Dzieje się - Kino

Codzienność i surrealizm – 48. KFF

2008-06-01 12:25:50 | Kraków
 Drugi dzień 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego obfitował w wiele obrazów godnych nie tylko zapamiętania, ale i głębszego przemyślenia. Krótkometrażowe produkcje zaprezentowane w ramach sobotniej części Konkursu Międzynarodowego skutecznie podważają stereotyp ambitnego, lecz wiejącego nudą kina.

Pokaz rozpoczęto od projekcji „Piekarzy" - najnowszego dzieła Yasmin Feddy, laureatki wielu festiwalowych nagród, którymi był nagradzany jej dyplomowy film „Milking the Desert". Wyświetlani w Krakowie „Piekarze" są częścią projektu „Bridging the Gap", który ma na celu przełamywanie uprzedzeń i niwelowanie dystansu w społeczeństwie. Główni bohaterowie filmu Feddy to ludzie upośledzeni, mimo to doskonale radzący sobie podczas pracy w piekarni. Wykonując drobne, z pozoru banalne czynności uczą się odpowiedzialności i rzetelności, a przy okazji zaczynają wierzyć, że są potrzebni innym.

Słabość kojarzy się jednak nie tylko z kalectwem. Drugi z prezentowanych obrazów - reżyserski debiut Elaine Wickham pt. „Moja matka" dotyka problemu niedołężności wśród najbliższych osób. Bohaterka etiudy miota się pomiędzy wyrzutami sumienia a niechęcią do opieki nad znienawidzoną i schorowaną matką. Sytuacja, w której znajduje się kobieta porusza nawet jej krnąbrną i zbuntowaną nastoletnią córkę. Okazuje się, że nie jest łatwo wykorzenić z serca poczucie bliskości, nawet jeśli relacje między ludźmi nigdy nie układały się dobrze.

Kolejny festiwalowy dokument, tym razem autorstwa Suzanne Raes, jest opowieścią o bułgarskiej imigrantce sprzątającej domy w Amsterdamie. Hristina jest ekonomistką z wykształcenia i fotografem z zamiłowania. Chociaż nie lubi swojej pracy, nie chce wracać do ojczyzny. Jest artystycznym niespokojnym duchem, a w Bułgarii nie miałaby nawet pierwiastka wolności, którą cieszy się teraz. Chociaż pracodawcy ją uwielbiają, w ich domach Hristina czuje się niewidzialna, zupełnie jakby żyła poza rzeczywistością. Fotografowanie wnętrz staje się dla niej formą zaznaczania swojej obecności, a powstające zdjęcia - jedynymi śladami jej istnienia.

„Sekret Salomona" - kolejna odsłona Konkursu Międzynarodowego, jest dość zabawną historią człowieka, który nagle przestaje być zauważany przez innych. Nikt nie odpowiada mu 'dzień dobry', strażnik w pracy nie reaguje na jego pojawienie się, a para kochanków bez skrępowania zaczyna się przy nim całować. Z czasem okazuje się, że przyczyn niewidzialności Adam powinien szukać wśród swoich żydowskich korzeni, z akcentem na tajemnicze losy dziadka Salomona. Gdy poznaje rozwiązanie zagadki, zaczyna cieszyć się swoją nową cechą, przy okazji odnajdując upragnione szczęście.

Szkocka reżyserka - Kelly Neal, twórczyni filmu „Na ratunek rybie" w swojej pracy ukazuje życie małego amerykańskiego miasteczka Columbus. Jego mieszkańcy to głównie ludzie starsi, wszyscy młodsi wyemigrowali do miast. Ci, którzy pozostali beztrosko spędzają czas na łowieniu ryb i towarzyskich spotkaniach. Rozmawiają o przeszłości, trochę narzekają, ale przede wszystkim rozmyślają nad nieubłaganie przemijającym życiem.

Jako ostatnią na sobotnim konkursie zaprezentowano animację portugalskiego reżysera Jose Pedro Cavalheiro. „Kandyd" to dość przewrotny tytuł jak na burzliwą i namiętną historię o miłości i okrucieństwie. Ona - nieszczęśliwa i roztrzęsiona, a on - chłodny, poukładany i przebiegły. Prosta kolorystyka, maksymalne zbliżenia i karykaturalność postaci sprawiają, że od „Kandyda" nie sposób oderwać oczu.

Natalia Łach

(natalia.lach@dlastudenta.pl )

Słowa kluczowe: kino, 48. krakowski festiwal filmowy, film, animacja, film krótkometrażowy, Kraków, dokument
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!

Spektrum
10. Festiwal Filmowy Spektrum w Polsce i w Czechach

Jubileuszowa edycja Spektrum odbędzie się w październiku w dwóch partnerskich miastach - polskiej Świdnicy i czeskim Trutnovie.

Polecamy
Zwariowane melodie
"Zwariowane melodie" - animacja dla dzieci hitem na HBO Max

Krótkie bajki cieszą się większym zainteresowaniem niż "Gra o tron".

Alicja i Åźabka
Polskie filmy w programie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Wydarzenie w roku 2020 odbędzie się w formie seansów internetowych.

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
The Spider Within: A Spider-Verse Story
Miles Morales i pajęczy horror w krótkiej animacji ze Spider-Verse [Cały film]

Do sieci trafiła kilkuminutowa animacja "The Spider Within: A Spider-Verse Story".

Kinds of Kindness
Emma Stone i inne gwiazdy w nowym filmie twórcy "Biedych istot" [WIDEO]

Mamy już zwiastun filmu "Kinds of Kindness"!