Dzieje się - Kino

Zobacz najciekawsze filmy 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmwego

2018-01-05 10:52:37 | Kraków

Kino Pod Baranami zaprasza na przegląd najbardziej interesujących filmów 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, który będzie trwał od 12 do 18 stycznia 2018 roku. W programie znalazło się siedem produkcji, które gościły na wrocławskim festiwalu - wielokrotnie nagradzane błyskotliwe debiuty i nowatorskie dzieła znanych twórców filmowych.
Bliskość - Kantemir BałagowPodczas tegorocznego tournée, krakowscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć przede wszystkim debiuty nagradzane na międzynarodowych festiwalach. W programie znalazła się m.in. mocna, oparta na prawdziwych wydarzeniach ,,Bliskość" opowiadająca o porwaniu pewnego żydowskiego chłopaka. To pierwsza pełnometrażowa produkcja rosyjskiego reżysera Kantemira Bałagowa, będącego również autorem scenariusza. "Bliskość" zaprezentowano m.in. w sekcji Un Certain Regard podczas zeszłorocznego festiwalu w Cannes, gdzie film zdobył Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI). Na ekranie pojawi się także poruszający portret dziecięcej żałoby czyli "Lato 1993" Carli Simón. Uważne, ale i czułe spojrzenie reżyserki na losy małej bohaterki filmu spotkało się z uznaniem na festiwalu w Berlinie w 2017 roku, gdzie film uhonorowano nagrodą za najlepszy debiut.

W ramach przeglądu będzie można również zobaczyć rozgrywające się na przeciwległych krańcach świata baśniowe opowieści. "Nie jestem czarownicą" to historia 9-letniej dziewczynki oskarżonej o czary. Zambijska reżyserka Rungano Nyoni snuje swoją opowieść w absolutnie unikalnym stylu, balansującym pomiędzy patosem a niecodziennym humorem. W rozgrywającym się w pokrytej śniegiem Danii filmie Zimowi bracia Hlynura Pálmasona kamera towarzyszy dwóm braciom, robotnikom, podczas ich codziennej, fizycznej pracy. Z pomocą zachwycającego obrazu i czarnego humoru, reżyserowi udało się stworzyć mroczną, fantasmagoryczną opowieść, w której pojawia się jednak promyk nadziei.

Szron - Sharunas Bartas

Obok młodych reżyserów w programie tournée pojawią się uznani twórcy kina autorskiego. Fani twórczości Bruno Dumonta nie mogą przegapić pokazu filmu "Jeannette. Dzieciństwo Joanny d’Arc", w którym reżyser przedstawia nowe spojrzenie na ikoniczną postać francuskiej historii. W charakterystyczny dla siebie sposób Dumont łamie konwencje. Porzucając dobrze znaną część losów Dziewicy Orleańskiej, reżyser wykorzystuje swoją wizję dzieciństwa bohaterki do komentarza na temat relacji między religią a przemocą. Całość dodatkowo okrasza współczesną muzyką, ekscentryczną choreografią i humorem.

Na drugim biegunie filmowego stylu znajduje się ©arūnas Bartas, który w swoim najnowszym filmie "Szron" zaprezentuje poruszającą i bardzo oszczędną w środkach opowieść o wojnie na Ukrainie. Jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli nowego pokolenia litewskich twórców filmowych tym razem opowiada o młodych wolontariuszach, którzy wyruszają na ogarnięte wojną tereny z pomocą humanitarną. Słynący z unikalnego stylu i zamiłowania do kina kontemplacyjnego filipiński reżyser Lav Diaz przedstawi historię kobiety opuszczającej więzienie, w którym przebywała przez 30 lat za przestępstwo, którego nie popełniła. Snującą się powoli opowieść Diaz zamknął w precyzyjnie skonstruowanych, czarno białych kadrach i skłaniających widza do zatrzymania się i refleksji długich ujęciach. Podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, Kobietę, która odeszła nagrodzono Złotym Lwem dla najlepszego filmu.

Bilety:
20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)
Karnet (7 filmów): 70 zł

Program tournée:

piątek, 12 stycznia
19.05 JEANNETTE. DZIECIŃSTWO JOANNY D'ARC
| JEANNETTE L'ENFANCE DE JEANNE D'ARC
reż. Bruno Dumont, Francja 2017, 115’

sobota, 13 stycznia
19.05 ZIMOWI BRACIA | VINTERBRØDRE
reż. Hlynur Pálmason, Dania 2017, 100’

niedziela, 14 stycznia
15.00 KOBIETA, KTÓRA ODESZŁA | ANG BABAENG HUMAYO
reż. Lav Diaz, Filipiny 2016, 226’

poniedziałek, 15 stycznia
19.05 LATO 1993 | ESTIU 1993
reż. Carla Simón, Hiszpania 2017, 97’

wtorek, 16 stycznia
18.05 BLISKOŚĆ | TESNOTA
reż. Kantemir Bałagow, Rosja 2017, 118'

środa, 17 stycznia
19.05 SZRON | FROST
reż. ©arūnas Bartas, Litwa/Francja/Ukraina/Polska 2017, 115’

czwartek, 18 stycznia
19.05 NIE JESTEM CZAROWNICĄ | I AM NOT A WITCH
reż. Rungano Nyoni, Wielka Brytania/Francja 2017, 90

JM/ip

fot materiały prasowe

Słowa kluczowe: kino, film, Nowe Horyzonty, Kino Pod Baranami
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Aquaman
Mamy pierwszy zwiastun filmu "Aquaman" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Jason Momoa w superprodukcji z uniwersum DC.

Glass zwiastun
Zobacz zwiastun filmu "Glass" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Zobacz, co stało się po wydarzeniach z filmu "Split".

OdnajdÄ™ CiÄ™ - premiera filmu
Gwiazdy na uroczystej premierze filmu "Odnajdę cię" [FOTO]

Na czerwonym dywanie pojawili się m. in. Ewa Kaim, Michał Żurawski i Mirosław Kotowicz.

Polecamy
Kinowa szoklista
Kinowa szoklista

Finałowa scena filmu "Szósty zmysł" zdobyła miano zwycięzcy w rankingu najbardziej szokujących scen filmowych wszech czasów.

Tak powstaje "Wołyń". Zobacz kulisy z planu i rozmowę z twórcami [WIDEO]
Tak powstaje "Wołyń". Zobacz kulisy z planu i rozmowę z twórcami [WIDEO]

- Myślę, że widz, który pójdzie na ten film dostanie wiele emocji i wzruszeń - mówi o swoim najnowszym projekcie reżyser Wojciech Smarzowski.

Premiery filmowe
Kupony i kody rabatowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Aquaman
Mamy pierwszy zwiastun filmu "Aquaman" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Jason Momoa w superprodukcji z uniwersum DC.

Glass zwiastun
Zobacz zwiastun filmu "Glass" z Comic-Con 2018 [WIDEO]

Zobacz, co stało się po wydarzeniach z filmu "Split".