Dzieje się - Teatr

Zagraniczne występy Teatru KTO

2006-08-30 16:17:22 | Kraków

 Teatr KTO powrócił właśnie z Nowego Jorku, gdzie w ramach The New York International Fringe Festival pięciokrotnie pokazał spektakl "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać", oparty na twórczości Bohumila Hrabala.

Prezentacja grupy KTO cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności nowojorskiego festiwalu Fringe; została także entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.

Natomiast już 18 września Teatr KTO udaje się na dwa tygodnie do Korei Południowej, gdzie weźmie udział w międzynarodowym festiwalu Gwacheon Hanmadang Festiwal, prezentując spektakl plenerowy "Zapach Czasu". Przedstawienie jest poetycką impresją teatralną odwołującą się do świata dziecka, inspirowane twórczością Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza. W Korei Teatr KTO pokaże widowisko pięć razy dla około 15 000 widzów.



Teatr KTO, „Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać"
Wg życia i twórczości  B. Hrabala

Scenariusz, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jerzy Zoń
Scenografia:  Joanna Jaśko-Sroka
Kostiumy: Zofia de Ines,
Występują: Marta Zoń/Ewa Mitoń, Grażyna Srebrny - Rosa/Iwona Konieczkowska, Jacek Buczyński/Darek Matys, Bartosz Cieniawa /Janusz Skubaczkowski, Maciej Słota/Marcin Popczyński
Dźwięk: Andrzej „Czoper" Czop
Światło: Jerzy „Lisek" Lisowski.

Seans teatralny Teatru KTO "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać" inspirowany jest życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie, aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, prezentując etiudy wprowadzające widza w magiczny świat hrabalowskich postaci. Na scenie zaś zobaczymy w groteskowej formie pokazane najważniejsze zdarzenia z życia człowieka - narodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, pogrzeb. Historia teatralna opowiedziana charakterystycznym dla Teatru KTO językiem - brak tekstu, dużo wspanialej muzyki - jest pełna niespodzianek i nieoczekiwanych rozwiązań.

"(...)wizualnie przedstawienie jest piękne(...)"
Sophie Middlemiss Fest, Edynburg

"(...)to perfekcyjne przedstawienie teatru ciała(...)"
Three Weeks, Edynburg

"Gra aktorów jest dynamiczna, pełna uroku któremu  trudno się oprzeć. Pełno tam niespodziewanych zwrotów, które bawią lub zasmucają do łez, wprawiają w zdumienie i sprawią, że opuścisz teatr z poczuciem, że właśnie zobaczyłeś coś fascynującego(...)"
Ksenija Horvat, www.EdinburghGuide.com , Edynburg     

"W przedstawieniu nie pada ani jedno słowo, brzmi wspaniała muzyka, a historia pełna jest niespodzianek (...)"
Barbara Wityńska Karnet Kulturalny, Kraków 



Teatr KTO,
Zapach Czasu, spektakl plenerowy

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Zoń

Jest to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka, inspirowana twórczością Marqueza, Hugo Clausa, Emila Zegadłowicza, a także przeżyciami z dzieciństwa autora scenariusza i reżysera. W przedstawieniu występuje wiele barwnych, czasem strasznych, czasem śmiesznych postaci i sytuacji charakterystycznych dla małego polskiego miasteczka lat 20-30. Jest to jednak spektakl uniwersalny, opowiadający o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale i o miłości.

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia najbliższe premiery

Zobacz, jakie spektakle wkrótce zagoszczą w repertuarze tego teatru.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej
Zbliża się 41. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Jest plakat i gwiazdy koncertów

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-29 marca 2020.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.