Dzieje się - Sztuka

Tydzień muzycznych olśnień - podsumowujemy EtnoKraków/Rozstaje 2016

2016-07-11 13:30:55 | Kraków

Muzyka świata, muzyka folkowa, muzyka osadzona w tradycji ma nam wciąż wiele ważnego i pięknego do opowiedzenia.

Wciąż jest jednym z najciekawiej rozwijających się nurtów muzycznych. Zakończony w niedzielny wieczór festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2016 potwierdził, że jest jednym z najważniejszych wydarzeń na krajowej scenie muzyki folkowej, czy world music. Udowodniły to niezwykłe festiwalowe koncerty m.in. Buiki, A Filetty, Twelfth Day, Joanny Słowińskiej, InFidelis, tria Sefardix i wielu innych wykonawców.

Co decyduje o takiej opinii? Zarówno wysoki poziom artystyczny poszczególnych występów, jak też spójny, przemyślany program koncertów i warsztatów – program atrakcyjny jednocześnie dla znawców, czy koneserów muzyki etno, jak i dla szerokiej publiczności. Wreszcie, również pozostałe kwestie organizacyjne, jak na przykład lokalizacja poszczególnych koncertów i odpowiednie dopasowanie festiwalowych scen do proponowanej muzyki. To właśnie te czynniki pozwalają wystawić imprezie jak najwyższą notę.

Wielką atrakcją dla publiczności były oczywiście występy – często premierowe w Polsce – zagranicznych wykonawców: od gwiazd światowych scen po artystów mniej znanych szerszemu kręgowi odbiorców. Wykonawców, którzy oferują oryginalne, nowe dla słuchaczy własne widzenie świata. Podobnie jest jednak i z polskimi artystami, których twórczość często pozostaje niesłusznie mało znana publiczności. Również dlatego festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2016 jest szczególną okazją do spotkania z muzyką nieoczywistą, często odkrywczą, zachwycającą.

Najbardziej spektakularnym wydarzeniem tegorocznego festiwalu był koncert Buiki –niekwestionowanej międzynarodowej gwiazdy nurtu world music, łączącej flamenco z elementami muzyki afrykańskiej i wieloma innymi stylami. Na dużej, plenerowej scenie prezentowały się, budząc euforię odbiorców, inne zespoły o międzynarodowej renomie: wulkan energii – Włosi z formacji Kalàscima, Jojo Abot z grupą i bodaj najgoręcej przyjęta: Mokoomba z Zimbabwe.

Wspaniałe wrażenia pozostawiło też za sobą wielu wykonawców zagranicznej sceny etno, którzy występowali w kościele św. Katarzyny. Znakomity, pełen niuansów, subtelności i duchowych uniesień koncert dali klasycy europejskiej muzyki z wybitnego korsykańskiego zespołu A Filetta. Ale przecież równie zachwycająco wypadł występ młodych Szkotek z duetu Twelfth Day. Festiwalowej publiczności bardzo podobał się, także kastylijski zespół El Naán i prezentujący po mistrzowsku gruzińską tradycję członkowie formacji Iberi.

Znakomicie brzmiały klubowe koncerty tak odmienne w geograficznych odniesieniach, jak i w estetycznych wyborach twórców i nastrojach, które budziła ich twórczość: od eterycznej wyrafinowanej Gulazy, poprzez dynamiczne energetyczne granie Trad.Attack! po wieloznaczną formułę międzynarodowego kwartetu Sans.

Festiwal był bogatą i różnorodną prezentacją polskiej sceny muzycznej - folkowej, etnicznej, tej, która inspiruje się twórczością ludową, wiejska, tradycyjną. Spektakularnym, bo plenerowym i międzynarodowym wydarzeniem był koncert polsko-ukraińskiej formacji DagaDana na Placu Wolnica; Wiele emocji wzbudził gorąco przyjęty, premierowy koncert Polesie Joanny Słowińskiej z zespołem, prowadzony od strony muzycznej i aranżacyjnej przez jej syna - Stanisława. Kwartet Macieja Fortuny w brawurowy sposób wykonał muzykę z tegorocznej płyty „Zośka”. Ważnym przykładem porywającego muzykowania wyrastającego z jazzowej świadomości, z jazzowego postrzegania muzycznej materii był piękny koncert tria Sefardix, czyli Bartłomieja i Marcina Olesiów oraz Jorgosa Skoliasa.

Klubowy koncert zagrał jeden z klasyków polskiego foku Jacek Hałas. Niezapomniane wrażenia zostawiły znów członkinie duetu InFidelis - jednej z najoryginalniejszych dziś młodych grup na polskiej scenie muzycznej. Zabrzmiała Kujawska Atlantyda Justyny Piernik, Zdzisława Piernika i zaproszonych przez nich gości.  Zagrał wreszcie również laureat grand prix tegorocznego festiwalu Nowa Tradycja – Gęsty Kożuch Kurzu. Ostatnim, niedzielnym koncertem festiwal zamknął Warszawski Sekstet Sentymentalny w klubie Strefa przy ul. Św. Tomasza 31. W świetnym wykonaniu Gabrieli Mościckiej i jej zespołu zabrzmiały czarujące tanga, sentymentalne walczyki i energetyczne polki z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran, Mieczysława Fogga, a także inspirowane aurą dwudziestolecia międzywojennego współczesne, liryczne kompozycje Adama Struga. Na parkiecie, podobnie jak poprzedzającego wieczoru, nie zabrakło festiwalowych tancerzy w każdym wieku.

Festiwal potwierdził starą prawdę, że w różnorodności siła, że otwartość na inne style, inne języki muzyczne, odrębne kultury – wzbogaca krajobraz muzyczny, wyobraźnię muzyków i świadomość słuchaczy.

Więcej: www.etnokrakow.pl

MD/ip

fot. Jojo Abot, autor: Ada i Sobiesław Pawlikowscy/materiały prasowe

Słowa kluczowe: Etno Kraków 2016, kraków festiwal 2016, Buiki, Jojo Abot
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Ars Independent 2020
Multimedialny festiwal Ars Independent 2020 we wrześniu online

Festiwal w całości wydarzy się w sieci w dniach od 24 do 26 września 2020!

Trampolina do kultury 2020
Przed nami finał Trampoliny do kultury 2020. W programie bezpłatne atrakcje online

Fundacja Open Mind zaprasza na uroczyste podsumowanie projektu!

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.