Kino
Najlepsze polskie 30'

Najlepsze polskie 30'

  • 2018-01-23, , godzina 20:00
  • 22 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)
  • Kino Pod Baranami, Kraków

Opis

Polskie filmy krótkometrażowe niezwykle rzadko prezentowane są na wielkim ekranie. Pokaz odbywający się 23 stycznia w Kinie Pod Baranami to doskonała okazja, aby przekonać się, jak wiele emocji najzdolniejsi młodzi polscy twórcy potrafią zawrzeć w zaledwie 30-minutowych historiach. Na ekranie dzieło Piotra Domalewskiego, autora uznanej za najlepszy polski film 2017 roku Cichej Nocy; nagrodzona w Cannes produkcja niezwykle utalentowanej Aleksandry Terpińskiej oraz krótkometrażowy dokument Marka Skrzecza, który zachwycił publiczność Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

60 kilo niczego to krótkometrażowy dramat Piotra Domalewskiego, twórcy filmu Cicha noc, który stał się sensacją zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, zdobywając m.in. Złote Lwy dla najlepszego filmu. 60 kilo niczego prezentuje dramatyczną historię mężczyzny, który po 15 latach ciężkiej pracy zostaje kierownikiem w kopalni odkrywkowej. Już pierwszego dnia na nowym stanowisku jego wartości zostają wystawione na ciężką próbę. Obok znakomitego Grzegorza Damięckiego, w filmie występują również Andrzej Grabowski i Tomasz Schuchardt. Film prezentowano w ramach Konkursu Filmów Krótkometrażowych zeszłorocznego festiwalu w Gdyni, gdzie Bartosz Świniarski otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze zdjęcia.

Najpiękniejsze fajerwerki ever to historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół, zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny. Jej dzieło doceniono m.in. podczas festiwalu filmowego w Cannes (Nagroda Canal+) oraz w Gdyni, gdzie autorkę wyróżniono za "najodważniejsze spojrzenie" w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska (Serce miłości), Malwina Buss (Róża, serial Belfer) oraz Piotr Polak (Człowiek z magicznym pudełkiem).

Do Kina Pod Baranami warto wybrać się również ze względu na Amerykański sen, który pokochali uczestnicy ostatniej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego przyznając mu Nagrodę Publiczności. Film, zrealizowany w ramach programu Studia Munka "Pierwszy Dokument", śledzi losy mieszkającego w wymierającej miejscowości nastolatka, który marzy o zapaśniczej karierze. To reżyserski debiut zajmującego się dotąd głównie montażem Marka Skrzecza i najlepszy powód do tego, aby uważnie śledzić dalszą karierę tego niezwykle utalentowanego twórcy.

Po seansie spotkanie z Aleksandrą Terpińską poprowadzi Jerzy Armata.

Wszystkie filmy prezentowane będą z angielskimi napisami.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Aquaman
Mamy pierwszy zwiastun filmu "Aquaman" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Jason Momoa w superprodukcji z uniwersum DC.

Glass zwiastun
Zobacz zwiastun filmu "Glass" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Zobacz, co stało się po wydarzeniach z filmu "Split".