Dzieje się - Teatr

Ballads of Europe w Niepołomicach

2009-07-08 13:57:19 | Kraków

 Gdzie najpiękniej brzmią ballady?
- Oczywiście, na dziedzińcu królewskiego zamku!
Kiedy?
- Wieczorem, w lecie, księżycową nocą, pod rozgwieżdżonym niebem...


Festiwal "Ballads of Europe" jest coroczną imprezą gromadzącą w pięknym miejscu - na wspaniale odrestaurowanym dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach - miłośników ballad. Zwłaszcza tych, którzy do słuchania poezji i pieśni wymagają pewnego komfortu. Wygodne krzesełka, piękne otoczenie, blask świec, kultura i elegancja sprzyjają refleksji. W takiej atmosferze najłatwiej o to co dla nas najistotniejsze: zauroczenie.

Zaprezentowane zostaną ballady z różnych krajów Europy. Ballada jest tradycją typowo europejską i... tej wersji będziemy się trzymać! Wykonawcami są głównie polscy muzycy, gdyż publiczność przecież musi rozumieć te śpiewane opowieści. Zawsze jednak  jest również ktoś z zagranicy.

Wyobraźcie sobie Państwo letnie wieczory, cudownie oświetlony dziedziniec zamku wyjątkowej urody, księżyc nad puszczą, świeże nadwiślańskie powietrze i ... łagodne, melodyjne, wyjątkowe ballady. 

O naszym festiwalu coraz głośniej w Polsce. W każdej edycji festiwalu urządzamy koncerty zarówno starych, jak i współczesnych ballad, polskich i europejskich. Prezentowaliśmy także pieśni spoza Europy, bo jesteśmy otwarci na wszystko co piękne i ciekawe. Festiwal jest europejski, bo odbywa się w Europie. Poza tym wszystkie pieśni są dozwolone, byle zagrały w duszy...

W tegorocznym programie 4. Ballads of Europe ballady angielskie i francuskie. Co może być bardziej ciekawego w piosence?

"Ballady angielskie" - od Szekspira i Henryka VIII, poprzez Beatlesów, Cata Stevensa, Phila Collinsa, Stinga, po współczesnych, no i nasz gość, Pete Morton. Solidni wykonawcy polscy i Staszek Soyka, jako gwiazda.

W „Wieczorze francuskim" utwory Brela, Brassensa i Gainsburga (w tłumaczeniach niedawno zmarłego Jerzego Menela), a na deser Joanna Rawik, w repertuarze Edith Piaf. Wśród wykonawców Piotr Bakal - dyrektor słynnej warszawskiej OPPY i Tolek Muracki w otoczeniu znakomitych pieśniarzy i muzyków ze stolicy.

W Koncercie Galowym usłyszymy: Czerwonego Tulipana i Roberta Kasprzyckiego, Paweła Orkisza i recital Jana Jakuba Należytego. Ale najciekawszy może być występ Andrzeja Koryckiego w duecie z Dominiką Żukowską. Korycki jest doskonale znany w kręgach szantowo-żeglarskich, jako członek zespołu „Stare Dzwony", ale Andrzej swoją pastelową grą na gitarze i męską barwą głosu bardzo przypomina... Seweryna Krajewskiego w jego balladowym wydaniu. Nawet jest od niego lepszy, bo cieplejszy, pogodniejszy.

Program:

17.lipca (piątek)
Otwarcie festiwalu
19.30-22.30 - „Wieczór angielski"
udział biorą: Pete Morton, Stanisław Soyka, Jarek Ziętek z zespołem, Dzidka Muzolf z zespołem, Apolinary Polek
22.30-2.00 - nocne balladowanie: Piotr Krupa z zespołem, Grzegorz Marchowski, Dzidka Muzolf, Maria Krawczyk z zespołem, Apolinary Polek

18.lipca (sobota)
17.00-19.00 - „Poetessy"
udział biorą: Elżbieta Adamiak, Basia Stępniak-Wilk, Anną Treter - Hnatowicz
młodzi wokaliści: Natalia Orkisz, Klaudyna Wlazło, Anna Wójciak,
20.00-22.30 - „Wieczór francuski"
gwiazda wieczoru: Joanna Rawik
udział: Dorota Wasilewska, Dariusz Wasilewski, Justyna Bacz, Stanisław Waszak, Jan Jakub Należyty, Antoni Muracki, Piotr Bakal
23.30-2.00 - nocne balladowanie: Piotr Bakal z zespołem, Dorota Wasilewska, Justyna Bacz, Antoni Muracki

19.lipca (niedziela)
16.00-18.30 - Polskie pieśni kresowe
udział biorą: Kazimierz Madej i artyści „Loch Camelot"
19.30 - 22.15 - Galowy Koncert Festiwalowy
udział biorą:Paweł Orkisz z zespołem, Robert Kasprzycki z zespołem, Jan Jakub Należyty, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, zespół Czerwony Tulipan

Słowa kluczowe: Festiwal Ballads of Europe 2009, 4. Festiwal Ballad Europy, Soyka, Orkisz, Niepołomice, Kasprzycki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Red Sky Performance
Teatralne widowisko Red Sky Performance zelektryzowało NFM [FOTO]

Zobaczcie zdjęcia z występu w w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.