Teatr
Byłem Hamletem - teatr Müllera - dzień 1

Byłem Hamletem - teatr Müllera - dzień 1

  • 2009-11-13, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków
  • Zobacz profil >>

Opis

Zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie „Byłem Hamletem” – Wokół teatru Heinera Müllera:


Pokaz filmu dokumentalnego o Heinerze Müllerze: „Nie chcę wiedzieć, kim jestem”, reż. Christoph Rüter i Thomas Irmer, 2009 (60 min.)

W filmie dokumentalnym poświęconym Heinerowi Müllerowi i zrealizowanym z okazji przypadającej w 2009 roku osiemdziesiątej rocznicy jego urodzin berliński filmowiec Christoph Rüter i teatrolog Thomas Irmer poszukują jego śladów m.in. w Bułgarii, Berlinie, Paryżu i w Stanach Zjednoczonych. Rozmawiają z Margaritą Broich, Dursem Grünbeinem, Jeanem Jourdheuilem i innymi osobami, które odegrały ważną rolę w życiu Müllera i wpłynęły na jego twórczość. Nie jest to jednak film biograficzny, raczej próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj czytane są jego teksty, o których sam powiedział, że są „listem do przyszłości zamkniętym w butelce”.

Czytanie fragmentów sztuk: „Korekty 09” Thomasa Freyera i „tylko dlatego, że jakiś facet spuścił się na ciebie i cię porzucił albo moja mała szosa wołokołamska 6” Fritza Katera

„Korekty 09“ - „mój tekst jest efektem poszukiwań w biografiach, efektem przełomów, zmian, poprawek. kraj zniknie. ludzie zostaną. albo już od dawna są w innym miejscu. kolektyw się rozwiązał. system pracy jest niewiarygodny. chodzi o szczęście albo to, co za nie uważamy” (Thomas Freyer).

„Szosa Wołokołamska” - Pod koniec lat osiemdziesiątych Heiner Müller powrócił do zmodyfikowanej wcześniej przez siebie formy Lehrstück Brechta proletariacką tragedią „Szosa Wołokołamska”. Całość składa się z pięciu części, które powstawały w latach 1985-1987. Jako pierwowzór posłużyła mu powieść Aleksandra Beka opisująca walki wokół Moskwy, z której zapożyczył nie tylko tytuł, lecz także motywy i postaci. Wybór tytułu Müller uzasadnia następująco: „To konkretne miejsce... To była droga do Moskwy. Jedna z niewielu niezniszczonych dróg, po której mogły jechać samochody… a więc także i czołgi... Szosa Wołokołamska to był punkt, gdzie zatrzymał się niemiecki pochód na Moskwę. A dzisiaj to oczywiście metafora, odnosząca się zarówno do Pragi, jak i do Berlina: jedne czołgi jeżdżą więc tam, a inne z powrotem. Niektóre, jak w piątej części, dochodzą do końcowego punktu, skąd nie można iść już dalej”.

Dyskusja: „Butelka z listem do przyszłości” – Heiner Müller i współczesny teatr niemiecki


Uczestnicy: Thomas Irmer, krytyk teatralny, publicysta i realizator filmów dokumentalnych; Andrea Koschwitz, naczelny dramaturg w Maxim Gorki Theater w Berlinie
Prowadzenie: Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski, Katedra Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacze



Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.