Recenzje - Teatr

Klarowne zawiłości Wyspiańskiego

2007-11-23 13:39:56 | Kraków

 Twórczość Wyspiańskiego inspirowała wielkich twórców teatr m.in.: Schillera, Kantora, Grotowskiego, Swinarskiego, Jarockiego, Wajdę, Grzegorzewskiego. Zainspirowała również reżyserkę PWST Annę Polony. Inscenizacje "Klątwy" możemy oglądać na scenie PWST już od października.


Klątwa to historia oparta na autentycznych wydarzeniach. Miejscową wieś ogarnia susza. Chłopi twierdzą, że przyczyną jest gniew Boga. Bóg każe wieś za grzech popełniony przez Księdza i Młodą. Ludność wsi wyznaje zasady pogańskie i w świetle tych ocenia postępowanie tych dwojga. Ksiądz nie potrafi dokonać wyboru między miłością a powołaniem, a Młoda uważa, że konieczna jest ofiara ludzka, aby móc się oczyścić. Sztuka nawiązuje do tragedii antycznej oraz do współczesnych zjawisk fanatyzmu.

Tragedia Stanisława Wyspiańskiego z roku 1899, oparta na autentycznych wydarzeniach to materiał nie łatwy do scenicznego zobrazowania, głównie ze względu na język dramatu. Z tym jednak w spektaklu Anny Polony aktorzy radzą sobie znakomicie. Podobnie z grą, która jest urozmaicona, zaś ruch sceniczny - przemyślany i porządkujący akcję. Scenografia spektaklu nawiązuje do XIX w. atmosfery we wsi i jest bardzo klarowna. Na scenie widzimy drewniane zabudowania: fragment domu, ganek, kamienny murek, bramę, stół. Wszystko na jasnoniebieskim tle. Kostiumy w dawnym stylu wywołują wrażenie swojskości i przytulności, dzięki czemu uwypuklone zostają aspekt grzechu i społecznej anatemy, które wydawałby się nie dotyczyć tak pięknego i pobożnego zarazem miejsca. Całość jest spokojnym w formie, ale przez to klarownym przedstawieniem dramatu jednego z wybitniejszych polskich pisarzy.

Alicja Jasiok
(alicja.jasiok@dlastudenta.pl)


Stanisław Wyspiański
„Klatwa"

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego
Reżyseria: Anna Polony
Scenografia: Adam Łucki

Występują:
Matylda Baczyńska, Magdalena Kozińska, Agnieszka Radzikowska, Kornelia Trawkowska, Joanna Zubrycka, Rafał Fudalej, Łukasz Krzemiński, Łukasz Nagórski, Łukasz Raś, Rafał Sadowski
oraz studenci II r. WA: Menioelle de Cizancourt, Paulina Puślednik, Małgorzata Moskalewicz, Julia Wyszyńska, Daniel Dobosz, Miron Jagniewski, Mateusz Kościukiewicz, Marcin Lewandowski, Andrzej Plata, Rafał Szumera



Słowa kluczowe: Klątwa recenzja PWST wyspiański wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

odmet
Odmęt - recenzja festiwalowa

Powrót do krainy wyobraźni zainteresuje nie tylko najmłodszych.

Polecamy
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

I come to your river: Ophelia Fractured - recenzja spektaklu

Oceniamy tragedię Szekspira w interpretacji Studia Kokyu.

Polecamy
Ostatnio dodane
Marat/Sade, Wrocławski Teatr WspÃłłczesny
Marat/Sade - recenzja spektaklu

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na nowe przedstawienie w reżyserii Marcina Libera. Czy warto się wybrać?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.