zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Sytuacja bezrobotnych w Krakowie

poniedziałek, 06-03-2017 (00:00:00) | komentarze (0)


Kraków to jedno z polskich miast, gdzie bezrobocie jest stosunkowo niskie. Urząd Statystyczny w tym mieście podaje, że stopa bezrobocia wynosiła w grudniu 2016 roku 3,7%. Problem ze znalezieniem zatrudnienia mają przede wszystkim osoby młode, niepełnosprawni, a także ludzie po pięćdziesiątym roku życia, którzy często należą do grupy długotrwale bezrobotnych. W stolicy małopolski organizowane są liczne programy aktywizacji zawodowej, które mają na celu zmniejszenie bezrobocia i przeciwdziałaniu wykluczenia poszczególnych grup społecznych.

Szansa na pracę dla młodych

Jednym z programów aktywizacji zawodowej dla ludzi młodych była akcja „Rozpocznij od nowa”, którą skierowano do osób poniżej 29 roku życia. W ramach projektu uczestnicy mogli liczyć na różnorodne wsparcie. Organizatorzy oferowali między innymi:

  • usługi doradztwa zawodowego,

  • warsztaty motywacyjne z psychologiem,

  • indywidualny plan działania dla każdego uczestnika,

  • liczne szkolenia,

  • staże zawodowe,

  • stypendia podczas odbywania stażów i szkoleń,

  • opłacenie kosztów transportu.

Program aktywizacji dla osób po pięćdziesiątym roku życia

Grupą, w której bezrobocie jest duże są osoby po pięćdziesiątym roku życia. Z wiekiem trudniej jest o znalezienie atrakcyjnej pracy, a to ze względu na fakt, że pracodawcy często obawiają się zatrudniać pracowników w średnim i starszym wieku. Główne argumenty to słaby stan zdrowia, częste zwolnienia, konieczność wypłacenia pracownikowi odprawy. Taka postawa jest bardzo krzywdząca i może prowadzić do wykluczenia społecznego osób, które mają wiele do zaoferowania. Jednym z projektów aktywizacji zawodowej w tej grupie wiekowej, które zorganizował Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie była akcja „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni”. W projekt zaangażowano 170 wolontariuszy, którzy zostali kompleksowo przygotowaniu do pomocy osobom bezrobotnym. W ramach akcji zorganizowano:

  • spotkania motywacyjne,

  • doradztwo zawodowe,

  • staże zawodowe.

Praca dla niepełnosprawnych w Krakowie

Osoby niepełnosprawne mieszkające w stolicy małopolski mogą liczyć na pomoc Urzędu Pracy, a także organizacji pozarządowych. Jedną z takich instytucji jest na Ognisko – Chrześcijańskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół, która zajmuje się kompleksową pomocą takim osobom. Oprócz spotkań integracyjnych i zajęć sportowych oferuje także pomoc w znalezieniu i podjęciu pracy zawodowej. Fundacja zrealizowała między innymi projekt „Krakowski Ośrodek Aktywizacji Zawodowej” przeznaczony dla niepełnosprawnych pomiędzy 15 a 64 rokiem życia.

Zainteresowany nowymi ofertami pracy? Wejdź na http://www.gowork.pl/praca/krakow;l i znajdź coś dla siebie.

Artykuł Partnera

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama