Zdrowie - Kobieta

Oczy - nasze okno na świat

2010-12-07 11:35:53 | Kraków

Wzrok to podstawa funkcjonowania człowieka na wszystkich płaszczyznach ludzkiej egzystencji. Zdrowe oczy to komfort życia i możliwość cieszenia się jego urokami. Oczy  narażone są jednak na wiele schorzeń. Na szczęście współczesna medycyna ma coraz więcej do zaoferowania pacjentom, również dzięki zdobyczom techniki.


Lasery od bardzo dawna są wykorzystywane w medycynie, lecz od kilku lat w dziedzinie laseroterapii obserwujemy technologiczny zryw. Z roku na rok lekarze mają do dyspozycji coraz nowsze urządzenia, które są wykorzystywane również w okulistyce. Laseroterapia jest nowoczesną metodą stosowaną zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu oczu - mówi specjalista chorób oczu dr n. med. Małgorzata Woś dbająca o zdrowie oczu pacjentów Scanmed Uniwersum w Krakowie.

Jak szerokie ma zastosowanie laseroterapia w okulistyce?

Dr Małgorzata Woś:
Wykorzystywanie laserów w okulistyce odbywa się w bardzo szerokim zakresie - począwszy już od noworodków cierpiących na retinopatię wcześniaczą, a skończywszy na osobach dorosłych i starszych dotkniętych różnego rodzaju schorzeniami i wadami wzroku. Ludzie żyją coraz dłużej, a co za tym idzie chorób związanych z oczami przybywa. Okulistyka jest jednak jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny, toteż lekarze okuliści dysponują nie tylko coraz szersza wiedzą, ale i coraz to nowszym i lepiej działającym sprzętem. Lasery to nieoceniona "broń" okulisty, który dzięki niej ma możliwość leczenia chorób oczu i powikłań okulistycznych wynikających ze schorzeń ogólnoustrojowych.

Brzmi to bardzo optymistycznie, ale nie zapominajmy, że są to jednak zabiegi.

Dr Małgorzata Woś:
Laseroterapia to zabieg, który odbywa się w gabinecie okulistycznym, nie wymaga hospitalizacji. Pacjent po zabiegu wraca niemal natychmiast do normalnego funkcjonowania. Po zakwalifikowaniu do laseroterapii i objaśnieniu pacjentowi celowości terapii i przebiegu zabiegu następuje znieczulenie kroplami oka i wykonywana jest laseroterapia - promienie lasera penetrują na odpowiednią głębokość gałkę oczną. Wykorzystuje się dwa rodzaje laserów: laser diodowy i laser neodymowy YAG-stosowane w leczeniu schorzeń siatkówki, jaskrze, zaćmie wtórnej.
 
Skupmy się teraz na chorobach oczu, które kwalifikują pacjentów do laseroterapii - jakie to schorzenia?

Dr Małgorzata Woś:
Dużą grupę stanowią pacjenci ze schorzeniami naczyniowymi i cukrzycą. Laseroterapia w tych przypadkach jest wykonywana zależnie od zaawansowania choroby i zmian widocznych w dnie oka. Zmiany naczyniowe u pacjentów z cukrzycą są bardzo częste i odzwierciedlają stan naczyń w całym organizmie, dlatego też pacjenci ci muszą być pod stałą opieką lekarską regularnie konsultowani przez lekarza okulistę.  Zabiegi wykonywane są także u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz powikłaniami naczyniowymi np. zakrzepicą żylną. Inną grupą pacjentów są osoby ze zwyrodnieniami siatkówki m.in. osoby z wysoką krótkowzrocznością. Lasery są wykonywane również ze wskazań nagłych u pacjentów z otworami w siatkówce oka.   
         
Choroby związane z nadciśnieniem i oczy - trochę to dalekie tematy. Czy osoby ze schorzeniami naczyniowymi potrafią łączyć te dwa fakty w całość?

Dr Małgorzata Woś:
Nie zawsze, ale od tego są lekarze, którzy dbając o zdrowie pacjenta  kierują pacjentów z nadciśnieniem czy cukrzycą do badania okulistycznego. 

Jak leczy się jaskrę dzięki laseroterapii?

Dr Małgorzata Woś:
Laseroterapia jest terapią wspomagającą leczenie zachowawcze, do którego stosujemy całą gamę nowoczesnych kropli okulistycznych. Laseroterapia ułatwia kontrolę farmakologiczną oraz opóźnia, a czasem eliminuje konieczność interwencji chirurgicznej Wykorzystuje się  zarówno laser diodowy, jak i neodymowy. Zabiegi te mają na celu obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i poprawienie filtracji w oku.

Czy lasery wykorzystywane są w leczeniu zaćmy?

Dr Małgorzata Woś:
Tak i w tych przypadkach wykorzystuje się laser neodymowy YAG. Zaćma jest chorobą, która jest leczona chirurgicznie - pacjentowi usuwa się ultradźwiękami zaćmioną soczewkę, a na jej miejsce jest wszczepiana sztuczna soczewka. W oku pacjenta pozostaje natomiast torebka, w której znajduje się soczewka. Zdarza się, że torebka mętnieje i wówczas mamy do czynienia z zaćmą wtórną, która jest leczona właśnie laserem YAG - robi się otwór w torebce, który gwarantuje brak nawrotów zaćmy.

Wady wzroku, jak laseroterapia działa w tym obszarze?

Dr Małgorzata Woś:
Dzięki laserom wykonuje się zabiegi korekcji wad wzroku - jest to odrębna dziedzina zabiegów. Zabiegi wykonywane są u pacjentów borykających się z krótkowzrocznością, nadwzroczności i niezbornością. Do tego są jednak wykorzystywane innego typu lasery. Istota laserowej korekcji polega na tym, że promień lasera zmienia optykę oka na tyle, aby pacjent odzyskał optymalną ostrość wzroku.   

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania zabiegu laseroterapii?

Dr Małgorzata Woś:
Właściwie nie ma przeciwwskazań. Ważna jest natomiast bardzo dobra diagnostyka schorzenia, by leczenie przebiegło szybko i sprawnie.      

Rozmawiała
Gabriela Kózka
 

Zabieg wykonasz w:
Scanmed Strefa Medyczna Universum
Tel. 12 629 88 00
www.scanmed.pl>>

Logując się na stronie www.wyspa.skarbow.com>> zyskasz atrakcyjny rabat na konsultację okulistyczną w naszej przychodni.


Słowa kluczowe: scanmed, kraków, 2010, przychodnia, oczy, wzrok, leczenie, laseroterapia, okulistyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Polecamy
Elon Musk w SNL
Elon Musk opowiedział o swoim Zespole Aspergera w SNL

Zobacz, o czym mówił miliarder podczas swojego wystąpienia w SNL.

Jak chronić oczy jesienią i zimą
Jak chronić oczy jesienią i zimą Kraków

Nawykowo chronimy oczy przed słońcem wiosną i jesienią, nie zdając sobie sprawy, że jesienią i zimą są one tak samo narażone.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dieta dla studentÃłw
Dieta dla studentów - jakie produkty wspierają pracę mózgu?

Wybierając odpowiednią żywność, możesz znacząco poprawić przyswajanie wiedzy.

Popularne
spalanie kalorii
Spalanie kalorii

Liczba spalonych kalorii w ciągu 1 godziny wysiłku fizycznego.

Krwawienie po stosunku
Krwawienie po stosunku

Szczęśliwa po stosunku, masz wrażenie jakbyś znajdowała się w raju. Chciałoby się krzyknąć: Chwilo trwaj! Nic nie sprowadzi cię szybciej na Ziemie, jak fakt, iż ...

72 h po...
72 h po...

Co zrobić w sytuacji, gdy odbyłaś stosunek bez zabezpieczenia i obawiasz się zajścia w niechcianą ciążę?