Premiery - Teatr

Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk

2010-10-29 12:09:52 | Kraków

„Siekiera!  Tańce polskie w tonacji punk” w reżyserii Łukasza Czuja, jest to pierwszy spektakl, tegorocznego festiwalu Genius Loci, który odbędzie się w teatrze Łaźnia Nowa w dniach 5- 8 listopad.


Czy warto się tam wybrać?? „Przerażeni kabotyni oglądają taniec pogo” śpiewał zespół Kobranocka na jednym z festiwali w Jarocinie, kłaniając się jednocześnie komunistycznym władzom.  Od tego czasu trochę się w Polsce pozmieniało… Kabotynizm w polityce pozostał, ale postrzeganie tańca tańczonego do muzyki punkowej już nikogo nie dziwi. 

W sztuce Łukasza Czuja będziemy mogli zobaczyć te tak bardzo znienawidzone przez uzurpatorów polskiej wolności, niekontrolowane, pozbawione ładu, harmonii sekwencje ruchów skupiających się w jedną nazwę - taniec punkowy. Jak zapewniają organizatorzy będzie to opowieść o nas. Polakach.  O tych uczuciach, które tkwią gdzieś w nas: o buncie, pragnieniu wolności, nienawiści do establishmentu i systemów totalitarnych. Spektakl będzie się opierał na muzyce, tekstach piosenek oraz różnego rodzaju wizualizacjach.

Mam nadzieję, że ta sztuka stanie się niesamowitą przygodą, w której widz, chociaż na chwilę będzie mógł poczuć się członkiem wspólnoty, gdzie swoje emocje, poglądy wyraża się poprzez taniec. Coraz rzadziej można spotkać na murach napisy Punk is not Dead, zastąpiły je puste inwektywy rzucane w stronę Policji. Szkoda. Kultura punkowa niesie pewne przesłanie i cieszy fakt, iż festiwal Genius Loci o nim przypomina. 

Łaźnia Nowa Kraków
5-8 listopada, godz. 19.00
bilety: 30/ 40 zł

Paweł Kwidziński

(pawel.kwidzinski@dlastudenta.pl)

 


Słowa kluczowe: Siekiera! Tańce polskie w tonacji punk, Łukasz Czuj, Teatr Łaźnia Nowa, premiera, kraków, 2010, Loci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.

Spektakl w rytmie Michaela Jacksona w krakowskim Teatrze Groteska
Spektakl w rytmie Michaela Jacksona w krakowskim Teatrze Groteska Kraków

60 młodych ludzi, w wieku od 5 do 18 lat, już 23 czerwca przedstawi muzyczno-teatralne widowisko pt. "WITH A CHILD'S HEART".

Polecamy
Noworoczne premiery PWST
Noworoczne premiery PWST Kraków

Na początek roku studenci PWST przygotowali dwa premierowe spektakle: musical - "Amerykański sen" oraz "Nadobnisie i koczkodany" na podstawie dzieła Witkacego.

„Kobiety Kontratakują” w Teatrze Groteska
„Kobiety Kontratakują” w Teatrze Groteska Kraków

„Kobiety Kontratakują” to jedyny w swoim rodzaju muzyczny spektakl, który opierać się będzie na znanych i mniej znanych utworach muzycznych śpiewających kobiet!

Ostatnio dodane
Mefisto
"Mefisto" nową premierą Teatru Powszechnego. Będzie kontrowersja?

Spektakl inspirowany jest powieścią Klausa Manna i filmem Istvána Szabó.

Footloose
Musical Footloose już w czerwcu w Warszawie!

Musical "Footloose" to kolejna okazja skonfrontowania pojęcia "teatr amatorski" z jego faktycznym wymiarem.