Dzieje się - Sztuka

Wystawa militariów ponownie w Muzeum Narodowym

2009-02-27 11:37:35 | Kraków

 Minęło osiemnaście lat od otwarcia tej drugiej w Polsce stałej wystawy militariów. Nastał więc czas, by ekspozycję odświeżyć.

Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich objął honorowym patronatem zbiór militariów Muzeum Narodowego w Krakowie prezentowany w Galerii „Broń i Barwa w Polsce".

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria „Broń i Barwa w Polsce", znajdująca się na parterze w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, jest największą w Polsce, po Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, galerią militariów. Powstała w 1991 roku i w ciągu 18 lat nieco się „zestarzała". Dlatego Muzeum Narodowe w Krakowie, w ramach programu modernizacji wystaw stałych, by uatrakcyjnić tę Galerię przeprowadziło jej remont, zmieniło scenariusz i aranżację. Było to możliwe dzięki pomocy finansowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kilkumiesięczne prace dobiegają końca. Od 6 marca odmłodzona galeria - prawie 1200 metrów kwadratowych - będzie już dostępna dla zwiedzających. I pewnie niejednego zaskoczy.

Ze ścian Galerii „Broń i Barwa w Polsce" zniknął modny kiedyś, smutny, mundurowy kolor. Teraz każda z sal jest w innych, żywych kolorach, dostosowanych do charakteru pokazywanych w nich 1600 eksponatów. Opowiadają one 1000-letnią historię polskiej wojskowości - od wieku X po czasy II wojny światowej. To jeden z największych i najlepszych zbiorów dawnych militariów, jakie znajdują się w polskich muzeach.

W odnowionych gablotach i zmienionej aranżacji będzie można zobaczyć piękne wyroby rzemiosła artystycznego i najważniejsze dla polskiej historii pamiątki po wielkich wydarzeniach i ludziach. Znajdą się tam przedmioty związane z polskimi hetmanami: rząd koński (czyli zdobione szlachetnymi kamieniami siodło i czaprak) po Stefanie Czarnieckim, karacena (pancerz) i szczerozłoty buzdygan po Stanisławie Jabłonowskim oraz jedyny w Polsce zachowany znak hetmański po Hieronimie Lubomirskim. Będzie można zobaczyć pamiątki po polskich wodzach: sukmanę Tadeusza Kościuszki, jedyną na świecie Gwiazdę Orderu Virtuti Militari po księciu Józefie Poniatowskim czy kurtkę mundurową Józefa Piłsudskiego.

Nie brak też rzadkich kolekcji: szabel polskich, zbroi i uzbrojenia husarskiego, polskich odznak i odznaczeń, unikatowego zbioru mundurów polskich od XVIII do XX wieku. Wielbicieli dawnych ciekawostek technicznych zainteresują pewnie strzelające maczugi z wbudowanym mechanizmem pistoletowym, strzelby o kilku lufach czy noże o rozwidlających się ostrzach, służące do łamania szabel i rapierów. A jeśli ktoś byłby ciekaw jak to działa, to nic prostszego. Przygotowaliśmy specjalne eksponaty, które można dotknąć, założyć, przymierzyć i poznać z bliska. Zrekonstruowaliśmy nawet okop. Można tam zrobić sobie zdjęcie w żołnierskim rynsztunku.

To, czego nie są w stanie opowiedzieć same eksponaty, dopowiedzą obrazy, filmy dokumentalne, teksty informacyjne. W salach pojawiły się monitory i stanowiska multimedialne, a na ścianach galerii - oryginalne obrazy i fotograficzne powiększenia fragmentów sławnych dzieł sztuki. Przygotowaliśmy ulotki z trasami dla zwiedzających, kolorowankę dla najmłodszych, komiks dla młodzieży, wykłady, warsztaty edukacyjne i specjalne pokazy, m.in. walk dawną bronią. To nie koniec niespodzianek. Zapraszamy do Galerii „Broń i Barwa w Polsce" już 6 marca.

Jako pierwsi nową Galerię zwiedził, jeszcze przed oficjalnym otwarciem, premier Donald Tusk oraz uczestnicy Nieformalnego Spotkania Ministrów Obrony NATO z sekretarzem Generalnym, panem Jaapem de Hoop Schefferem, którzy spotkali się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 19 lutego 2009.

Program:

6 marca (piątek)
- 14.00 Młodych widzów zapraszamy na wycieczkę w głąb Galerii „Broń i Barwa w Polsce". Jeśli chcesz przejść rytuał pasowania na rycerza, dotknąć zbroi husarskiej lub dowiedzieć się jak uzbrojona jest współczesna armia, koniecznie dołącz do szeregów naszej wycieczki. Oprowadzanie jest dostosowane do dzieci w wieku przedszkolnym. Zbiórka punktualnie o 14.00 w holu Gmachu Głównego.
- 18.00 Najmłodszych wraz z rodzicami zachęcamy do wysłuchania w Muzeum bajki na dobranoc. Aktorka teatru im. J. Słowackiego przeczyta baśń Hansa Christiana Andersena „Ołowiany żołnierzyk", która będzie inspiracją do dalszej zabawy. Wspólnie z dziećmi spróbujemy zbudować tajemniczy świat ołowianego żołnierza i jego przyjaciół.
- 18.00, 19.00 Zwiedzanie dla dorosłych Galerii „Broń i Barwa w Polsce" z przewodnikiem

7 marca (sobota)
-
10.00-18.00 Warsztaty edukacyjne przy „Szafie pełnej sztuki" - Starszych, młodszych i najmłodszych zapraszamy do wspólnej zabawy. W szafie poza przydatnymi materiałami plastycznymi czekają specjalnie przygotowane instrukcje, z którymi można aktywnie zwiedzić galerie. Zestaw zagadek, rebusów i kolorowanek pomoże małym i dużym w bliższym poznaniu tajemnic galerii - hol w Gmachu Głównym
- 10.00-18.00 Pokaz indywidualnego wyposażenia żołnierza 6 Brygady Desantowo-Szturmowej w Krakowie połączony z prezentacją spadochronów - hol w Gmachu Głównym
- 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00 Zwiedzanie Galerii „Broń i Barwa w Polsce" z przewodnikiem
- 11.00 Wszystko co chcielibyście wiedzieć o skokach spadochronowych - wykład z pokazem multimedialnym - sala „U Samurajów"
- 12.00 Grochówka - wojskowy specjał w Muzeum. Zapraszamy na degustację pod arkadami przed Gmachem Głównym
- 15.00. „Militarne biuro rzeczy zagubionych" - warsztat dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Losy i historie wodzów polskiej armii czekają na swoje odkrycie - hol w Gmachu Głównym:
- 13.00 Występ orkiestry wojskowej - hol w Gmachu Głównym
- 18.00 Nocny maraton filmów wojennych - sala „U Samurajów":Helikopter w ogniu, reż. R. Scott (USA 2001; 143 min) - przed filmem wprowadzenie Samuela Nowaka Estetyka Wojny
- Ziemia niczyja, reż. D. Tanovic (Belgia, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Słowenia, Bośnia i Hercegowina 2001; 98 min) - przed filmem wprowadzenie Samuela Nowaka Kino, wojna, ironia
- Żołnierze kosmosu, reż. P. Verhoeven (USA 1997; 129 min) - przed filmem wprowadzenie Samuela Nowaka Kino, pastisz, postmodernizm

8 marca (niedziela)
- 10.00-18.00 Działania edukacyjne przy „Szafie pełnej sztuki" - Starszych, młodszych i najmłodszych zapraszamy do wspólnej zabawy. W szafie poza przydatnymi materiałami plastycznymi czekają specjalnie przygotowane instrukcje, z którymi można aktywnie zwiedzić galerie. Plik zagadek, rebusów i kolorowanek pomoże małym i dużym w bliższym poznaniu tajemnic galerii - hol w Gmachu Głównym
- 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00, 18.00, 19.00 Zwiedzanie Galerii „Broń i Barwa w Polsce" z przewodnikiem
- 12.00 Pokaz Bractwa Rycerskiego „I Chorągiew Ziemi Oświęcimskiej" - hol - 15.00. „Militarne biuro rzeczy zagubionych" - warsztat dla dzieci w wieku 6-12 lat
- 18.00 Pokaz filmu Iris, reż. R. Eyre (Wielka Brytania, USA 2001; 90 min), przed filmem wykład Samuela Nowaka Kobiecość jako konwencja - sala „U Samurajów"
- 11.00-18.00 Za mundurem panny sznurem... - panie mogą pozować do zdjęcia

inf. prasowa

 

  

Słowa kluczowe: Broń i Barwa w Polsce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.

Anne-Sophie Mutter
Inauguracja trasy koncertowej Anne-Sophie Mutter w ICE Kraków Kraków

Wybitna skrzypaczka, 4-krotna zdobywczyni nagrody Grammy, wystąpi w Krakowie już 12 marca.

Polecamy
Rekord: 104 miliony dolarów za dzieło sztuki
Rekord: 104 miliony dolarów za dzieło sztuki

"L'Homme qui marche I", czyli "Idący człowiek I" - rzeźba szwajcarskiego artysty Alberto Giacomettiego jest od wczoraj najdroższym sprzedanym na aukcji dziełem sztuki w historii.

Wratislavia Cantans 2006
Wratislavia Cantans 2006

41. edycja międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zbliża się wielkimi krokami!

Ostatnio dodane
Szalone Dni Muzyki 2018
"W stronę nowego świata" hasłem Szalonych Dni Muzyki 2018

Największy na świecie festiwal muzyki klasycznej tradycyjnie rozpoczyna swoje tournée we Francji, zanim trafi do Polski.

Big City Life
"Big City Life" z rekordem na aukcji sztuki

Zapłacono czterdzieści sześć razy więcej niż wynosiła cena wywoławcza.