Dzieje się - Sztuka

"Chłopcy malowani" na festiwalu Opera Rara 2018

2018-01-26 13:55:14 | Kraków

23 stycznia w krakowskiej Operze wystąpił Christopher Maltman - angielski baryton zainaugurował tegoroczny cykl recitali wokalnych z fortepianem. Przeniósł publiczność w okres I Wojny Światowej i opowiedział tragiczną historię setek tysięcy żołnierzy z całej Europy, którzy pełni nadziei opuszczali domy i zaciągali się do wojska. To historia o horrorze wojny, na której większość żołnierzy zostawała na zawsze. Tym nielicznym, którym udało się wrócić do domu pola bitewne odebrały młodość, zdrowie, nadzieję i niewinność. Jedna śmierć to tragedia, milion - to statystyka - te przypisywane Józefowi Stalinowi słowa nasuwały się podczas tego wykonania.

Opera Rara 2018

Program powstał w 2016 r. z okazji stulecia bitwy nad Sommą – największej batalii I wojny światowej. Podzielony na cztery części („Dom”, „Podróż”, „Bitwa” i „Epitafium”) opowiada historię żołnierzy, którzy, opuszczając domy pełni nadziei i walecznego zapału, nigdy nie mieli się już zestarzeć – jak głosi jedna z pieśni poległego nad Sommą George’a Butterwortha „The Lads in Their Hundreds”. Jego liryki z cyklu „A Shropshire Lad” do poezji A. E. Housmana oraz innych komponujących w tym czasie Anglików: Arthura Somervella, Ivora Gurneya i Geralda Finzi, a także te twórców szerzej znanych: Gustava Mahlera, Roberta Schumanna, Hugo Wolfa, Modesta Musorgskiego, Gabriela Fauré, Charlesa Ivesa oraz Francisa Poulenca złożyły się na ten ciekawy – już choćby poprzez prezentację mniej u nas znanych utworów – o przemyślanej dramaturgii recital.

Na wykonanie „The Soldier – From Severn to Somme” zaproszono do Filharmonii im. K. Szymanowskiego. Maltman śpiewał o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki. Śpiewak obdarzony jest pięknym barwowo, bardzo mocnym i dźwięcznym barytonem. Zachwyca wokalnym aktorstwem, wydobywając wszelkie niuanse utworów – najczęściej poprzez silne, sugestywne kontrastowanie i emocjonalne kulminacje. Jest uznanym w świecie scenicznym i estradowym muzykiem. Mówią, że to doskonały mozartowski Don Giovanni. Taka wyrazistość interpretacji muzyki i tekstu – od subtelnego liryzmu („Loveliest of trees” Butterwortha, „Wo die schönen Trompeten blasen” Mahlera) poprzez charakterystyczny wojskowy sznyt („He is there!” Ivesa) po dramatyczną i tragiczną głębię („Die beiden Grenadiere” Schumanna, „Channel firing” Finziego) nie zdarza się co dzień. Szczególne, może największe wrażenie robiły interpretacje utworów tragifarsowych – czarnych, przepełnionych śmiercią grotesek: „Revelge” Mahlera, „Wodza” Musorgskiego czy „Think no more, lad” Butterwortha. Równorzędnym partnerem Maltmana okazał się niezwykle ekspresyjny, a przy tym empatyczny Joseph Middleton, którego nie bez kozery BBC Music Magazine określiło: „jedną z najjaśniejszych gwiazd w świecie pieśni i piosenki”. Bardzo mocny, emocjonujący wieczór.

ip

fot. Robert Słuszniak

Słowa kluczowe: opera, koncert, recital, sztuka, gwiazdy, artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Najlepsze piosenki filmowe
Wielkie otwarcie wystawy "Titanic" Kraków

Wybierz się na pokład legendarnego parowca.

Piotr Wojtasik
Album Piotra Wojtasika został Polską Jazzową Płytą Roku 2017

Światowej sławy trębacz z Wrocławia koncertował już u boku największych światowych gwiazd jazzu.

Polecamy
Muzeum Browaru w Żywcu świętuje: 750 tys. odwiedzających
Muzeum Browaru w Żywcu świętuje: 750 tys. odwiedzających

Muzeum Browaru w Żywcu funkcjonuje od 8 lat i od początku istnienia cieszy się niesłabnącym powodzeniem, nie tylko wśród amatorów piwnego trunku.

Francuza zabawy z księżycem (FOTO)
Francuza zabawy z księżycem (FOTO)

"Kilka gadżetów oraz bogata wyobraźnia i możesz robić z naszym satelitą, co tylko zechcesz".

Ostatnio dodane
Festiwal Various Voices
Pierwszy w Polsce chór LGBT+ na Festiwalu Various Voices

W Monachium zaprezentuje się ponad 100 chórów z całej Europy liczących około 3500 śpiewaków.

Najlepsze piosenki filmowe
Wielkie otwarcie wystawy "Titanic" Kraków

Wybierz się na pokład legendarnego parowca.

Kupony i kody rabatowe