Dzieje się - Kino

Łowcy nagród KFF-u

2009-11-10 12:24:37 | Kraków
 Krakowski Festiwal Filmowy, jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie, obchodzi w przyszłym roku jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji organizatorzy przypominają publiczności najciekawsze i najlepsze filmy z historii festiwalu w serii comiesięcznych cykli.  W listopadzie motywem przewodnim są filmy, które zebrały pokaźną liczbę nagród i zrobiły prawdziwie międzynarodową karierę.


Przez 7 kolejnych miesięcy w 5 małopolskich kinach, w Krakowie, Tarnowie i w Nowym Sączu, pokazywane są filmy, które wyróżniły się w historii Festiwalu i przyczyniły do powstania fenomenu imprezy. Na poszczególne pokazy składają się filmy, które łączy temat, motyw przewodni, osoba twórcy czy też kraj pochodzenia.

W listopadzie zaprezentowane zostaną dzieła, dla których Krakowski Festiwal Filmowy był pierwszym przystankiem na drodze do międzynarodowej kariery. Widzowie zobaczą więc dzieła zdobywców Oscara - Zbigniewa Rybczyńskiego i Andrei Arnold i twórców nominowanych do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Tomasza Bagińskiego i Sławomira Fabickiego, a także polskich „globtroterów” festiwalowych - Wojciecha Kasperskiego i Rafała Skalskiego.

Powodem do dumy organizatora festiwalu jest odkrycie „nieoszlifowanego diamentu”, który później podlega dalszej obróbce, stając w szranki z innymi talentami i wywołując aplauz widzów oraz jurorów na całym świecie. W historii krakowskich konkursów wiele było wydarzeń o randze wyjątkowej. – powiedział Krzysztof Gierat, dyrektor Festiwalu. - W listopadzie przypominamy kilka z nich.


Na część „Łowcy nagród” złożą się następujące filmy:

 - "Tango", reż. Zbigniew Rybczyński, Polska 1980, 8’ – Brązowy Lajkonik 1981.
Animacja. W Krakowie tylko „brąz”, ale konkurencja w tym roku wolności była niebywała. Za to w świecie szaleńczy marsz sukcesu. Laury na festiwalach w Annecy, Huesca, Tampere, Oberhausen, Ottawie i wreszcie triumfalny Oscar 1983! W rytm muzyki Janusza Hajduna 30 postaci wykonuje szalone rondo codziennych czynności w niezwykle zatłoczonym mieszkaniu.
 
 - "Wasp" ("Osa"), reż. Andrea Arnold, Wielka Brytania, 2003, 23' – Złoty Smok 2004.
Fabuła. 21 nagród na całym świecie, w tym Oscar 2005. Perełka krótkiego metrażu. Thriller o samotnej matce, której tytułowa osa przerywa upojną randkę. Późniejsza jurorka Krakowskiego Festiwalu Filmowego robi obecnie światową karierę. Jej pełnometrażowe filmy fabularne zdobywają w Cannes Nagrody Jury (Red Road – 2006, Fish Tank – 2009).
 
 - "Katedra", reż. Tomasz Bagiński, Polska 2002, 7’ – Srebrny Lajkonik 2003.
Animacja. Pierwowzór literacki – opowiadanie Jacka Dukaja. Inspiracja malarstwem Zdzisława Beksińskiego i architekturą Antonio Gaudiego. Film zrealizowany przez Platige Image, firmie specjalizującej się w efektach specjalnych, stał się pierwszym tak wielkim sukcesem polskiej animacji komputerowej. Nominacja do Oscara w roku 2002.
 
 - "Męska sprawa", reż. Sławomir Fabicki, Polska 2001, 25’ – Srebrny Smok 2002.
Fabuła. 21 nagród na całym świecie, w tym nominacja do Oscara w 2002 roku. Etiuda szkolna, zrealizowana wspólnie ze znakomitym krakowskim operatorem Bogumiłem Godfrejowem, zaskoczyła swą dojrzałością i formą. Czarno-biały film o 13-letnim chłopcu poraża prawdą iście dokumentalną, uświadamiając okrucieństwo świata dorosłych.
 
 - "Nasiona", reż. Wojciech Kasperski, Polska 2005, 27’ – Złoty Lajkonik 2006.
Dokument. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”, zrealizowanego wspólnie przez Instytut Adama Mickiewicza i producenta „Eureka Media”. 19 nagród na świecie. Przejmujący obraz, odrzuconego przez miejscową społeczność wielodzietnego małżeństwa, żyjącego w skrajnej nędzy na uboczu ałtajskiej wioski.
 
 - "52 procent", reż. Rafał Skalski, Polska 2007, 19’ – Złoty Lajkonik 2007.
Dokument. Film z cyklu „Rosja – Polska. Nowe spojrzenie”. W samym tylko Krakowie 5 nagród. Wspaniały sukces młodziutkiego twórcy. 52 procent to idealny stosunek długości nóg do wzrostu. Maleńka Ałła robi wszystko, by osiągnąć te proporcje, bo marzy o karierze baletnicy.

Jubileuszowy cykl 50. KFF – część II: „Łowcy nagród” - plan projekcji:
16.11.2009, godz.18.00 - Kino Mikro, Kraków
24.11.2009, godz. 19.30 - Kino Sokół, Nowy Sącz
26.11.2009, godz. 20.00 - Millenium, Tarnów
27.11.2009, godz.19.00 - Kino Pod Baranami,Kraków
 
Słowa kluczowe: Krakowski Festiwal Filmowy, 50 -lecie festiwalu, Łowcy nagród, pokaz specjalny filmów, Mikro, kino
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Tylko my dwoje
Francuski thriller "Tylko my dwoje" wkrótce w polskich kinach

Film poświęcony jest trudnemu tematowi jakim jest przemoc domowa.

Prosta sprawa
"Prosta sprawa" - zwiastun nowego serialu twórców "Furiozy" [WIDEO]

To historia na podstawie bestsellerowej powieści Wojciecha Chmielarza.

Polecamy
Linda Grabowski Seweryn
Linda, Seweryn i Grabowski w rozmowie o "Irlandczyku" i nie tylko [WIDEO]

Aktorzy spotykają się po latach w rozmowie o filmie Martina Scorsese, kinie i o sobie samych.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Tylko my dwoje
Francuski thriller "Tylko my dwoje" wkrótce w polskich kinach

Film poświęcony jest trudnemu tematowi jakim jest przemoc domowa.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!