Literatura
Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

  • 2018-05-24, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul Lipowa 4, Kraków

Opis

Muzeum Historyczne Wrocławia miasta Krakowa oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN organizują połączoną z dyskusją prezentację nowej książki pod tytułem Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Jest to niezwykła praca – zwieńczenie kilkuletniego projektu badawczego pt. Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Praca ta to obszerne, dwutomowe wydanie pod redakcją prof. Barbary Engelking oraz prof. Jana Grabowskiego.

Miejsce odbycia się wydarzenia to Fabryka Emalia Oskara Schindlera na ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 18, 24 maja. Wstęp jest bezpłatny, a w trakcie trwania spotkania będzie możliwość zakupienia książki po promocyjnej cenie. Wydarzenie szczególnie polecamy wszystkim zainteresowanym przedstawianą tematyką.

Od wydawcy:

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i kryjówki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.

We wszystkich zbadanych powiatach najwięcej Żydów szukało pomocy nie w miasteczkach, ale w pobliskich wsiach – w domach swoich sąsiadów. Możliwość przetrwania w ogromnym stopniu zależała od chęci pomocy tychże sąsiadów - chrześcijan, od tego, czy byli w stanie przełamać strach wobec zagrożenia, jakie stanowili dla wspólnoty wiejskiej ukrywający się Żydzi. Nie sprzyjały temu obowiązujące normy grupowe, obecny wszędzie antysemityzm ani mechanizmy konformizmu społecznego. Tym bardziej podziwiać należy tych, którzy potrafili przeciwstawić się nie tylko niemieckim przepisom prawnym, lecz także pisanym i niepisanym regułom życia grupowego.

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Ostatnio dodane
Extraordinary X-Men: Przystań X, tom 1
Nowości komiksowe Egmontu w styczniu 2019

X-Men, Amazing Spider-Man, Deadpool i inne premiery!

Szczury Wrocławia. Kraty
"Szczury Wrocławia. Kraty" - ZOMO kontra zombie od Roberta J. Szmidta

30 stycznia do księgarń trafi długo wyczekiwany spin-off głośnej powieści "Szczury Wrocławia. Chaos".