowieniem tych, którzy/e zostali uznani za najsłabszych, nie wartych dyskusji, przemilczanych. Tytułowe odzyskiwanie siebie to droga do autonomii, niezależności, ale również do pogodzenia się traumatycznymi i negatywnymi doświadczeniami. Odzyskiwanie siebie to cykl obrazów zmagających się ze zniszczeniem podmiotowości zarówno człowieka jak i świata, sprowadzeniem wszystkiego, co wartościowe do komercji i towaru. Odzyskiwanie siebie to również proces tego, co niemożliwe z perspektywy krzywdy i upokorzenia: uzyskania wolności pomimo wszystkiego co złe i niszczące.
***

ODBICIA - finisaż plenerowej wystawy fotografii KRZYSZTOFA MARCHLAKA. Wystawa stanowi manifest obecności osób o różnorodnych tożsamościach w przestrzeni publicznej. Autor fotografuje ludzi, dla których wolność, równość i szacunek do siebie i innych stanowią podstawowe wartości w życiu codziennym. Jego prace przedstawiają głównie osoby LGBTQIAP+, lecz nie tylko je. Artysta nie selekcjonuje i nie kategoryzuje osób, z którymi działa. Poszukuje w nich odwagi w wyrażaniu siebie i porozumienia z nimi. (https://marchlak.wixsite.com)

***

SOK z KAMIENIA - to projekt artystyczny EVY HOLTZ, który opowiada o uwolnieniu człowieka z zastygłych konstrukcji społecznych — ciężarów, które odbierają siły i marzenia. Baszta jako metaforyczna przestrzeń magicznych ruin, kamiennego kręgu, gdzie znikają i rodzą się widma czasu. Tym razem zmienia się w alchemiczne laboratorium — scenę artystyczną. Od dawna wiadomo, że nawet kamień nie jest odporny na działanie czasu i żywiołów, że może być przekształcony w wodę. "Sok z kamienia" to manifest transformacji, siły woli przeciwko grubym bryłom konwenansów i nieprzydatnych reguł. (www.facebook.com/basztagaleria)

***

KRAKOFONIA - to pierwszy i jedyny w swoim rodzaju krakowski chór LGBTQ+. Czyli grupa osób, które uwielbiają razem śpiewać, rozwijać się wokalnie i dzielić energią z publicznością. A jednocześnie inkluzywna, bezpieczna przestrzeń, w której każdx może być sobą, zawierać przyjaźnie i działać na rzecz społeczności. Krakofonia jest chórem amatorskim, działającym od 2014 r. W ich bogatym repertuarze zajdziemy zarówno queerowe klasyki jak i nowe aranżacje współczesnych utworów muzyki rozrywkowej. Najczęściej koncertują w Krakowie, ale chętnie biorą udział w polskich i międzynarodowych festiwalach. Należą do Federacji Znaki Równości oraz europejskiego stowarzyszenia LEGATO Choirs.  (www.krakofonia.org)
Chcesz kupić nasze zdjęcia?
ZOBACZ OFERTĘ
Copyright © 2003-2024 dlastudenta.pl

FB dlaMaturzysty.pl reklama