Ruszyła rekrutacja na studia licencjackie na UJ

2015-06-03 14:13:42 | Kraków

Na Uniwersytecie Jagiellońskim dla tegorocznych maturzystów przygotowano 11 tys. 900 miejsc na 148 kierunkach. Wśród nowości są kierunki: studia euroazjatyckie i chemia medyczna oraz specjalności: biohistoria i prowadzone w języku ukraińskim i polskim „Pogranicze i sąsiedztwo w Europie”.

Jak mówił w poniedziałek prorektor UJ ds. dydaktyki prof. Andrzej Mania, uczelnia chce rozbudowywać ofertę kursów prowadzonych w językach obcych. Obecnie jest już ich ok. 260. Podkreślił, że uczelni nie dotknęły niekorzystne zmiany demograficzne.

- Zmniejszyło się zainteresowanie studiami niestacjonarnymi, ale w skali całej uczelni, uwzględniając studia stacjonarne i niestacjonarne nie była to duża zmiana - mówił prof. Mania, odnosząc się do ubiegłorocznej rekrutacji. – Chcemy zaproponować w tym roku nowe kierunki oraz zwiększyć liczbę kursów prowadzonych w językach obcych – dodał. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych powstaną dwie specjalności prowadzone w językach obcych: "Bezpieczeństwo międzynarodowe, polityka i kultura, studia regionalne" w języku rosyjskim oraz "Studia polsko-ukraińskie. Pogranicze i sąsiedztwo w Europie" w języku ukraińskim i polskim (nauka przez cztery pierwsze semestry odbywać się będzie w języku ukraińskim, przez dwa kolejne w języku polskim).

Na Wydziale Chemii UJ uruchomiony zostanie nowy kierunek chemia medyczna, którego absolwenci będą mieć wykształcenie z zakresu nauk biologicznych, medycznych i chemicznych. Nowością są także studia euroazjatyckie, których przedmiotem będą Rosja, Ukraina i inne kraje postradzieckie m.in. Białoruś, Mołdawia, Kazachstan, Uzbekistan czy Gruzja i Armenia. Na Wydziale Historycznym na kierunku historia uruchomiona zostanie specjalizacja biohistoria, w programie której znajdzie się tematyka ingerencji człowieka w środowisko i wpływu przyrody na człowieka.

Dla zainteresowanych studiami drugiego stopnia nowością będzie kierunek e-gospodarka przestrzenna, łączący umiejętności z zakresu gospodarki przestrzennej z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technologii informacji geograficznej. Także na tym poziomie będzie można podjąć studia euroazjatyckie. Nowością będzie specjalność studia środkowoeuropejskie (10 miejsc), których program umożliwi pobyt i naukę na uniwersytetach partnerskich w Pradze, Bratysławie czy Lublanie. Na kierunku pedagogika pojawi się specjalność gerontopedagogika, uwzględniająca opiekę i wsparcie dla osób starszych, a na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej specjalność kultura współczesna.

Rekrutacja na najstarszej polskiej uczelni rozpoczęła się 28 maja i dotyczy w sumie 21 tys. 700 miejsc: 11 tys. 900 miejsc będzie na studiach pierwszego stopnia i jednolitych magisterskich, a 9 tys. 800 na studiach drugiego stopnia. W sumie uczelnia uruchomi 325 kierunków.

Rejestracja chętnych na studia pierwszego stopnia zakończy się 5 lipca, a wyniki zostaną ogłoszone 11 lipca.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. J. Kamińska

Słowa kluczowe: uj rekrutacja uniwersytet jagielloński kraków kierunki wolne miejsca limit próg przyjęć

Proces rekrutacji na Uczelniach Wyższych

Sinologia i inżynieria biomedyczna najczęściej wybierane w Krakowie Kraków

Sinologia, inżynieria biomedyczna, marketing i komunikacja rynkowa to kierunki najczęściej wybierane w największych krakowskich uczelniach przez tegorocznych maturzystów.

Rusza rekrutacja w WSE Kraków

W Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie rozpoczęła się rekrutacja na studia I i II stopnia 2015/2016.

Wciąż trwa rekrutacja na studia w UJ Kraków

Choć główna tura rekrutacji na studia już za nami, Uniwersytet Jagielloński jeszcze nie zamyka swoich drzwi!

Rekrutacja 2014/2015 na studia na UJ wystartowała Kraków

Zgodnie z harmonogramem naboru, rozpoczęła się rejestracja w roku akademickim 2014/2015.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Ruszyły styczniowe testy przesiewowe dla nauczycieli związane z powrotem do szkół

Nic nie jest jeszcze przesądzone, ale trwają przygotowania do wznowienia lekcji w stacjonarnych.

Biotechnologia - co trzeba wiedzieć zanim zaczniesz studia na tym kierunku?

Sprawdź, czym charakteryzuje się biotechnologia oraz dowiedz się czego możesz się po niej spodziewać.

Funkcjonowanie szkół po 18 stycznia - jak będą wyglądały lekcje klas I-III?

Ograniczony ma być m.in. kontakt pomiędzy różnymi klasami.

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Wciąż trwa rekrutacja na UJocie - uj uniwersytet jagielloński rekrutacja studia stacjonarne niestacjonarne kierunki lista

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rwa ostatni nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia.