zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Co to jest list motywacyjny i dlaczego warto dołączyć go do podania o pracę?

środa, 19-07-2023 (00:00:00) | komentarze (0)


Jeśli zaczynasz starać się o pracę, na pewno zostaniesz poproszony o dostarczenie stosownych dokumentów. W każdym takim przypadku najważniejszym pismem jest curriculum vitae. Niekiedy pracodawca może wymagać dołączenia do CV także listu motywacyjnego. Istnieją sytuacje, gdy podczas procesu rekrutacji nie jest on obowiązkowy, jednak zdecydowanie warto go stworzyć. Jak wygląda taki dokument i co należy w nim zamieścić?

list motywacyjnyCo to jest list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, który znajduje zastosowanie w różnych sytuacjach. Może zostać wykorzystany na przykład przez:

- kandydata na stanowisko pracy, który powinien dostarczyć go podczas procesu rekrutacji;

- pracownika starającego się o awans czy podwyżkę.

Jaki jest cel listu motywacyjnego?

Najważniejszym celem listu motywacyjnego jest pozytywne przedstawienie jego autora. W przypadku osoby starającej się o posadę, jest to dokument, który może mieć ogromny wpływ na zatrudnienie.

Jeśli starasz się o nową pracę, poświęć czas na to, aby stworzyć i dołączyć takie pismo do dokumentów aplikacyjnych. Dzięki niemu masz szansę na bliższe przedstawienie swojej osoby i pokazanie się w jak najlepszym świetle. Jeśli zrezygnujesz z listu motywacyjnego możesz zaprzepaścić swoją szansę na zatrudnienie.

Zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, jedyną szansą zaprezentowania się, będzie Twoje CV. Jest to bardzo ograniczające, ponieważ curriculum vitae jest krótkim dokumentem, dodatkowo posiadającym konkretne wytyczne dotyczące jego formy i treści.

Jak wygląda profesjonalny list motywacyjny?

Mimo, iż list motywacyjny ma nieco luźniejszą formę niż CV, warto abyś wiedział, jak napisać go profesjonalnie. Na początek zwróć uwagę na to, że jest on rozwinięciem życiorysu. Oznacza to, że powinien odnosić się do informacji zawartych w curriculum vitae, jednak nie należy w nim powielać ich kropka w kropkę.

1. Rozpocznij od nagłówka i zwrotu grzecznościowego:

- na samym początku dokumentu podaj swoje dane osobowe: imię, nazwisko, numer kontaktowy oraz adres e-mail;
- w drugim rogu umieść miejscowość oraz dokładną datę tworzenia dokumentu;
- zaadresuj list do osoby, która go otrzyma – będzie to przykładowo: rekruter, kierownik działu, lub osoba odpowiedzialna za HR. W przypadku, gdy nie wiesz, kto dokładnie zajmuje się rekrutacją, wystarczy, że zaadresujesz dokument do firmy, wpisując jej nazwę i adres;
- umieść zwrot grzecznościowy (Szanowny Panie, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo);
- zaznacz, o jakie stanowisko się ubiegasz.

Powinno to wyglądać w ten sposób:

 

Imię i nazwisko                                                                                  Miejscowość, data

Numer telefonu

Adres e-mail

 

Imię i nazwisko adresata

Nazwa firmy

Adres firmy

 

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na ogłoszenie zamieszczone [miejsce zamieszczenia ogłoszenia] przesyłam swoją aplikację na stanowisko grafika w Państwa firmie.

2. W dalszej części listu motywacyjnego odnieś się, do informacji zawartych w CV, rozwijając je. Opisz swoje wykształcenie, karierę zawodową oraz najważniejsze umiejętności. W tym miejscu masz szansę udowodnić, że posiadasz niezbędne zdolności do wykonywania określonych obowiązków. Najważniejsze, abyś dokładnie zapoznał się z treścią ogłoszenia o pracę i zawartymi w nim wymaganiami. Dzięki temu, będziesz mógł odnieść się do konkretnych oczekiwań pracodawcy. Udowodnij, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Rekruter będzie miał poczucie, że jesteś idealnym kandydatem, ponieważ odpowiadasz na realne potrzeby firmy.

3. Podkreśl, że zależy Ci właśnie na tym stanowisku, i że nie jest Ci obojętne, w którym zakładzie pracy zostaniesz zatrudniony. Podziel się swoimi planami dotyczącymi kariery zawodowej, w firmie do której aplikujesz, a także chęcią rozwoju i nauki nowych rzeczy.    

4. Wykaż się wiedzą o firmie. Odnieś się do polityki przedsiębiorstwa i podkreśl, że jest bliska Twojej wizji pracy. Przytocz motto oraz wartości, jakimi kieruje się firma, zaznaczając ich słuszność. To udowodni pracodawcy, że jesteś szczerze zainteresowany jego firmą i zgadzasz się z jej najważniejszymi założeniami – a to oznacza, że pasujesz do zespołu.    

5. Zakończ list motywacyjny podkreślając gotowość do spotkania oraz dyspozycyjność. Napisz, że chętnie lepiej przedstawisz swoją osobę podczas rozmowy. Umieść kończący zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis.

Kiedy potrzebny jest list motywacyjny?

W większości przypadków nie jest to obowiązkowy dokument. Zdarza się jednak, że pracodawca wymaga dostarczenia listu motywacyjnego wraz z CV. Wówczas powinieneś bezwzględnie dołączyć takie pismo do podania o pracę. Nie spełniając tego wymogu, narażasz się na natychmiastowe skreślenie z listy kandydatów. Bez znaczenia, jak dobre może być Twoje curriculum vitae – nie dołączając kompletu dokumentów, Twoje zgłoszenie może zostać odrzucone automatycznie.

W przypadku, gdy w ogłoszeniu o pracę nie ma sprecyzowanych wymagań co do dokumentów, które należy dostarczyć – nie musisz dołączać listu motywacyjnego do CV. Lepszym wyborem będzie jednak stworzenie kompletu dokumentów, jakim jest curriculum vitae i list motywacyjny. Dzięki temu pracodawca może docenić Twoje zaangażowanie. Dodatkowo, na pewno pomoże Ci to wyróżnić się wśród innych kandydatów, którzy nie zdecydowali się na dostarczenie obu życiorysów.

Pisać czy nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny to dokument, który daje Ci szansę na przekonanie pracodawcy o słuszności zatrudnienia Twojej osoby. Możesz w nim w nieco luźniejszej formie opisać swoje największe zalety: dotychczasowe osiągnięcia zawodowe, umiejętności, nagrody oraz wyróżnienia.

To odpowiednie miejsce na to, abyś przedstawił na konkretnych przykładach, dotychczasowe sukcesy. Jeśli udało Ci się, np. zwiększyć dwukrotnie sprzedaż w poprzedniej firmie, stworzyć nową aplikację lub z powodzeniem kierować ważnym projektem – koniecznie rozwiń ten temat.

Ważne jest także, abyś udowodnił pracodawcy, że szczerze interesujesz się pracą w jego firmie. Zaznacz, dlaczego jest to dla Ciebie tak ważne i udowodnij, że jesteś najlepszym kandydatem, ponieważ znasz i utożsamiasz się z polityką i mottem przedsiębiorstwa. Nie zapomnij, dokładnie zapoznać się z ogłoszeniem o pracę i w swoim liście motywacyjnym odpowiedzieć na konkretne wymagania zamieszczone w ofercie.

Pamiętaj, że nawet jeśli pracodawca nie wymaga dostarczenia listu motywacyjnego, jego dołączenie ma mnóstwo zalet. Jest to dla Ciebie szansa na lepsze zaprezentowanie siebie, dzięki czemu wyróżnisz się na tle innych kandydatów. Jeśli przyciągniesz uwagę rekrutera ciekawym listem motywacyjnym, możesz zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli przedstawisz jedynie suche fakty o sobie dostarczając tylko CV, Twoje szanse maleją. Pamiętaj jednak o zasadach, które należy stosować, pisząc list motywacyjny, aby był on ciekawy, a także profesjonalny.

Artykuł Partnera

fot. unsplash.com/Scott Graham

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama