Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

„Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja Witold” to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Spektakl powstał na podstawie dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza („Juvenilii”, „Nowego Wyzwolenia”) i Witolda Gombrowicza („Historia”).
    
8-letni Staś Witkacy napisał kilka krótkich sztuk. Zaskakujące jest to, że zawarł w nich podstawy swojego języka artystycznego. Katastrofizm "Karaluchów", pastiche XIX-wiecznego teatru( "Księżniczka Magdalena"), lekko złośliwą obserwację siebie i najbliższego otoczenia ("Komedie z życia rodzinnego") odnajdujemy w późniejszych sztukach Witkacego.

"Kiedy pisałeś komedie i dramaty, byłeś nadzwyczaj subtelnym obserwatorem życia(...) a zarazem byłeś pod wpływem Szekspira, Fredry, Gogola (którego ci tłumaczyłem) i Maeterlincka.(...) Pisałeś na żart (...) Ciągle te istotne rzeczy mieszasz z tą chęcią parodii, robionej z doskonałym poczuciem charakteru parodiowanych rzeczy" ( z listu S.Witkiewicza-ojca do St.I.Witkiewicza-syna, 1905 r.)

Dojrzały Witkacy walczył o nową formę sztuki, o nowoczesny jej wyraz. Z podobnym problemem borykał się Witold Gombrowicz.

„Pochłonięci byliśmy eksperymentowaniem z pewnym materiałem wybuchowym, który nazywa się Forma. Ale nie była to forma w znaczeniu zwykłym - tu chodziło o "stwarzanie formy", jej "produkowanie" i o "stwarzanie się poprzez stwarzanie formy." (za: Witold Gombrowicz "Autobiografia pośmiertna" oprac. W.Bolecki - WL 2002)

Skoro FORMA jest tak istotna dla obu wielkich reformatorów polskiej literatury to gdzie, jak nie w WYDZIALE TEATRU TAŃCA w Bytomiu szukać dla niej kształtu w aktorskich działaniach ? Próba znalezienia aktorskiego języka, pośredniego między "teatrem realizmu" a "teatrem formy" , była celem poszukiwań autorów spektaklu.

"Pochłonięci byliśmy eksperymentowaniem z pewnym materiałem wybuchowym, który nazywa się Forma. Ale nie była to forma w znaczeniu zwykłym - tu chodziło o "stwarzanie formy", jej "produkowanie" i o "stwarzanie się poprzez stwarzanie formy." (WG ibidem)

Uwolnienie wyobraźni młodych ludzi, obserwowanie  ich współdziałań artystycznych, wzajemnych inspiracji, a przede wszystkim, szukanie wspólnoty poczucia humoru poprzez FORMĘ, stanowiło osobną przyjemność dla pedagoga. Mam nadzieję, że tę wspólnotę odnajdziemy wspólnie z widzami "Portretu wielokrotnego".

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold (Teatr PWST, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold (Teatr PWST, Kraków).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold (Teatr PWST, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold (Teatr PWST, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Portret wielokrotny: Ja, Staś - Ja, Witold (Teatr PWST, Kraków).
Polecamy
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
Krytyczny Bang
Krytyczny BANG - Teatr Układ Formalny zaprasza na serial online

Czeka na nas kilka odcinków serialu karykaturalnego z elementami czarnego humoru, futuryzmu i absurdu.