Nowe studia na UJ we współpracy z uczelniami z Czech, Słowacji i Słowenii

2015-02-16 09:07:29 | Kraków

Instytut Filologii Słowiańskiej UJ uruchomi w nadchodzącym roku akademickim nowe studia środkowoeuropejskie we współpracy z Uniwersytetem Karola w Pradze, Uniwersytetem Komenskiego w Bratysławie i Uniwersytetem w Lublanie.

Nowe studia magisterskie - drugiego stopnia - o profilu głównie filologicznym ruszą w październiku tego roku. Ze strony polskiej - oprócz Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ - partnerem kierunku jest Wydział Polonistyki UJ.

Absolwenci tych studiów otrzymają dwa dyplomy, jeden Uniwersytetu Jagiellońskiego, drugi tej zagranicznej uczelni, gdzie będą studiować jeden lub dwa semestry. Kandydaci na studia muszą znać język czeski lub słowacki, ponieważ w Pradze lub Bratysławie będą się kształcić na wydziałach filologicznych. Z kolei w ramach tej samej umowy na krakowskiej uczelni będą się uczyć studenci z Czech, Słowacji i Słowenii.

Jak powiedziała PAP dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ, dr hab. Magdalena Dyras, program nowych studiów będzie się koncentrował przede wszystkim na językoznawstwie i literaturze Europy Środkowej, choć nie zabraknie w nim zagadnień związanych z szerzej pojmowaną historią i kulturą tego obszaru.

- Pomysł utworzenia studiów środkowoeuropejskich zrodził się już 7 lat temu i od tego czasu pracujemy nad jego realizacją. Ponieważ nasza inicjatywa skupia cztery międzynarodowe uniwersytety, więc załatwienie formalności zajęło nam dużo czasu - wyjaśniła Dyras.

Także inna krakowska uczelnia - Uniwersytet Pedagogiczny - ogłosiła, że od przyszłego roku uruchomi podobne studia na poziomie magisterskim wspólnie z Uniwersytetem Karola w Pradze - niemcoznawstwo i studia środkowoeuropejskie. Kierunek na UP ma - w odróżnieniu od UJ - profil przede wszystkim historyczny.

Uniwersytety w Pradze, Bratysławie i Lublanie wraz z UJ są zrzeszone w Środkowoeuropejskiej Inicjatywie Akademickiej.

PAP - Nauka w Polsce

Fot. Justyna Kamińska

Słowa kluczowe: studia środkowoeuropejskie uj kraków rekrutacja wolne miejsca kierunki uniwersytet jagielloński

Kierunki i rodzaje studiów - Studia na start

Nowy kierunek w WSE Kraków

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie poszerzyła swoją ofertę studiów I stopnia o nowy kierunek - Psychologię

Krakowskie Szkoły Artystyczne - rekrutacja w 2020 r.

Poznaj kierunki i szczegóły oferty edukacyjnej Krakowskich Szkół Artystycznych!

Studia, po których jest praca - poznaj kierunki praktyczne w krakowskiej WSEI Kraków

Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie proponuje szereg kierunków studiów, spełniających wymagania pracodawców.

Rynek usług medycznych potrzebuje właśnie Ciebie!

Rynek usług medycznych potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach branża medyczna przeżywa swój rozkwit. Pracownicy wykonujący zawody medyczne znajdują zatrudnienie, bo na ich usługi jest duże zapotrzebowanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Studia dofinansowane z EFS w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie

Dowiedz się, jakie kierunki są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego!

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Psychologia - nowość na #UPJP2 w Krakowie

Nauki o rodzinie - informacje o kierunku studiów w UPJP2 w Krakowie Kraków

Studiuj w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła 2 by profesjonalnie nieść pomoc!

MATURA 2020 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Pedagogika zamiast logistyki, czyli "produkcja" bezrobotnych absolwentów trwa - kierunki studiów, student,

Jak wynika z badań obrazujących preferencje edukacyjne Polaków, od kilku już lat nieprzerwanie największą popularnością cieszą się te same kierunki studiów.