Dzieje się - Teatr

3.Noc Teatrów

2009-05-28 10:24:50 | Kraków

 3.Noc Teatrów, organizowana od 2007 roku, na wzór Nocy Muzeów, ma na celu aktywizację środowiska aktorskiego i większe otwarcie publiczności na różne formy teatralne.


Program zakłada prezentację spektakli - są to najczęściej najciekawsze przedstawienia sezonu, teatrów tańca i spektakli ulicznych, jak również warsztatów teatralnych, spotkań z aktorami. Umożliwia zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków scen oraz pomieszczeń garderobianych.

Prezentacje odbywają się na scenach teatrów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych: w salach, piwnicach, ogródkach, a także na największych placach Krakowa. Wiele spektakli opartych jest na pozawerbalnym przekazie, łatwym do odczytania przez zagranicznych turystów.

Noc teatrów cieszy się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród lokalnej publiczności, ale przyciąga wielbicieli tej dziedziny z całej Europy. Nie dziwi zatem fakt, iż projekt Nocy teatrów został laureatem plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski 2007.

W bieżącej edycji udział weźmie 11 teatrów instytucjonalnych i aż 25 nieinstytucjonalnych grup teatralnych (planowana jest realizacja ogółem 70 spektakli). Dla porównania - w roku ubiegłym, podczas II edycji Nocy Teatrów, udział wzięło 10 teatrów instytucjonalnych i 20 Teatrów nieinstytucjonalnych (wystawiono wówczas ogółem 60 spektakli).

Prezentacje teatralne podczas tegorocznej Nocy Teatrów odbywać się będą na wszystkich scenach teatrów instytucjonalnych i nieinstytucjonalnych (sale, piwnice, ogródki) a także w plenerze: na Rynku Głównym i w Alei Róż w Nowej Hucie. Do ciekawszych propozycji należy oferta programowa Teatru im. J. Słowackiego, w której znalazła się prezentacja utworów napisanych specjalnie na tę Noc przez Annę Burzyńską. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in.: komedio-farsę pt. Zakręcony Słowacki, czyli noc w malinach (Duża scena), pastisze literackie najsłynniejszych utworów J. Słowackiego, pt. Słowacki na opak wywrócony oraz posłuchać piosenek ze spektaklu Malavita. Ballada o mafii (Scena Przy Pompie).

Nie zabraknie spektakli plenerowych, m.in.: Quixotage, w wykonaniu aktorów Teatru KTO, Sposób na Sarmatów Kabaretu Ergo, Przygody Koziołka Matołka - Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, Sen Menaszego w wykonaniu zespołu aktorskiego Teatru Ludowego w Krakowie czy spektakl taneczno-muzyczny pt. Krakus - w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza".

Oprócz spektakli teatralnych w programie Nocy znajdą miejsce także wystawy, warsztaty dla dzieci, imprezy tematyczne, np.: wystawa „Sekrety Sceny" w Teatrze „Groteska", wystawa poświęcona Helenie Modrzejewskiej w Narodowym Starym Teatrze, W nowohuckim teatrze - nocne obchody - impreza w ogrodzie Teatru „Łaźnia Nowa", Kura na plecach - czytanie sztuki Fridricha Apke w Teatrze „Bagatela".

Słowa kluczowe: Krakowskie noce, przedstawienia teatralne, krakowskie teatry, spektakle
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Polecamy
Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.