Dzieje się - Sztuka

"Chłopcy malowani" na festiwalu Opera Rara 2018

2018-01-26 13:55:14 | Kraków

23 stycznia w krakowskiej Operze wystąpił Christopher Maltman - angielski baryton zainaugurował tegoroczny cykl recitali wokalnych z fortepianem. Przeniósł publiczność w okres I Wojny Światowej i opowiedział tragiczną historię setek tysięcy żołnierzy z całej Europy, którzy pełni nadziei opuszczali domy i zaciągali się do wojska. To historia o horrorze wojny, na której większość żołnierzy zostawała na zawsze. Tym nielicznym, którym udało się wrócić do domu pola bitewne odebrały młodość, zdrowie, nadzieję i niewinność. Jedna śmierć to tragedia, milion - to statystyka - te przypisywane Józefowi Stalinowi słowa nasuwały się podczas tego wykonania.

Opera Rara 2018

Program powstał w 2016 r. z okazji stulecia bitwy nad Sommą – największej batalii I wojny światowej. Podzielony na cztery części („Dom”, „Podróż”, „Bitwa” i „Epitafium”) opowiada historię żołnierzy, którzy, opuszczając domy pełni nadziei i walecznego zapału, nigdy nie mieli się już zestarzeć – jak głosi jedna z pieśni poległego nad Sommą George’a Butterwortha „The Lads in Their Hundreds”. Jego liryki z cyklu „A Shropshire Lad” do poezji A. E. Housmana oraz innych komponujących w tym czasie Anglików: Arthura Somervella, Ivora Gurneya i Geralda Finzi, a także te twórców szerzej znanych: Gustava Mahlera, Roberta Schumanna, Hugo Wolfa, Modesta Musorgskiego, Gabriela Fauré, Charlesa Ivesa oraz Francisa Poulenca złożyły się na ten ciekawy – już choćby poprzez prezentację mniej u nas znanych utworów – o przemyślanej dramaturgii recital.

Na wykonanie „The Soldier – From Severn to Somme” zaproszono do Filharmonii im. K. Szymanowskiego. Maltman śpiewał o milionach, ale – dzięki doskonałej interpretacji – za każdym razem przedstawiał tragedię jednostki. Śpiewak obdarzony jest pięknym barwowo, bardzo mocnym i dźwięcznym barytonem. Zachwyca wokalnym aktorstwem, wydobywając wszelkie niuanse utworów – najczęściej poprzez silne, sugestywne kontrastowanie i emocjonalne kulminacje. Jest uznanym w świecie scenicznym i estradowym muzykiem. Mówią, że to doskonały mozartowski Don Giovanni. Taka wyrazistość interpretacji muzyki i tekstu – od subtelnego liryzmu („Loveliest of trees” Butterwortha, „Wo die schönen Trompeten blasen” Mahlera) poprzez charakterystyczny wojskowy sznyt („He is there!” Ivesa) po dramatyczną i tragiczną głębię („Die beiden Grenadiere” Schumanna, „Channel firing” Finziego) nie zdarza się co dzień. Szczególne, może największe wrażenie robiły interpretacje utworów tragifarsowych – czarnych, przepełnionych śmiercią grotesek: „Revelge” Mahlera, „Wodza” Musorgskiego czy „Think no more, lad” Butterwortha. Równorzędnym partnerem Maltmana okazał się niezwykle ekspresyjny, a przy tym empatyczny Joseph Middleton, którego nie bez kozery BBC Music Magazine określiło: „jedną z najjaśniejszych gwiazd w świecie pieśni i piosenki”. Bardzo mocny, emocjonujący wieczór.

ip

fot. Robert Słuszniak

Słowa kluczowe: opera, koncert, recital, sztuka, gwiazdy, artyści
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Portret Arnolfinich
Portret Arnolfinich - poznaj tajemnice obrazu Jana van Eycka

To dzieło bardzo znane i wielokrotnie opisywane, a mimo to skrywające mnóstwo tajemnic.

DoFA 2022
Wydarzenia przedfestiwalowe 10. edycji Dolnośląskiego Festiwalu Architektury DoFA

Wydarzenie odbędzie się pod hasłem "Miasto solidarne".

Ostatnio dodane
Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.