Kino
Przegląd Filmów Wietnamskich

Przegląd Filmów Wietnamskich

  • 2019-06-21, do 2019-06-25
  • 23 zł (normalny) 16 zł (ulgowy) Karnet (5 seansów): 60 zł
  • Kino Pod Baranami, Kraków

Opis

Kino Pod Baranami zaprasza na Przegląd Filmów Wietnamskich. W programie pięć wyjątkowych produkcji pełnometrażowych, w których tradycja miesza się z nowoczesnością, a trudna historia przeplata z pełną optymizmu współczesnością.

Wietnam, położone w Azji Południowo-Wschodniej państwo, widziane jest nadal przede wszystkim przez pryzmat swojej tragicznej historii, w której dominuje zwłaszcza uwikłana w zimnowojenne intrygi wojna wietnamska. Wietnam to jednak również fascynujące, wieloetniczne miejsce o rozwijającej się gospodarce i przemyśle, coraz częściej wybierane przez turystów jako cel wakacyjnych wypraw. Różnym, często zupełnie niespodziewanym i nietypowym obliczom tego kraju, przyjrzą się widzowie podczas Przeglądu Filmów Wietnamskich. W programie pięć filmów pełnometrażowych, wśród których znalazły się zarówno starsze tytuły, jak i te najnowsze, docenione na międzynarodowych festiwalach lub zadziwiające oryginalnym podejściem do gatunkowych schematów.

Klasyczną pozycją jest Historia na piasku pisana, autorstwauznanego reżysera Nguyena Thanh Vana, która weszła na ekrany kin w 1999 roku. Ta niezwykła opowieść o długim oddziaływaniu wojny na życie mieszkańców to ujmujące i zadziwiająco trafne wprowadzenie do wietnamskiej historii i obyczajowości. Filmowi towarzyszyć będzie prelekcja specjalizującego się w kinie azjatyckim wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego - prof. dr hab. Krzysztofa Loski (22 czerwca).

Do przeszłości nawiązuje także otwierający przegląd (21 czerwca) film Krawcowaopowiadający o sztuce szycia tradycyjnego wietnamskiego stroju (ao dai) oraz… podróżach w czasie! Odtwórczyni głównej roli w filmie, Vu Tran Diem My, będzie gościem pokazu. Niezwykłą historię (z gastronomią w tle) przedstawia również film Stacja przesiadkowa, będący reżyserskim debiutem uznanej wietnamskiej aktorki Hong Anh. Jego bohaterami są m.in. przybywający znikąd, tajemniczy wędrowiec Phuoc, apodyktyczny właściciel restauracji oraz jego piękna niepełnosprawna córka Chu.

Wietnamskie kino doskonale radzi sobie zarówno z wysmakowanymi filmami festiwalowymi, jak i popularnymi produkcjami dla szerokiej widowni. Żółty kwiat w zielonej trawie Victora Vu to pokazywany w Cannes wzruszający portret dwóch, diametralnie różniących się od siebie braci, których życie na biednej wietnamskiej prowincji wypełniają zabawy, kłótnie i szkoła. Tymczasem Jackpot: wielka wygrana Dustina Nguyena to szalona komedia o perypetiach grupy małomiasteczkowych Wietnamczyków i pewnym wygranym losie na loterii.

PROGRAM:

piątek, 21 czerwca, godz. 19.00

KRAWCOWA | CÔ BA SÀI GÒN

reż. Loc Tran, Kay Nguyen, Wietnam 2017, 100’

sobota, 22 czerwca, godz. 19.00
HISTORIA NA PIASKU PISANA | DOI CÁT

reż. Nguyen Thanh Van, Wietnam 1999, 90’
+ wprowadzenie do kina wietnamskiego: prof. dr hab. Krzysztof Loska

niedziela, 23 czerwca, godz. 19.00

JACKPOT: WIELKA WYGRANA | TRUNG SO

reż. Dustin Nguyen, Wietnam 2015, 92’

 

poniedziałek, 24 czerwca, godz. 19.00
STACJA PRZESIADKOWA | DAO CUA DAN NGU CU

reż. Hong Anh, Wietnam 2017, 93’

wtorek, 25 czerwca, godz. 19.00

ŻÓŁTY KWIAT W ZIELONEJ TRAWIE | TÔI THAY HOA VÀNG TRÊN CO XANH

reż. Victor Vu, Wietnam 2015, 103’


BILETY:
23 zł (normalny)

16 zł (ulgowy)

Karnet (5 seansów): 60 zł

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Yesterday - recenzja

Komedia romantyczna o świecie bez muzyki Beatlesów to nowe dzieło Danny'ego Boyle'a. Czy warto zobaczyć?