Dzieje się - Sztuka

Transmandale - wernisaż wystawy Sipowicza

2014-01-15 13:18:57 | Kraków

18 stycznia Pauza In Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 (wejście od ul. Szujskiego) zaprasza na wernisaż Transmandali Kamila Sipowicza.

Sipowicz jest szczególnego rodzaju psychonautą. Dotykając odległych terytoriów, w pewnym sensie nawet ich doświadczając, wraca na podmokły, grząski grunt cywilizacji, z którego wyrastają beznadziejne pragnienia i niezdrowe fascynacje. Po udanej wystawie TRANSMANDALI w Galerii Bocheńska w Centrum Kulturalnym Koneser w Warszawie przyszedł czas, aby pokazać je krakowskiej publiczności.

Podczas wernisażu Piotr Zdybał z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie porozmawia z Kamilem Sipowiczem o sztuce na pograniczu duchowego wzniesienia i cielesnej ekstazy. Jak doszło do spojenia ze sobą halucynogennej i ekspresyjnej estetyki mandali z aktualną tematyką społeczno-polityczną? Skąd biorą się inspiracje mistyką Dalekiego Wschodu i dlaczego oczy Tadeusza Rydzyka spoglądają na nas z pozycji Buddy.

Inspiracje kulturą i mitologiami Wschodu, światami kipiącymi halucynogenną roślinnością i wizjami wciąż powracają na nowo w twórczości poetyckiej i dokonaniach artystycznych Kamila Sipowicza. Rzeczywistość społeczno-polityczna opatrzyła je swoistym, aktualnym komentarzem. Na pozycję artysty jako orędownika i herolda ruchu wolnych konopi mocno wpływają kontrowersje kulturowe, blogerskie przepychanki i mimowolny sponsoring lokalnych prokuratur.

Transmandale są próbą rekonstrukcji tybetańskiego aktu medytacyjnego, który inaczej niż w swym pierwowzorze, zamiast stanu relaksacji i wytchnienia, wnosi aurę lęku i niepokoju. W miejscu, gdzie mieli zjawiać się bogowie i przyrodzony ład natury, pojawiają się bożyszcza i boginki masowej pop-kultury. Akt kontemplacyjny abdykuje na rzecz idolatrii. Współczesna mandala ocieka krwią i spermą, internetowym zgiełkiem i bełkotem celebrytów. W tym kontekście orientalna technika duchowego przemienienia jest już tylko kpiną i ironią. Tybetańskie koło, wyzwalający okręg, staje się więzieniem, zamknięciem w sieci „wolnego” oprogramowania.

ip

Słowa kluczowe: Transmandale Kamil Sipowicz Kraków wystawa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Najlepsze piosenki filmowe
Wielkie otwarcie wystawy "Titanic" Kraków

Wybierz się na pokład legendarnego parowca.

Piotr Wojtasik
Album Piotra Wojtasika został Polską Jazzową Płytą Roku 2017

Światowej sławy trębacz z Wrocławia koncertował już u boku największych światowych gwiazd jazzu.

Polecamy
Szukasz sławy? Startuj w FAMIE
Szukasz sławy? Startuj w FAMIE Kraków

Jeśli masz talent muzyczny i chcesz go ujawnić to regionalny przegląd festiwalu FAMA jest dla Ciebie! W eliminacjach biorą udział kapele studenckie i artyści solowi - wszyscy chętni z pasją i zapałem wokalnym. Zgłoszenia można wysyłać do 4 maja.

Muzeum Browaru w Żywcu świętuje: 750 tys. odwiedzających
Muzeum Browaru w Żywcu świętuje: 750 tys. odwiedzających

Muzeum Browaru w Żywcu funkcjonuje od 8 lat i od początku istnienia cieszy się niesłabnącym powodzeniem, nie tylko wśród amatorów piwnego trunku.

Ostatnio dodane
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Najlepsze piosenki filmowe
Wielkie otwarcie wystawy "Titanic" Kraków

Wybierz się na pokład legendarnego parowca.

Kupony i kody rabatowe