zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Jak zacząć pracę jako przedstawiciel handlowy w Krakowie? Wymagania oraz niezbędne umiejętności

wtorek, 03-10-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Praca w charakterze przedstawiciela handlowego może wzbudzać bardzo skrajne emocje. Dla jednych będzie to ciekawe, satysfakcjonujące i dochodowe zajęcie, które nie pozwala na nudę. Dla innych – stresująca i słabo płatna profesja, do wykonywania w ostateczności, w trakcie poszukiwania lepszych opcji. Kto ma rację? Możliwe, że wszyscy. Stopień zadowolenia z wykonywanych obowiązków zależy przecież nie tylko od samego stanowiska, ale też od podejścia pracodawcy, specyfiki branży, a w dużym stopniu również od indywidualnych cech i preferencji pracownika. Rozważasz pracę jako przedstawiciel handlowy? Sprawdź, na czym ona polega, jakie kompetencje są wymagane i na jakie trudności możesz natrafić.

Przedstawiciel handlowyJak wygląda praca przedstawiciela handlowego?

Nie ma czegoś takiego, jak modelowy dzień przedstawiciela handlowego. W poszczególnych firmach zakres jego obowiązków jest bardzo różny, podobnie jak ich organizacja w czasie. Przeważnie mówiąc o przedstawicielu handlowym, mamy na myśli pracownika odpowiedzialnego za bezpośredni kontakt z klientem i aktywną sprzedaż produktów. Może to wymagać częstych wyjazdów do kontrahentów – żeby się im przedstawić, zapoznać ich z ofertą, nakłonić do zakupu, a potem sprawdzić satysfakcję i podtrzymać relacje, aby prowadziły one do kolejnych transakcji.

Część firm preferuje jednak stacjonarny model pracy. Wówczas przedstawiciel handlowy kontaktuje się z klientem telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu (maila, komunikatorów). W obu przypadkach kluczowa jest jednak sprzedaż, przeważnie zaplanowana w postaci planów na miesiąc, kwartał czy rok. To od ich wyrobienia zależy wysokość wypłaty.

Przedstawiciel handlowy – jakie kompetencje są wymagane przez pracodawców?

Wykonywanie obowiązków przedstawiciela handlowego może być bardzo satysfakcjonujące – ale trzeba się do tego nadawać. Stroniący od kontaktów międzyludzkich introwertyk preferujący lakoniczny styl wypowiedzi, raczej nie zrobi kariery jako handlowiec.

Najważniejszy jest więc charakter. Przedstawiciel handlowy powinien być otwarty na ludzi i chętny do wchodzenia w interakcje. Musi potrafić posługiwać się językiem korzyści i reklamować produkt w sposób przekonujący – aby doprowadzić do transakcji.

Przeważnie pracodawcy nie określają wymagań co do wykształcenia przedstawiciela handlowego – liczą się wyniki, nie pieczątka z uczelni. Wyjątkiem są sytuacje, gdy handlowiec sprzedaje bardzo specjalistyczny produkt czy usługę – wówczas często potrzebne jest wyższe wykształcenie na danym kierunku (np. lekarskie w przypadku sprzedaży urządzeń diagnostycznych podmiotom medycznym). Konkretne wymagania pracodawców w związku z aktualnymi ofertami pracy dla przedstawicieli handlowych w Krakowie, możesz sprawdzić na GoWork.pl.

Czy warto być przedstawicielem handlowym? Zalety i wady zawodu

O tym, czy warto postawić na zawód przedstawiciela handlowego, decydują zatem przede wszystkim osobiste preferencje i możliwości kandydatów. Warto rozważyć najważniejsze „za” i „przeciw”.

Korzyścią płynącą z pracy jako przedstawiciel handlowy jest szansa na szybkie osiągnięcie wysokich dochodów, również w przypadku osób bez wykształcenia. Bardzo często do wypłaty doliczane są premie sprzedażowe. Liczy się również dość elastyczny czas pracy i brak nudy na danym stanowisku.

Wady wynikają bardziej z charakteru klientów niż z rodzaju samej pracy. Nieuprzejmi, opryskliwi i problematyczni klienci będą się niestety zdarzać. Warto więc wykazywać się asertywnością i zdolnością do łagodzenia konfliktów.

Artykuł Partnera

fot. pexels.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama