Spektakle, przedstawienia

Krakowiacy Autor sztuki: na podstawie Krakowiaków Seweryna Udzieli oraz Krakowskie Oskara Kolberga

Ocena:

Opis spektaklu

O dawnym i dzisiejszym Krakowie, zwyczajach mieszkańców i polityków krakowskiego magistratu opowiedzą artyści Teatru Nowego, Robert Makłowicz, Edward Linde-Lubaszenko oraz zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

Seweryn Udziela, w swoim etnograficznym studium krakowskiego ludu pisał, że „Krakowiak jest wzrostu średniego, barczysty, muszkularny, krępy. Krakowiak jest cierpliwy, zdolny i żywy, światlejszy od innych, wyraża się jasno i zrozumiale”, dodając od razu jakby z potrzeby wyjaśnienia skąd owa „jasność umysłu” się bierze, że „do najulubieńszych rozrywek Krakowiaka, należą tańce zabawy i pijaństwo”. Zdaniem Udzieli, „Krakowiak, kiedy robi szczerze, to robi za trzech, wesołymi śpiewkami umilając pracę, kiedy zaś próżnuje to go nikt nie zapędzi do pracy. Otwarty, gościnny, gotów dla przyjaciela ostatni grosz wydać, lecz także prędki, zły, gniewny i opryskliwy”. Nieco zakłopotanemu krakowska opryskliwością Udzieli przychodzi z pomocą Oskar Kolberg, który w swych opisach krakowskiej osobności wielokrotnie zaznacza, że co by się nie działo to Krakowiak „jak popije to znów jest wesolutki”. Jaki zatem jest Krakowiak? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć Piotr Sieklucki i Tomasz Kireńczuk, którzy w spektaklu-koncercie Krakowiacy, spróbują opowiedzieć o dzisiejszym Krakowie przez pryzmat ludowych tradycji z Małopolski; na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (premiera 30 listopada) oprócz Siekluckiego pojawią się Robert Makłowicz, Edward Linde-Lubaszenko, Beata Linde oraz Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

Krakowiacy  to jednak nie tylko powrót do zapomnianych tekstów kultury ludowej. To przede wszystkim studium współczesnego krakowianina. Pracując nad spektaklem zastanawiamy się co napisałby Seweryn Udziela, gdyby dzisiaj przygotowywał swoje etnograficzne studium krakowskiej codzienności? Czy uznałbym roznoszący się po korytarzach magistratu zapach cygara za alternatywę dla lokalnego smogu? Czy esencję Krakowa znalazłby w zapijaczonym Pięknym Psie, czy raczej w wiecznie pijącej Charlocie? Jaki miałby stosunek do krakowskiej chaty po zwiedzeniu mrocznych zakamarków Alchemii? I czy w ogóle byłby w stanie spisać wszystkie, przelewające się przez to zawsze pijane miasto opowieści? Czy w ogóle pośród tumanów kurzu, kramów bogatych, wszędobylskich meleksów i kleru można cokolwiek wyczytać o krakowskiej duszy? Idąc śladami Seweryna Udzieli podejmujemy to wyzwanie.

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Krakowiacy (Teatr Nowy, Kraków).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Krakowiacy.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Krakowiacy (Teatr Nowy, Kraków).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Krakowiacy (Teatr Nowy, Kraków).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Krakowiacy (Teatr Nowy, Kraków).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Krakowiacy (Teatr Nowy, Kraków).
Premiery teatralne
Zapowiedzi teatralne
O nich się mówi
Ostatnio czytane
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Klub, spektakl
Znamy laureatów Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt 2022

Sprawdźcie, które spektakle nagrodzono podczas 56. edycji festiwalu w Szczecinie.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.