Dzieje się - Sztuka

Tradycje muzyczno-taneczne naszych miast

2008-03-27 12:09:44 | Kraków
 W kwietniu bieżącego roku rozpoczynamy w Krakowie projekt popularyzujący tradycje muzyczno-taneczne polskich miast z pierwszej połowy XX wieku. Projekt składa się z cyklu warsztatów przedwojennych tańców miejskich (w programie m.in. sztajerka, walczyk, fokstrot) Będzie realizowany w formie weekendowych sesji w okresie od kwietnia do czerwca 2008.


Celem warsztatów jest zapoznanie szerokiego grona odbiorców z niemal zapomnianą miejską tradycją taneczną. Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych bez względu na umiejętności taneczne. Organizatorom zależy także, aby nie tworzyć granicy wiekowej, aby uczestniczyli we wspólnej zabawie-warsztacie zarówno ludzie młodzi jak i starsi. Specyfiką warsztatów jest to, iż wszyscy są współtwórcami i współuczestnikami danego spotkania, podczas którego nie ma podziału na scenę i bierną publiczność.

Do realizacji naszego przedsięwzięcia zaproszeni zostali znakomici instruktorzy-choreografowie wraz z uznanymi kapelami z trzech miast: Warszawy, Krakowa i Lwowa, które specjalizują się w rekonstrukcji i popularyzacji folkloru miejskiego: Kapela Praska, Lwowska Fala, Czarne Motyle.

Organizatorom zależy, aby rodzima tradycja była znana szerszemu gronu a przede wszystkim żywa (praktykowana), a co za tym idzie miała zarówno wykonawców jak i aktywnych jej odbiorców. Poprzez formułę warsztatową chcą stworzyć realne szanse na jej przywrócenie do społecznego obiegu.
I sesje warsztatową poprowadzi Piotr Zgorzelski, współtwórca warszawskiego Domu Tańca oraz teatralnej offowej Sceny Lubelskiej 30/32. Przygrywać będzie jedna z najbardzej znanych kapel z Warszawy - Kapela Praska.

26-27.04.2008, Klub pod Jaszczurami, Rynek Główny 8, godz. 11.00-14.00

Partnerem akcji jest krakowski Instytut Sztuki (www.instytutsztuki.pl )



Słowa kluczowe: warsztaty, taniec, niasta polskie XX w., miejska tradycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

18. Artystyczna PodrÃłÅź Hestii
Znamy finalistów 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Postawy twórcze 25 młodych adeptów sztuki z całej Polski zyskały uznanie jury.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.