Sztuka
Rzeczy piękne, rzeczy brzydkie... Po co w muzeum są muzealia?

Rzeczy piękne, rzeczy brzydkie... Po co w muzeum są muzealia?

  • 2017-06-20, , godzina 18:00
  • sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory , Kraków

Opis

Rzeczy piękne, rzeczy brzydkie… Po co w muzeum są muzealia?
sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory
20 czerwca 2017 (wtorek) o godz. 18:00

Udział w debacie wezmą: prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), dr Antoni Bartosz (Muzeum Etnograficzne w Krakowie).
Rozmowę poprowadzi Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Muzealia wydają się dla muzeum czymś oczywistym, wszak muzeum to „instytucja gromadząca, przechowująca i konserwująca zbiory z różnych dziedzin kultury, sztuki, nauki lub techniki i udostępniająca je publiczności w formie wystaw”.  Ale czy na pewno tak faktycznie jest? Obecnie ogromną popularność zyskują placówki, w których wizualizacja i przeskalowane reprodukcje stanowią o narracji, znacznie dominując nad oryginalnymi eksponatami. Jaką współcześnie funkcję pełnią muzealia? Co decyduje, że rzecz staje się muzealium? Dlaczego wreszcie wciąż żywy jest społeczny stereotyp, wedle którego Muzeum to przechowalnia rzeczy niepotrzebnych, które należą już wyłącznie do przeszłości? Rodzi to ważne pytanie; czy wszystkie artefakty żyją w muzeum „pełnią życia” – a zatem pochodzą z przeszłości, ale służą naszemu rozumieniu współczesności i rozwojowi w kierunku przyszłości?

Sukces w działaniu każdego muzeum zależy od połączenia przynajmniej dwóch elementów – zdolności zachowania wartości naukowej, artystycznej i poznawczej oraz umiejętności przyciągnięcia jak największej liczby zwiedzających. W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa trwają prace nad nowatorskim w skali Polski projektem pod nazwą Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów – magazynem muzealiów, połączonym z pracowniami konserwatorskimi, którego funkcja będzie poszerzona o element kontaktu z publicznością.

fot.: Wnętrze powstających magazynów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów

Mapa

Ostatnio czytane
Niesamowite rysunki na chodniku: Edgar Mueller
Niesamowite rysunki na chodniku: Edgar Mueller

Ci artyści uliczni posiedli umiejętność oszukiwania ludzkiego oka.

UFO Uliczny Festiwal Osobliwości
UFO Uliczny Festiwal Osobliwości

Najważniejszy i największy festiwal żywych rzeźb w Polsce z udziałem artystów z całego świata już 8 czerwca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w