Dzieje się - Literatura

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program

2018-06-13 09:41:04 | Kraków

W Krakowie już po raz 28. odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej. Tegorocznym tematem jest Syjon - ten dosłowny i metaforyczny. Część spotkań odbędzie się w Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17), a część w mieszkaniu Czesława Miłosza (ul. Bogusławskiego 6). Wszystko potrwa od 24 do 30 czerwca 2018.

FKŻOpis pasma literackiego festiwalu:

Spotkania pasma literackiego na różny sposób krążą wokół uniwersalnej wizji Syjonu jako wspólnego miejsca na ziemi, źródła tożsamości jednostek i kultur, przedmiotu tęsknoty i nostalgii. Odbędą się rozmowy m.in.: z Anną Bikont o tragicznych i ciągle nie dość znanych okolicznościach misji Sprawiedliwych, z Mikołajem Grynbergiem i Włodkiem Goldkornem o pamięci Marca 1968, z Marcinem Wichą i Małgorzatą Czyńską o przedmiotach jako urzeczywistnieniach tęsknoty i sposobie pisania.

Unikalna przestrzeń krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza stanie się miejscem wykładów pn. "Powroty", w ramach których prof. Aleksander Fiut opowie o życiu autora "Zniewolonego umysłu" jako wiecznym powrocie, Katarzyna Zimmerer przybliży wkład polskich Żydów w rozwój polskiej literatury pod zaborami, a Michalina Kmiecik przywoła czasy, w których pozornie stateczny Kraków stał się ogniskiem ruchu rewolucyjnych twórców spod znaku awangardy. Pasmo literackie na 28. FKŻ domkną warsztaty dla dzieci wokół jednego z opowiadań z serii O_KAZ autorstwa Michała Mądrackiego i Urszuli Palusińskiej, podczas których uczestnicy skonstruują własny bolid do podróży w czasie i przestrzeni po krakowskim Kazimierzu.

Program pasma literackiego:

24 czerwca (niedziela), godz. 14:00 Sendlerowa non-fiction. Spotkanie z Anną Bikont

25 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00 Życia przecięte. Marzec 1968 pół wieku później (Dyskusja: Włodek Goldkorn, Mikołaj Grynberg)

26. czerwca (wtorek), godz. 18:00 Duch rzeczy (Dyskusja: Marcin Wicha, Małgorzata Czyńska)

27-28 czerwca (środa-czwartek) „Powroty” – cykl wykładów w mieszkaniu Miłosza

27 czerwca (środa), godz. 16:00 (Nie)możliwe powroty Czesława Miłosza (Wykład: prof. Aleksander Fiut)

28 czerwca (czwartek), godz. 16:00 Żydowscy księgarze i wydawcy w służbie polskiej literatury (Wykład: Katarzyna Zimmerer)

29 czerwca (piątek), godz. 16:00 Awangarda krakowska. Przeszłość pewnej wizji (Wykład: dr Michalina Kmiecik)

30 czerwca (sobota), godz. 12:00 Warsztaty literackie dla dzieci wokół serii O_KAZ: (Warsztaty: Urszula Palusińska, Michał Mądracki)

Wstęp na spotkania w Centrum Kultury Żydowskiej jest wolny, na wykłady w mieszkaniu Miłosza i warsztaty dla dzieci jest przeznaczona ograniczona pula bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie festiwalowej (ul. Józefa 36) od 16 czerwca.

AJ/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal, literatura, wykład, warsztaty, 2018
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich wydarzeń kulturalnych w Polsce.

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program Kraków

Program pasma literackiego 28. FKŻ w Krakowie.

Książki zakazane, czyli czego nie wolno było czytać

Poznaj dzieła, których czytania z różnych powodów usiłowano zakazać.

Polecamy
Międzynarodowy Festiwal Literatury w Krakowie
Międzynarodowy Festiwal Literatury w Krakowie Kraków

Przez sześć dni wydarzeniom literackim towarzyszyć będą pokazy filmów związanych z literaturą, wystawy, koncerty, wykłady, spotkania z twórcami i wiele innych.

Maria Peszek czyta w Trójce
Maria Peszek czyta w Trójce

11 października w paśmie "Powieść w Trójce" o godz. 20.50 Maria Peszek będzie czytać najnowszą książkę Jakuba Żulczyka pt. "Instytut".

Ostatnio dodane
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu
Big Book Festival - przewodnik po festiwalu

W dniach 22-24 czerwca odbędzie się szósta edycja jednego z najbardziej nowatorskich wydarzeń kulturalnych w Polsce.

28. Festiwal Kultury Żydowskiej: znamy program Kraków

Program pasma literackiego 28. FKŻ w Krakowie.

Kupony i kody rabatowe