Kino
Przegląd filmowy  w ramach festiwalu Bomba Megabitowa

Przegląd filmowy w ramach festiwalu Bomba Megabitowa

  • 2021-09-13, do 2021-09-16
  • od 16zł do 22zł
  • Kino Pod Baranami, Kraków

Opis

Fundacja Dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na pokazy filmowe towarzyszące Festiwalowi Bomba Megabitowa w stulecie urodzin Stanisława Lema. Na ekranie krakowskiego kina pojawią się filmowe adaptacje twórczości polskiego futurologa: dwie wersje Solaris, wstrząsający Szpital przemienienia, wizjonerski Kongres, pełna rozmachu Milcząca gwiazda oraz dokument Autor Solaris Borysa Lankosza, opowiadający o burzliwych losach pisarza.

Będący kulminacją obchodów trwającego aktualnie Roku Lema Festiwal Bomba Megabitowa to interdyscyplinarne wydarzenie, łączące świat kultury, sztuki i technologii. Festiwal organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe - operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. W programie imprezy znalazły się spektakle teatralne, koncerty, wystawy oraz pokazy filmowe, które odbędą się w Kinie Pod Baranami

W programie pokazów - filmowe adaptacje dzieł Stanisława Lema. Niektóre z nich budziły poważne zastrzeżenia pisarza. Polsko-NRD-owska superprodukcja Milcząca gwiazda, snująca wizję pacyficznej, międzynarodowej i komunistycznej unii ziemskich narodów, oburzyła autora na tyle, że chciał wycofać swoje nazwisko z czołówki. Uważane dzisiaj za arcydzieło kinematografii Solaris Andrieja Tarkowskiego również rozczarowało polskiego pisarza. Rosyjski reżyser śmiało modyfikował bazowy materiał, dopisywał do niego dodatkowe wątki i odnajdywał całkowicie nowe, fascynujące zagadnienia etyczne. Znacznie wierniejszą adaptacją prozy polskiego mistrza science-fiction było Solaris, zrealizowane w 2002 roku przez wywodzącego się z kina niezależnego Stevena Soderbergha. W rolę głównego bohatera – psychologa, mającego zbadać przyczyny zagadkowych zachowań grupy naukowców na pokładzie stacji kosmicznej – wcielił się George Clooney.

Kongres Ariego Folmana, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową w kategorii „Najlepszy film animowany”, to zacierająca granice między fikcją a rzeczywistością luźna adaptacja Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. To nowatorskie i odważne dzieło filmowe, pełne namysłu na temat roli technologii w przemyśle filmowym, współczesnego aktorstwa oraz komercyjności kinowej rozrywki. Z zupełnie odmiennymi tematami mierzy się Szpital przemienienia Edwarda Żebrowskiego, zrealizowany na podstawie powieści Lema z 1955 r. pod tym samym tytułem. To chłodny moralitet, w którym apokaliptyczna wizja zagłady szpitala staje się wielką parabolą ludzkiego losu w czasach fanatyzmu i ludobójstwa.

Informacji na temat życia i twórczości Stanisława Lema dostarcza dokument Autor Solaris Borysa Lankosza, pełen unikalnych materiałów archiwalnych – m.in. filmów kręconych przez pisarza na kamerze 8mm oraz wypowiedzi czołowych lemoznawców i bliskich autora.

Zanim przegląd ruszy w Kinie Pod Baranami, w sąsiednim Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 odbędzie się pokaz krótkiego metrażu Pokój, w reżyserii Krzysztofa Jankowskiego. Film - będący pierwszą od czterech dekad polską ekranizacją twórczości Stanisława Lema - powstał na podstawie opowiadania Podróż siódma ze zbioru Dzienniki gwiazdowe. Pokaz odbędzie się 11 września o godz. 20.00, a towarzyszyć mu będzie spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Jacek Wakar.

Natomiast we wtorek, 21 września o g. 20.00, w ramach cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich,Kino Pod Baranami oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe zapraszają na pokaz filmu Test pilota Pirxa. Ta polsko-radziecka ekranizacja powieści Stanisława Lema pełna jest niezwykłych efektów specjalnych oraz złożonych pytań na temat człowieczeństwa i ludzkiej natury. 

BILETY: 

22 zł (normalny)

17 zł (ulgowy)

16 zł (ulgowy)

Karnet (6 filmów): 72 zł

Pełen program Festiwalu Bomba Megabitowa dostępny jest na stronie: www.bombamegabitowa.com

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Nie czas umierać
Agent 007 bohaterem Nocnego Maratonu Filmowego w Heliosie

1 października zobaczyć będzie można aż trzy produkcje z Bondem.

Żeby nie było śladÃłw - premiera w kinach Helios
Polski kandydat do Oscara na ekranach kin Helios!

Najnowszy dramat w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego można już oglądać na kinowym ekranie.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!