Dzieje się - Literatura

10. Festiwal Conrada w Krakowie - oto pasmo Przemysły Książki

2018-08-23 10:06:10 | Kraków

Po raz kolejny w Krakowie odbędzie się festiwal literatury imienia Josepha Conrada, tym razem pomiędzy 22, a 28 października 2018. W ramach tego festiwalu w dniach 25-27 października 2018 ponownie odbędzie się pasmo Przemysły Książki.

Przemysły Książki 2018

Są pewne tematy w świecie literackim które wymagają poruszenia. Co roku Przemysły Książki wyciągają różnego rodzaju kwestie zapalne na światło dzienne i skłaniają do dyskusji wszystkich zainteresowanych. W tym roku tematem przewodnim są: status małych wydawnictw, sytuacja finansowa twórców, wpływ internetu na literaturę i literatów, a także kondycja świata krytyków literatury. Rozmowy prowadził będzie Marcin Wilk, kurator pasma.

Tegoroczne Przemysły Książki rozpoczną się o 13:00 czwartkowym spotkaniem “Magister krytykiem. O znaczeniu wykształcenia uniwersyteckiego”. W nim dr hab. Bernadetta Darska i prof. Ryszard Koziołek omówią to, czy wykształcenie akademickie pomaga w pracy krytyka i jaką rolę powinien przyjmować uniwersytet w życiu literackim. Następnie, o godzinie 15:00 odbędzie się rozmowa poświęcona nauce pisania. “Egzamin z liter” poprowadzą nauczyciele kreatywnego pisania i twórcy, Iza Michalewicz, a także Filip Modrzejewski. Opowiedzą o swoich doświadczeniach dydaktycznych i spróbują zmierzyć się z tematem zasadności takich zajęć. Czwartkowe spotkania odbędą się w Księgarni De Revolutionibus.

W piątek organizatorzy zapraszają do Spółdzielni Ogniwo na krakowskim Kazimierzu. To tam “O wpływie Internetu na życie literackie” poprowadzą krytycy: Olga Wróbel, Justyna Sobolewska oraz Łukasz Najder. Kolejnym panelem będzie “Czekam na przelew”. Spotkanie z Miłoszem Biedrzyckim, a także Bogną Świątkowską którzy porozmawiają o stanie finansów w literaturze.

Ostatniego dnia pasma Przemysły Książki, w murach antykwariatu Abecadło, odbędzie się spotkanie z Ewą Bolińską-Gostkowską, redaktorką wydawnictwa Znak, oraz Joanną Bator, pisarką, które opowiedzą o ekranizacjach książek. W ramach dyskusji “Z książki na taśmę filmową” opowiedzą o powszechnej praktyce współpracy pisarzy ze scenarzystami. O godzinie 15:00 z kolei odbędzie się ostatnie spotkanie zatytułowane “Wydawczynie. O sile małych oficyn” podczas których odbędzie się spotkanie z przedstawicielkami niewielkich wydawnictw: Kamą Margielską (Książkowe Klimaty), Julianną Jonek (Dowody na Istnienie) oraz Anitą Musioł (Pauza).

Festiwal Conrada, organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego, to największe międzynarodowe wydarzenie literackie w Polsce i jedno z największych w Europie. Jego celem jest prezentacja literatury światowej powstającej w różnych zakątkach globu, zakorzenionej w różnych kulturach, wyrastającej z odmiennych doświadczeń, a także inicjowanie intensywnych dyskusji artystycznych i społecznych. Tworzymy w Krakowie miejsce spotkania pisarek i pisarzy, czytelniczek i czytelników, profesjonalistów oraz amatorów.

AG/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: repertuar, wydarzenie, literatura, wydawnictwa, impreza, godzina, harmonogram
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Witold Gombrowicz - ciekawostki o autorze i jego twórczości

Teksty Gombrowicza pomimo swojego wieku trafnie odzwierciedlają także naszą rzeczywistość. Przeczytaj ciekawostki o polskim powieściopisarzu i poznaj intrygujące cytaty z jego książek.

archiwum dokumenty
Czego nie chroni prawo autorskie?

Jakie teksty wyłączono spod ochrony prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.