Dzieje się - Sztuka

Polski Renoir – „Weiss w Akademii”

2010-10-15 14:49:24 | Kraków

5 października została otwarta wystawa „Weiss w Akademii”. Do stycznia przyszłego roku będziemy mogli podziwiać przeszło 60 lat pracy artystycznej Wojciecha Weissa. Ekspozycja prezentowana w Muzeum Narodowym w Kamienicy Szołayskich będzie zwieńczeniem obchodzonego Roku Wojciecha Weissa.


Wojciech Weiss nazywany Polskim Renoir’em był artystą wszechstronnym. Mimo iż największą sławę przyniosło mu malarstwo, znany jest także z dokonań w dziedzinie grafiki oraz fotografiki. Przez wiele lat był związany z krakowską Akademią Sztuk Pięknych – początkowo jako student, potem jako profesor i rektor. Ceniony w środowisku międzynarodowym miał okazję pokazywać swoje prace na wystawach w Rzymie, Dusseldorfie, Wenecji czy Pittsburghu.

Muzeum Narodowe prezentuje zbiór jego prac uszeregowanych chronologicznie. Umożliwia to widzom zapoznanie się z rozwojem i zmianami twórczości Weissa oraz ewolucją metod nauczania sztuk plastycznych na przestrzeni dziesięcioleci. Można podziwiać zarówno dzieła stworzone w czasach studenckich oraz dojrzałe artystycznie dzieła z lat późniejszych, wśród których przeważają akty kobiece (to właśnie dzięki nim został okrzyknięty polskim Renoir’em).  Drugą grupę dzieł stanowią obrazy oddające wygląd oraz charakter atelier Weissa, w tym najsłynniejszy – Kryzys.

Uzupełnieniem wystawy w Muzeum Narodowym jest ekspozycja w Muzeum ASP, na którą składają się dwa cykle: kobiecy i męski; Gracje i Owoce.

Lucyna Sojka
(lucyna.sojka@dlastudenta.pl)
fot. Autoportret z paletą, Wojciech Weiss
Słowa kluczowe: wojciech Weiss, wystawa, muzeum narodowe, kraków, kamienica szołayskich, malarz, sztuka, 60-lecie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Agnieszka Holland
Suity z produkcji Agnieszki Holland na 11. Festiwalu Muzyki Filmowej Kraków

Pojawią się ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak "Plac Waszyngtona", "Pokot" czy "W ciemności".

11. Festiwal Muzyki Filmowej: usłyszymy muzykę Krzysztofa Pendereckiego Kraków

Krzysztof Penderecki, Michael Nyman i Elliot Goldenthal gośćmi specjalnymi na rozpoczęcie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie 2018.

Polecamy
Galeria zdjęć naprawdę mocnych graffiti
Galeria zdjęć naprawdę mocnych graffiti

Bo czasami nie ma bardziej niesamowitej sztuki niż graffiti...

Zajrzyj do Huty
Zajrzyj do Huty Kraków

Różnorodność zabytków znajdujących się na terenie Nowej Huty czyni z tej dzielnicy miejsce atrakcyjne turystycznie. Podczas dwudniowej imprezy "Zajrzyj do Huty" zwiedzający będą mogli poznać tajemnice ciekawych i ważnych dla dzielnicy miejsc, zobaczyć od środka obiekty, które na co dzień są trudno dostępne, i zwiedzić je pod opieką profesjonalnych przewodników.

Ostatnio dodane
Agnieszka Holland
Suity z produkcji Agnieszki Holland na 11. Festiwalu Muzyki Filmowej Kraków

Pojawią się ścieżki dźwiękowe z takich filmów jak "Plac Waszyngtona", "Pokot" czy "W ciemności".

Kupony i kody rabatowe