zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

76 procent absolwentów AGH ma pracę

środa, 03-07-2013 (00:00:00) | komentarze (0)


Ponad 76 proc. absolwentów krakowskiej AGH, którzy ukończyli studia stacjonarne w 2012 r., ma pracę: są zatrudnieni lub prowadzą działalność gospodarczą. Ponad 2 proc. badanych jest bez pracy i jej nie szuka – poinformowała Grażyna Śliwińska z Centrum Karier AGH.

80 proc. przebadanych ma pracę zgodną z wykształceniem - to głównie informatycy, ale też absolwenci mechatroniki. Ponad 52 proc. pracujących absolwentów otrzymało więcej niż jedną propozycję zatrudnienia. Prawie 17 proc. – głównie informatycy - zarabiało więcej niż 4,5 tys. brutto.

Prorektor ds. studenckich prof. Anna Siwik zaznaczyła na wtorkowej konferencji prasowej, że program studiów jest skorelowany z potrzebami rynku pracy. AGH współpracuje z potencjalnymi pracodawcami i uzyskuje od nich informacje na temat tego, jacy pracownicy będą poszukiwani.

Badania uczelnia przeprowadziła w czasie do pół roku od ukończenia AGH na 2 515 osobach, które stanowią 80 proc. wszystkich absolwentów studiów stacjonarnych uczelni. Rektor prof. Tadeusz Słomka przypomniał, że AGH była pierwsza uczelnią w Polsce, która wprowadziła monitoring losów absolwentów na rynku pracy. Podkreślił też, że badania są prowadzone solidnie i kompleksowo, na ich wzór opracowywane były badania w innych polskich uczelniach.

Oprócz zatrudnionych, prawie 8 proc. absolwentów kontynuuje edukację na innych studiach, 3 proc. jest w trakcie zmiany pracy, a prawie 11 proc. jej poszukuje. Statystyki te są podobne do ubiegłorocznych.

Ponad 73 proc. spośród pracujących ma umowę o pracę, ponad 20 proc. umowę cywilno-prawną, ponad 5 proc. jest samozatrudnionych, na temat ok. 2 proc. brakuje danych.

Najwięcej zatrudnionych ma dyplom Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki oraz Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Również wiele osób z dyplomem Wydziału Humanistycznego i Wydziału Zarządzania znajduje zatrudnienie lub ma je zagwarantowane – jednak nie zawsze jest to zatrudnienie zgodne z wykształceniem.

Największa grupa absolwentów – prawie 29 proc. – szukała pracy krócej miesiąc, a prawie 26 proc. nie szukało jej, ponieważ zostało zatrudnionych z inicjatywy pracodawcy.

80 proc. kończących studia chciało znaleźć zatrudnienie w Krakowie, ale znalazło ją tu blisko 52 proc. Tu też jest najwięcej absolwentów, głównie kobiet, pracujących w zawodach niezgodnych z ich wykształceniem. W Krakowie brakuje miejsc pracy zwłaszcza w branży ceramicznej. Pozostali absolwenci pracują w innych miastach województwa małopolskiego, albo w województwie śląskim, podkarpackim, mazowieckim. Ponad 4 proc. pracuje za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Norwegii, Niemczech i Szwecji.

Najważniejszym czynnikiem, który decydował o zatrudnieniu absolwentów okazał się ukończony kierunek studiów; dopiero w następnej kolejności pracodawcy zwracali uwagę na umiejętności komputerowe, motywację do pracy, wiedzę uzyskaną na studiach, znajomość języków obcych.
 
Z kolei o wyborze pracodawcy przez absolwenta decydowały przede wszystkim: możliwość rozwoju zawodowego w firmie, wysokość zarobków, stabilność zatrudnienia i lokalizacja firmy.

PAP - Nauka w Polsce

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

REKLAMA
FB dlaMaturzysty.pl reklama