zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

IT Recruitment Kraków - jakich narzędzi używa się podczas rekrutacji programistów?

wtorek, 13-10-2020 (00:00:00) | komentarze (0)


IT Recruitment w Krakowie to usługa, której zasięg nie ogranicza się jedynie do stolicy Małopolski. Obecnie proces rekrutacji to nie tylko bierne oczekiwanie na propozycje płynące od potencjalnych pracowników. Jeśli pracodawca umieszcza ogłoszenie w sieci lub w innych mediach i na tym poprzestaje, nie może oczekiwać, że tak prowadzona rekrutacja zakończy się sukcesem. Zwykle w ten sposób pozyskuje się kandydatów, którzy mają krótkie doświadczenie lub niski poziom wykształcenia. Prowadząc rekrutację dla branży IT, poszukuje się natomiast wysoko wykwalifikowanych specjalistów, których określa się mianem „talentów”.

IT Recruitment w KrakowieTo zadanie należy do headhunterów. „Łowcy głów” w sposób aktywny szukają kandydatów, którzy mogą okazać zainteresowanie daną ofertą pracy. Nie jest to zadanie łatwe do wykonania. Większość specjalistów ma już stałą i atrakcyjną pracę. Zadaniem rekrutera jest wiec przekonać ich do zmiany dotychczasowej ścieżki zawodowej. Specjalista IT Recruitment wie, w jaki sposób nakłonić programistę do zainteresowania się jego ofertą. Najczęściej na pierwszy ogień idą zarobki. Zanim rozpocznie on negocjacje, musi jednak dotrzeć do całkiem sporej liczby osób i stworzyć oryginalną bazę danych. Gdzie skorzystać z profesjonalnej usługi IT Recruitment? Kraków daje możliwości.

Rekrutacja w branży IT

Proces rekrutacji w branży IT powinien być jak najbardziej zautomatyzowany. Dzięki temu pracodawca oszczędza czas, energię i pieniądze. Zarządzając procesem, specjaliści IT Recruitment wykorzystują wiele uniwersalnych i nowoczesnych narzędzi. Dzięki nim wszystkie dokumenty aplikacyjne znajdują się w jednym miejscu. Kandydaci uzupełniają jednolity formularz rekrutacyjny, a w bazie danych panuje porządek. Rekrutacja z wykorzystaniem najskuteczniejszych narzędzi pozwala ponadto odciążyć firmowy dział HR. Zapobiega „zapchaniu” skrzynek mailowych w firmie, konieczności spotykania się z kandydatami, których zatrudnienie w określonym miejscu nigdy nie dojdzie do skutku.

IT Recruitment Kraków – Sowelo Consulting

Głównym zadaniem rekruterów pracujących w krakowskim Sowelo Consulting jest pozyskiwanie najlepszych kandydatów o najwyższych kwalifikacjach wymaganych przez pracodawców. Aby skutecznie dowiedzieć się, w jaki sposób pracuje dana firma branży IT, rekruter staje się aktywnym członkiem zespołu. Team rekrutacyjny pracuje wspólnie ze zleceniodawcą nad określeniem dokładnego profilu kandydata i znalezieniem najlepszych z najlepszych.

IT Recruitment w Sowelo Consulting zapewnia nie tylko minimalizację kosztów związanych z procesem rekrutacji, ale i przyspieszenie czasu jego trwania. Poszukiwanie pracownika nie musi trwać miesiącami. Dla doświadczonego rekrutera wystarczy 5-7 tygodni, by znaleźć prawdziwe talenty. Koszt rekrutacji związany jest jedynie z koniecznością zapłaty firmie za usługę outsourcingu rekrutacji. Wszelkie dodatkowe koszty (typu opłaty za media, ogłoszenia umieszczane w sieci, koszty związane z organizacją spotkań i rozmów kwalifikacyjnych) są możliwie jak najniższe. Według najnowszych danych na rekrutację w branży IT pracodawcy przeznaczają rocznie kwoty rzędu nawet 60-70 tysięcy złotych. Częsta rotacja pracowników, rozwój firm, powstawanie nowych filii i placówek – wszystkie te okoliczności wymuszają konieczność zatrudnienia dodatkowych rąk (i głów) do pracy. Nic więc dziwnego, że pracodawcy poszukują sposobów na minimalizację kosztów. Decydując się na pomoc specjalistów-rekruterów mają oni do dyspozycji nie tylko ich wiedzę i doświadczenie, ale również sprzęt i narzędzia niezbędne do nowoczesnej rekrutacji.

System ATS

Jednym z takich narzędzi jest system ATS. Wykorzystywany przez większość firm oferujących usługę rekrutacji programistów, także IT Recruitment w Sowelo Consulting, cieszy się ogromną popularnością. Przede wszystkim ze względu na swoją prostotę, łatwość w obsłudze i istotną pomoc, jaką niesie dla automatyzacji procesu rekrutacji. System rekrutacyjny ATS umożliwia bowiem takie działania jak zarządzanie bazą kandydatów, budowanie szerokiego zasięgu ogłoszeń rekrutacyjnych, automatyczną publikację ogłoszeń w wybranych źródłach, dopasowanie danych kandydatów do wymagań zawartych w profilu.

ATS to system śledzenia kandydata. Dzięki możliwościom, jakie daje rekruterom, dowiadują się oni niemal wszystkiego o potencjalnym pracowniku. Wdrożenie tego systemu znacznie przyspiesza wszelkie procesy rekrutacyjne. Kluczem do sukcesu nie jest już bowiem otrzymanie przez pracodawcę jak największej ilości CV. Dokumenty aplikacyjne brane przez niego pod uwagę powinny być już starannie wyselekcjonowane pod kątem preferencji i wymagań pracodawcy. Kandydat zgodny z tzw. DNA firmy szybko zostaje odnaleziony wśród setek innych kandydatur właśnie dzięki ATS. Przedstawiciele IT Recruitment w Krakowie oferują w ramach swoich usług korzystanie z własnych zasobów systemu ATS. W dalszych etapach rekrutacji pomagają firmom-zleceniodawcom w skomponowaniu własnego wspomagania rekrutacji.

Skuteczna rekrutacja na podstawie... testów?

W branży IT liczą się głównie umiejętności techniczne kandydata oraz zdolność do pracy w zgranym zespole doświadczonych specjalistów. Mimo to wielu pracodawców posiada również określone wymagania co do cech osobowości potencjalnych pracowników. W świecie IT utarło się przekonanie, że programiści to osoby zamknięte w sobie, introwertycy, o specyficznym poczuciu humoru. Stereotypy w rekrutacji nigdy nie powinny jednak przysłonić rzeczywistości.

W celu weryfikacji tzw. miękkich kompetencji i rodzaju osobowości kandydata czasami wykonuje się kilka testów. Najczęściej wybierane to: testy inteligencji, analityczne, umiejętności językowych czy praktycznej obsługi programów. Wiadomo, że z ostatnim z wymienionych zadań specjalista branży IT poradzi sobie doskonale. Testy na inteligencję nie mają na celu sprawdzenia poziomu inteligencji kandydata. Chodzi tu głównie o metody, jakie stosuje on w procesie rozwiązywania problemów. Dedukcja i logika to podstawa działań programistów. Podobny cel mają testy analityczne, które sprawdzają kreatywność kandydata, umiejętność rozwiązywania trudności, wskazywania problemów, zachowanie w sytuacjach stresowych oraz sposób działania pod presją czasu. Mimo że znajomość języków obcych można skontrolować już na etapie zapoznawania się z CV kandydata, warto sprawdzić ją również w praktyce. Wystarczy odegranie krótkiej scenki bądź pisemny test sprawdzający umiejętności komunikacyjne niezbędne w danej branży.

Rekrutacja IT wykorzystuje zatem nie tylko nowoczesne narzędzia do rekrutacji w branży, ale i niektóre z tradycyjnych, znanych od wielu lat sposobów. Połączenie innowacyjności i tradycji jest dobrym rozwiązaniem w procesie poszukiwania pracowników. Rekruter dba o dobre dopasowanie kandydata do wymagań pracodawcy. Dlatego też powinien sprawdzić wszystkie jego kompetencje. Wiedzę, doświadczenie, ale i charakter oraz osobowość. Niektórzy pracodawcy mają bowiem bardzo konkretne wymagania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://sowelo.com.pl/branze/it-telco/

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com / pexels.com

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama