Wiadomości - Artykuły

Podziemny Rynek – odliczanie rozpoczęte!

2010-09-13 13:38:16 | Kraków

700 zabytków archeologicznych, 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D, 30 stanowisk multimedialnych, 25 ekranów plazmowych, 27 projektorów multimedialnych, 37 monitorów dotykowych, 98 głośników, 150 audiobooków… liczby robią wrażenie. To czy mówią prawdę będzie można przekonać się już 24 września – wtedy otwarty zostanie szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego - „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”.


„Jestem przekonany, że wizyta w tym wyjątkowym miejscu będzie dla każdego niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. W podziemiach Rynku Głównego zwiedzający staną oko w oko z historią, trafią do świata, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością, pamięć o czasach minionych zderza się z nowoczesną technologią” – zapewnia Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

24 września krakowski Rynek odsłoni przed zwiedzającymi tajemnice skrywane pod ziemią. Na obszarze czterech tysięcy metrów kwadratowych, ponad cztery metry pod powierzchnią jednego z największych i najpiękniejszych placów naszego kontynentu, powstaje unikatowy pod względem ekspozycyjnym i poznawczym park archeologiczny.

Zachowane pod ziemią pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami, z odsłoniętymi murami Małej Wagi, Wielkiej Wagi i całego ciągu Kramów Bogatych – swoistego centrum handlowego, w którym średniowieczni kupcy sprzedawali luksusowe towary: drogie tkaniny, złoto i biżuterię – stały się podstawą przemawiającej do wyobraźni prezentacji.

Podziemny szlak eksponować będzie unikatowy archeologiczny rezerwat z pozostałościami wczesnośredniowiecznej osady, ogromnego cmentarzyska i fragmentami zabudowań pamiętających czasy Wielkiej Lokacji Krakowa w 1257 roku. Odkrycia archeologów, ale też dyskretnie użyta technologia XXI wieku, multimedialne instalacje i fabularyzowane dokumenty przeniosą zwiedzających w czasie i przestrzeni. Przybliżają dzieje Krakowa i wielowiekowe tradycje krakowskich kupców.

To wszystko będzie można podziwiać od 24 września. Do tego czasu informacje o nowym muzeum umieszczane (m.in. ciekawostki dotyczące odkryć dokonanych podczas prac archeologicznych) będą na stronie internetowejŁ www.podziemiarynku.com. 1 września na stronie www.krakow.pl rozpoczęło się odliczanie do otwarcia podziemi. Biorąc udział w konkursach ogłaszanych na stronie będzie można wygrać wejściówki umożliwiające bezpłatne zwiedzanie muzeum w dniach 24-26 września br.

Bezpłatne zwiedzanie będzie możliwe w piątek 24 września (piątek) w godz. 22:00-2:00 oraz w sobotę i niedzielę (25-26 września) w godz. 10:00-22:00. Aby wejść do podziemi konieczne będzie posiadanie bezpłatnych wejściówek, które będą rozdawane od poniedziałku 20 września (do wyczerpania biletów) w dwóch punktach Info Kraków (w Pawilonie Wyspiańskiego, pl. Wszystkich Świętych 2 – od godz. 9:00 do 19:00 i przy ul. św. Jana 2 – od godz. 10:00 do 18:00; jedna osoba będzie mogła odebrać maksymalnie dwie wejściówki). Zwiedzający będą wchodzić do podziemi w grupach po 25 osób co 15 minut. W sumie ekspozycję bezpłatnie będzie mogło obejrzeć 2850 osób.

Projekt „Śladem europejskiej tożsamości Krakowa”– szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego” otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (jest współfinansowany w ramach Działania 6.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007 – 2013). Inwestorem jest Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Operatorem będzie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Za wykonanie części ekspozycyjnej odpowiada Konsorcjum Trias w skład którego wchodzą: Trias S.A. - Lider Konsorcjum odpowiadający za instalacje audiowizualne, Fabryka Dekoracji (scenografia), No Label (animacje 3d i prezentacje interaktywne) i ART FM (scenariusz wystawy, produkcja filmowa).

ip
fot. prace wykopaliskowe

Słowa kluczowe: podziemia rynku, otwarcie, sukiennice, muzeum historyczne, kraków, podziemia krakowa, zwiedzanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Matczyna emerytura, matka z dziećmi
Matczyna emerytura wzrasta. Jaka jest kwota z ZUS?

Co ciekawe, ta emerytura nie jest zarezerwowana tylko dla kobiet.

Polecamy
katedra Notre Dame
Paryska katedra Notre Dame w ogniu [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia płonącej katedry Notre Dame w Paryżu.

Jowita Orłowska
4 dolnoślązaczki w finale Miss Polski 2021. Oto piękne kandydatki [FOTO]

Finał konkursu Miss Polski 2021 odbędzie się w sierpniu.

Polecamy
Ostatnio dodane
RestaurantWeek
RestaurantWeek zdradza, kim są i co jedzą Goście Festiwalu!

Z kim najczęściej wybierają się do restauracji? Jakie danie bije rekordy popularności?

Popularne
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci
Nagrody Darwina, czyli top 20 najgłupszych śmierci

Niektórzy swoją bezmyślnością przyczyniają się do poprawy puli genów ludzkości, eliminując z niej… samych siebie.

Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu
Dawaj mnie te Trzy Cytryny, czyli wigilia w Radomiu

Tegoroczna Wigilia na radomskim deptaku to doskonały przykład polskiego buractwa oraz cebulactwa. Kto jeszcze nie widział tego filmu?

Największe miasta studenckie w Polsce
Największe miasta studenckie w Polsce

Przyglądamy się miastom, w których jest najwięcej studentów.