Premiery - Teatr

Teatru Figur bawi się cieniem

2008-04-29 21:25:22 | Kraków
 Każdy z nas używa widelców, szczotek, pacek na muchy, butelek czy otwieraczy. I wszyscy wiemy w jakim celu. I ich funkcja jest często niezastąpiona. Jednak dzięki spektaklowi „Zapach słoni po deszczu” możemy spojrzeć na nie z całkowicie innej strony. Od strony cienia, który rzucają. Daje on zupełnie odmienny obraz rzeczywistości. Każdy z nas go widzi, musi jednak chcieć to odkryć.


Przedstawienie oparte jest na powieści włoskiego pisarza Italo Calvino pt. „Niewidzialne miasta”. Scenariusz stworzył zespół występujących aktorów w składzie Adrianna Dunin- Wąsowicz, Kinga Wilczyńska, Jerome Bolan, Piotr Idziak, Alla Maslovskaya, Agnieszka Polańska. On także odpowiedzialny jest za reżyserię.

Zaraz po zgaszeniu świateł przenosimy się do innego, nierzeczywistego świata. Dzięki zabawom z cieniem wydaje się on bardzo namacalny. W Polsce jest to technika rzadko używana, a bardzo oryginalna. Tam także jest dzień i noc, słońce i księżyc. Miasta, ludzie, zwierzęta. By to wszystko dostrzec należy uruchomić wyobraźnię i dać się porwać historii.

Jego tajemniczy klimat uzupełnia muzyka grana na żywo. Podczas całego spektaklu towarzyszą nam dźwięki gitary, didżeridu, drumli, fujary. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ nie ma tam dialogów i długich rozmów. Widzowi przez cały czas towarzyszy obraz i dźwięk, który jest jego uzupełnieniem.

Ale żeby zrozumieć jak wygląda teatr cieni, trzeba po prostu obejrzeć.

 

TEART FIGUR- to wędrowny zespół złożony z aktorów, lalkarzy, plastyków i artystów społecznych pochodzących z różnych krajów. W przedstawieniach przeznaczonych dla widzów w różnym wieku korzysta z różnych technik. Są to kuglarstwo, niekonwencjonalne formy lalkowe oraz techniki oparte na zabawie cieniem.

Teatr od powstania angażuje się także w działalność edukacyjną i społeczną, głównie poprzez organizowanie warsztatów dla dzieci i młodzieży.

W Krakowie można go oglądać w Teatrze KTO, Teatrze 38, Łaźni Nowej oraz Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży.

Jest on regularnym gościem europejskich festiwali.

 

 

Lilianna Lipińska
(lilianna.lipinska@dlastudenta.pl )
fot. Jakub Nowakowski

 


 

Słowa kluczowe: teatr Figur, cień, zapach słoni po deszczu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Padało w Teatrze Łaźn
Będzie "Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa Kraków

Spektakl irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha reżyseruje Anna Gryszkówna.

Polecamy
Home Beyond the Borders
"Home Beyond the Borders?" - premiera spektaklu na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Przedstawienie oparto na powieści "Dom dzienny, dom nocny".

Tosca Opera Wrocławska
"Tosca" na początek sezonu artystycznego 2021/2022 w Operze Wrocławskiej

W stolicy Dolnego Śląska zagoszczą prawdziwe gwiazdy operowego świata.

Ostatnio dodane
Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.