Jak zdobywać doświadczenie i czy warto iść na staż?

2019-11-08 11:05:40 | Kraków

Jak zdobywać doświadczenie? Podczas nauki słuchacze odbywają obowiązkowe praktyki, ale czy oprócz tego warto inwestować czas w dodatkowy staż? Przed takim pytaniem staje wielu z Was - słuchaczy i studentów, którzy pragną szybko rozpocząć życie zawodowe, a przy tym dobrze zarabiać. Szkoła Gloker w Krakowie podpowiada, jakie są możliwości zdobywania doświadczenia przez osoby dopiero wkraczające na rynek pracy w danej branży.

Zobacz, jakie sa mozliwości zdobywania doświadczenia wskazane przez Szkołę Gloker w Krakowie!

Jak zdobywać doświadczenie zawodowe?

1) Obowiązkowe praktyki podczas nauki - to prawdopodobnie pierwszy krok do praktycznej nauki zawodu, ale już nie w szkole, lecz w konkretnej firmie czy instytucji. Daje ono inny od teoretycznego ogląd sytuacji. Praktyki mogą być źródłem wielu ciekawych doświadczeń i z pewnością są dużą szansą dla każdego. Zazwyczaj są jednak bezpłatne. Mimo wszystko warto potraktować je w kategorii inwestycji, ponieważ czas i wysiłek poświęcacie na własny rozwój, który w przyszłości zaowocuje.

2) Dodatkowy staż - zdarza się, że same praktyki nie wystarczają. Czasami osoba nie czuje się gotowa do pełnienia samodzielnej roli zawodowej na danym stanowisku lub po prostu nie może znaleźć zatrudnienia ze względu na brak doświadczenia. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad dodatkowym stażem. Możesz skorzystać ze stażu z urzędu pracy, który finansuje Urząd lub Unia Europejska, a więc pracodawca nie płaci za Twoje wynagrodzenie, a zyskuje pracownika nawet na pół roku. Stażysta musi jednak spełnić kilka warunków. Jeżeli ta opcja nie przysługuje Ci ze względów formalnych, możesz szukać stażu samodzielnie - pytać firmy, rozsyłać e-maile, dzwonić, przeglądać portale z ofertami pracy. Staż zazwyczaj trwa dłużej niż praktyki, wymaga większego zaangażowania czasowego i spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność za zadania. Tego rodzaju staż może okazać się atrakcyjny w zawodach, takich jak: technik administracji, technik informatyk, kucharz, dietetyk.

3) Wolontariat - z założenia bezpłatny, ale możesz pomóc innym osobom, a samemu nauczyć się czegoś nowego. Instytucje medyczne lub opiekuńcze często oferują możliwość wolontariatu, która może być źródłem doskonalenia zawodowego dla specjalistów, takich jak: opiekun medyczny, terapia zajęciowa, asystent osoby niepełnosprawnej czy opiekun w domu pomocy społecznej.

4) Pojedyncze zlecenia - tym sposobem możesz stopniowo budować swoje portfolio, które jest szczególnie istotne w zawodach artystycznych, przykładowo: grafik, fotograf, dekorator wnętrz, wizażysta. Na początku możesz oferować swoje usługi bezpłatnie lub za symboliczną kwotę. Nie masz doświadczenia, więc nie możesz wymagać od klientów zbyt wiele, ale możesz próbować i dużo się nauczyć. Pracami wypełniasz swoje portfolio, które przyda się w momencie poszukiwania stałego zatrudnienia.

Jakie są plusy i minusy stażu, praktyk i wolontariatu?

+ Udając się na staż, zwykle spoczywa na Tobie większa odpowiedzialność, a zakres obowiązków jest szerszy niż na pierwszych praktykach. Spędzasz tam również więcej czasu - czasami nawet 8 godzin dziennie przez cały tydzień. Oznacza to, że nauczysz się więcej, zdobędziesz wiedzę i praktykę oraz rozwiniesz nowe kompetencje.
+ Staż z urzędu pracy to świetna opcja dla tych, którzy chcą wejść w “trudną branżę”, tzn. taką, w której ofert pracy jest bardzo mało, a już szczególnie dla osób bez doświadczenia. Jest to pewnego rodzaju błędne koło, ponieważ nie mając doświadczenia nie znajdziesz pracy, ani nie zdobędziesz doświadczenia, przez co możesz nigdy nie zacząć. W tej sytuacji warto zdecydować się na staż z Urzędu Pracy, gdzie za Twoje wynagrodzenie płaci Urząd, a pracodawca zyskuje nowego pracownika - jest szansa, że uda się popracować w wymarzonym miejscu i to właśnie tam się rozwijać.
poznajesz nowych ludzi i nawiązujesz z nimi relacje, które mogą przydać się w przyszłym życiu zawodowym
masz szansę na zatrudnienie w miejscu, w którym odbywasz staż

wynagrodzenie jest niskie, zarówno w przypadku stażu z urzędy pracy, jak i w przypadku staży organizowanych prywatnie przez pracodawców
- zajmujesz się najprostszymi rzeczami - jak przysłowiowe parzenie kawy - co w istocie mija się z celem. Idąc na staż liczysz na rozwój, a jeżeli nie zarabiasz, ani nie rozwijasz się, to warto przemyśleć przyszłość stażu. W takiej sytuacji porozmawiaj z przełożonym i zobacz, co da się zrobić. Nie trać czasu na marne i nie daj się wykorzystywać.

Szkoła Gloker w Krakowie: https://www.gloker.edu.pl/

ip

fot. Pixabay.com

Słowa kluczowe: praktyki, doświadczenie zawodowe, staż, wolontariat

Porady

Jak uczyć się matematyki? - Nauka matematyki w szkole średniej

Zobacz, jak odpowiednio uczyć się matematyki w szkole średniej!

Zasady bezpieczeństwa na egzaminach maturalnych w 2020 roku

Dowiedz się, w jakich warunkach będą przebiegać matury 2020!

5 powodów, dla których powinieneś przełamać bariery językowe na Malcie

Zobacz, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego na Malcie ze szkołą Sprachcaffe!

Matura na 100% - jak tego dokonać?

Zobacz, co trzeba zrobić, aby osiągnąć 100% punktów z egzaminu maturalnego!

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Poznaj Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie! [WIDEO] Kraków

Zobacz prezentację o ofercie Uczelni.

Warsztaty SmartUP Academy 2021 - informacje o zapisach i harmonogram zajęć

Fundacja Adamed i Politechnika Warszawska zapraszają do udziału uczniów szkół ponadpodstawowych.

Ostatni tydzień rekrutacji na Design Management w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie! [luty 2021] Kraków

Nowoczesna ścieżka kształcenia w ramach kierunku Zarządzanie Strategiczne czeka na Ciebie!

MATURA 2021 - ARKUSZE
REKLAMA
Ostatnio czytane
Praca w trakcie szkoły - co warto wiedzieć? - roznoszenie ulotek, zarabianie pieniędzy, uczeń pracujący, praca w weekendy, dorabianie

W szkole średniej bardzo często zdarza się, że nadchodzi chęć zarobienia własnych pieniędzy.