Dzieje się - Teatr

"Mały Książę" przejmująco i współcześnie na scenie STU

2015-11-27 13:51:20 | Kraków

Któż z nas nie zna historii chłopca odwiedzającego planety i opiekującego się swoją piękną różą? Mały Książę to klasyka światowej literatury. Teraz z myślą o swoich najmłodszych widzach słynną na całym świecie baśń wystawia Teatr STU. Będzie to druga z pięciu premier zaplanowanych w jubileuszowym sezonie 50-lecia tego krakowskiego teatru.

Dzieło Antoine’a de Saint-Exupéry’ego przetłumaczono na ponad 270 języków i dialektów, wersja polska była pierwszą na świecie zaraz po francuskiej oraz angielskiej. O popularności książki w naszym kraju świadczy fakt, że jej przekładu podjęło się aż 13 tłumaczy. Teraz to literackie dzieło trafia na Scenę STU. Spektakl w tłumaczeniu Jana Szwykowskiego został wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego. Teatralna adaptacja tekstu Antoine’a de Saint-Exupery’ego pozwoli zabrzmieć ważnym pytaniom Małego Księcia raz jeszcze, na nowo, przejmująco i współcześnie.

Mały Książę na deskach STU nieprzypadkowo pojawia się obok tryptyku Wędrowanie wg Wyspiańskiego, które jest „gwoździem” jubileuszowego sezonu. Głównym bohaterem tryptyku jest Konrad, a centralnym problemem wtajemniczenie w los. I tu zagdaka się wyjaśnia, bo i Konrad i Mały Książę spadają z nieba w tej samej sprawie – mówi reżyser Krzysztof Jasiński.

Spektakl w Teatrze STU dedykowany jest dzieciom. Kierowany jest jednak i do dorosłych, a raczej – kierując się słowami Autora – do dzieci, którymi kiedyś ci dorośli byli. Jako bajka dla dzieci Mały Książę porusza siłą fantazji, wizją podroży po nieznanych planetach. Dla dorosłych będzie to przede wszystkim opowieść o pilocie, który zmuszony do awaryjnego lądowania w sercu Sahary, w chwili najwyższego niebezpieczeństwa i samotności odbywa „podróż w głąb siebie”,  przywołuje  wspomnienia, emocje,  które pozwolą mu przetrwać…    

Inscenizacja w Teatrze STU działa na wyobraźnię bogactwem efektów scenicznych, kostiumów Anny Czyż. Wzruszającą muzykę napisał Janusz Grzywacz. Premierze spektaklu towarzyszy szereg dodatkowych działań. W czerwcu i październiku zorganizowano dwuetapowy konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Nagrodą był udział w premierowym przedstawieniu dla zwycięzcy wraz z klasą. Upominki dla uczestników ufundował Mecenas Spektaklu – firma Wawel SA.

Przez cały premierowy tydzień (od 1 do 6 grudnia) w foyer teatru będzie miała miejsce wystawa prac konkursowych. Część z nich została opublikowana w programie do przedstawienia. W promocję spektaklu włączył się także Krakowski Ogród Zoologiczny. Od sierpnia przy wybranych wybiegach ze zwierzętami można zobaczyć dodatkowe tabliczki opisujące zwierzęcych bohaterów „Małego Księcia” oraz  informujące o premierze na Scenie STU.

Obsada:
MAŁY KSIĄŻĘ: Agata Woźnicka
PILOT: Marcel Borowiec/Marcin Zacharzewski
LIS: Beata Rybotycka/Iwona Konieczkowska
WĄŻ: Jan Lorys/Tomasz Urbański
KRÓL: Andrzej Róg
PRÓŻNY: Wiesław Smełka
PIJAK: Tadeusz Synowski
BANKIER: Włodzimierz Jasiński
LATARNIK: Franciszek Muła
GEOGRAF: Jerzy Święch

Premiera 6 grudnia 2015 r. na św. Mikołaja.

ip

Słowa kluczowe: teatr stu kraków, scena stu kraków, mały książę teatr kraków, mały książę teatr stu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław 2021

Już niebawem odbędzie się jubileuszowa edycja MFF Dialog we Wrocławiu. Czego możemy się spodziewać?

Opera na Zamku
Spektakl Opery na Zamku w Szczecinie do zobaczenia online

Balet "Na kwaterunku" można oglądać na kanale YouTube Opery na Zamku.

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.