Dzieje się - Literatura

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program

2018-06-13 09:41:04 | Kraków

W Krakowie już po raz 28. odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. Tegorocznym tematem jest Syjon - ten dosłowny i metaforyczny. Część spotkań odbędzie się w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17), a część w mieszkaniu Czesława Miłosza (ul. Bogusławskiego 6). Wszystko potrwa od 24 do 30 czerwca 2018.

FKŻOpis pasma literackiego festiwalu:

Spotkania pasma literackiego na różny sposób krążą wokół uniwersalnej wizji Syjonu jako wspólnego miejsca na ziemi, źródła tożsamości jednostek i kultur, przedmiotu tęsknoty i nostalgii. Odbędą się rozmowy m.in.: z Anną Bikont o tragicznych i ciągle nie dość znanych okolicznościach misji Sprawiedliwych, z Mikołajem Grynbergiem i Włodkiem Goldkornem o pamięci Marca 1968, z Marcinem Wichą i Małgorzatą Czyńską o przedmiotach jako urzeczywistnieniach tęsknoty i sposobie pisania.

Unikalna przestrzeń krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza stanie się miejscem wykładów pn. "Powroty", w ramach których prof. Aleksander Fiut opowie o życiu autora "Zniewolonego umysłu" jako wiecznym powrocie, Katarzyna Zimmerer przybliży wkład polskich Żydów w rozwój polskiej literatury pod zaborami, a Michalina Kmiecik przywoła czasy, w których pozornie stateczny Kraków stał się ogniskiem ruchu rewolucyjnych twórców spod znaku awangardy. Pasmo literackie na 28. FKŻ domkną warsztaty dla dzieci wokół jednego z opowiadań z serii O_KAZ autorstwa Michała Mądrackiego i Urszuli Palusińskiej, podczas których uczestnicy skonstruują własny bolid do podróży w czasie i przestrzeni po krakowskim Kazimierzu.

Program pasma literackiego:

24 czerwca (niedziela), godz. 14:00 Sendlerowa non-fiction. Spotkanie z Anną Bikont

25 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00 Życia przecięte. Marzec 1968 pół wieku później (Dyskusja: Włodek Goldkorn, Mikołaj Grynberg)

26. czerwca (wtorek), godz. 18:00 Duch rzeczy (Dyskusja: Marcin Wicha, Małgorzata Czyńska)

27-28 czerwca (środa-czwartek) „Powroty” – cykl wykładów w mieszkaniu Miłosza

27 czerwca (środa), godz. 16:00 (Nie)możliwe powroty Czesława Miłosza (Wykład: prof. Aleksander Fiut)

28 czerwca (czwartek), godz. 16:00 Żydowscy księgarze i wydawcy w służbie polskiej literatury (Wykład: Katarzyna Zimmerer)

29 czerwca (piątek), godz. 16:00 Awangarda krakowska. Przeszłość pewnej wizji (Wykład: dr Michalina Kmiecik)

30 czerwca (sobota), godz. 12:00 Warsztaty literackie dla dzieci wokół serii O_KAZ: (Warsztaty: Urszula Palusińska, Michał Mądracki)

Wstęp na spotkania w Centrum Kultury Żydowskiej jest wolny, na wykłady w mieszkaniu Miłosza i warsztaty dla dzieci jest przeznaczona ograniczona pula bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie festiwalowej (ul. Józefa 36) od 16 czerwca.

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, literatura, wykład, warsztaty, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Karol Bielecki - Wojownik
Karol Bielecki promuje swoją książkę "Wojownik" [FOTO]

Legenda polskiej piłki ręcznej spisuje swoje wspomnienia.

Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

Polecamy
Metro 2035 dopełni nowe wydanie trylogii Glukhovsky'ego
Metro 2035 dopełni nowe wydanie trylogii Glukhovsky'ego

Już jesienią tego roku swoją polską premierę będzie miała jedna z najbardziej wyczekiwanych powieści SF - Metro 2035 Dmitrija Glukhovsky'ego. Z tej okazji do sklepów trafi nowe wydanie całej trylogii.

W maju nowa powieść Michała Witkowskiego. Mocniejsza niż "Lubiewo"
W maju nowa powieść Michała Witkowskiego. Mocniejsza niż "Lubiewo"

"Fynf und cwancyś" to powieść obyczajowa, której akcja toczy się w Szwajcarii w latach 90. w środowisku męskich prostytutek z Europy Wschodniej.

Ostatnio dodane
Karol Bielecki - Wojownik
Karol Bielecki promuje swoją książkę "Wojownik" [FOTO]

Legenda polskiej piłki ręcznej spisuje swoje wspomnienia.

Tolkien
Zestawienie pięciorga następców Tolkiena

Pisarze fantastyki tworzą niesamowite uniwersa. Sprawdzamy, kto może aspirować do poziomu legendy?

Kupony i kody rabatowe