Sztuka
Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu

Na wspólnej drodze. Kraków i Budapeszt w średniowieczu

  • 2017-06-05, , godzina 18:00, do 2017-08-20
  • Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35 , Kraków

Opis

5 czerwca 2017 roku w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa zostanie otwarta wystawa, poświęcona średniowiecznym i wczesno nowożytnym losom Krakowa i Budapesztu. Węgry stają się modne. Kraj znakomitych win o kilkusetletniej tradycji, z których najbardziej znany jest tokaji.Langosz, który najlepiej smakuje po przyjemnej kąpieli w Balatonie. Po przyjemnościach ciała, coś dla ducha: literatura Maraiego, czy muzyka Liszta i Bartoka albo gimnastyka umysłu: kostka Erno Rubika.

Zasadniczą osią wystawy będzie zestawienie i zilustrowanie w układzie chronologicznym dziejów Krakowa i Budapesztu w okresie średniowiecza. Ekspozycja będzie prezentować dynamiczny rozwój obu miast, od ich początków, aż po czasy nowożytne. Na początku wystawy sięgniemy do początków samych miast, które albo opowiadane są w legendzie, albo, jak w przypadku Budapesztu, sięgają czasów rzymskich.

W konstrukcji wystawy zostanie podkreślone wszystko to, co w dziejach obu miast podobne lub wspólne. Dotyczy to postaci, wydarzeń, porządku prawnego, życia społecznego, kultury, przedmiotów materialnych, czy konkretnych wydarzeń historycznych, jak choćby inwazja mongolska w latach 1240-1241.

W wyborze zagadnień kierowaliśmy się ideą przedstawienia obrazu miasta na różnych etapach jego rozwoju, z podkreśleniem wydarzeń czy zjawisk szczególnych, które do dziś są obecne w świadomości krakowian. Zależało nam również na tym, aby w historyczną narrację wpleść wątki mitologii miejskiej, która w sposób spójny, barwny i obrazowy przechowała w przystępnej formie ważne, nie zawsze łatwe do wytłumaczenia procesy czy wydarzenia. Wątki te są o tyle istotne, że obrazują ciągle żywą i obecną, przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję miejską. Dlatego też tematyka legend znalazła szczególne miejsce na wystawie.

Wystawa jest efektem współpracy dwóch instytucji Muzeum Historii Budapesztu i Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będzie to opowieść o dwóch miastach w okresie średniowiecza i we wczesnej epoce nowożytnej, opowieść o podobieństwach i różnicach.

 

Mapa

Ostatnio czytane
UFO Uliczny Festiwal Osobliwości
UFO Uliczny Festiwal Osobliwości

Najważniejszy i największy festiwal żywych rzeźb w Polsce z udziałem artystów z całego świata już 8 czerwca!

7 cudów Polski
7 cudów Polski

Zobacz, kto wygrał plebiscyt o nazwie "7 cudów Polski" zorganizowany przez "Rzeczpospolitą".

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w