Dzieje się - Sztuka

Rozpoczyna się festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2016

2016-07-05 12:44:25 | Kraków

Na początek niezwykła Buika, a potem - przez kolejne cztery dni - kalejdoskop fascynujących brzmień z Polski i ze świata. Festiwal EtnoKraków/Rozstaje 2016 będzie spotkaniem z wyrafinowaną i jednocześnie przyjazną muzyką na najwyższym poziomie. Poza konceptami przyniesie mnóstwo okazji do ciekawych spotkań z formami kultury tradycyjnej, choćby poprzez warsztaty i zabawy taneczne. Festiwal potrwa od 5 do 9 lipca.

Tegoroczną odsłonę festiwalu zainauguruje spektakularne wydarzenie, jakim będzie koncert Conchy Buiki w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Buika jest laureatką Latin Grammy, która otrzymała także wiele nominacji do licznych prestiżowych muzycznych nagród. Jest niekwestionowaną międzynarodową gwiazdą nurtu world music, twórczynią autorskiej wizji muzyki flamenco, obficie czerpiącą z innych gatunków. Naprawdę nazywa się María Concepción Balboa Buika i urodziła się w hiszpańskiej Palma De Mallorca, choć obecnie mieszka w Miami.

Buika to zjawiskowa wokalistka o ekscytującym głosie, której wielka kariera rozpoczęła się na początku stulecia. Jej rodzina wywodzi się z Gwinei Równikowej i te afrykańskie źródła pozostają nieobojętne dla jej twórczości. W jej muzyce łączą się przede wszystkim elementy flamenco, jazzu, soulu, latino. Na koncie ma dziś sześć solowych płyt..  i jak sama o sobie mówi: "Nigdy nie myślę o tym, czy ktoś polubi to, co tworzę. Robię to, co podpowiada mi serce. Ja chcę być prawdziwa. Chcę tego, co Charlie Parker – wieczności.”

Na własne oczy, na własne uszy!

Niemniej ekscytujące  będą jednak i inne wydarzenia. Podczas festiwalu zaprezentuje się przed publicznością szerokie grono wybitnych artystów z wielu zakątków świata. Na własne oczy, na własne uszy publiczność będzie mogła doświadczyć spotkania z najbardziej fascynującymi wykonawcami odwołującymi się do dawnych tradycji. Może pomóc nam to inaczej spojrzeć na kulturowe zróżnicowanie, na piękno różnorodności wyrastające z dziedzictwa kultur w Europie i na świecie.

Od Kastylii przez Estonię do Zimbabwe


Piękno  muzyki kastylijskiej przybliży nam wspaniała hiszpańska formacja El Naán. Geniusz kilkusetletniej tradycji polifonii korsykańskiej przypomni jeden z najwybitniejszych zespołów z tej części świata A Filetta. Duet Twelfth Day zaprezentuje subtelne piękno szkockiej muzyki. Z kolei fenomenalna wielowiekowa tradycja gruzińskiego wielogłosu ożyje podczas koncertu zespołu Iberi. Usłyszymy też śmiałe, odważne i przepełnione muzyczną wrażliwością próby interpretowania ludowych tematów w nowoczesnej oprawie, w zderzeniu ze współczesnymi brzmieniami. Pięknym tego przykładem będzie  twórczość estońskiej formacji Trad.Attack!. Z kolei Kalàscima ujmująco dialoguje z tradycją włoskiej Apulii i tak lubianą w świecie tarantellą. Swego rodzaju kwintesencją tego, co najlepsze w myśleniu o muzyce świata, będzie koncert grupy SANS, w której spotkali się artyści z kilku różnych krajów, którzy też odwołują się do wielu rozmaitych inspiracji.

Muzyka afrykańska już tradycyjnie jest szczególnie gorąco witana na polskiej scenie. Jej przedstawicieli nie zabraknie również podczas festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2016. Dynamiczną, spontaniczną, energetyczną muzykę przedstawią nam Mokoomba z Zimbabwe i mieszkająca dziś w Szwecji Jojo Abot z Ghany. Dla odmiany formacja Gulaza pochyli się nad bardziej refleksyjnym tematem pieśni jemeńskich kobiet.

Polesie, Kujawy, Sefarad

Niezwykle ważną częścią festiwalu będzie bardzo szeroka prezentacja polskiej sceny muzycznej. Swój nowy, ekscytująco zapowiadający się program Polesie przedstawi Joanna Słowińska. Do źródeł muzyki kujawskiej wybiorą się Justyna Piernik, Zdzisław Piernik i zaproszeni przez nich goście. Pieśni przygodne zaprezentuje kolejny klasyk polskiego folku Jacek Hałas. Zagra też jeden z najbardziej fascynujących młodych zespołów – duet InFidelis, wykorzystujący brzmienie suki biłgorajskiej i fideli płockiej.

Międzynarodowe brzmienie world music osadzone w polskiej i ukraińskiej tradycji zaprezentuje DagaDana. Piękną wycieczkę drogą muzyki sefardyjskiej i śladem kultur Morza Śródziemnego zaprezentują Jorgos Skolias oraz Bartłomiej i Marcin Olesiowie w zespole Sefardix. Głęboki ukłon i powrót do tradycyjnych brzmień muzyki wiejskiej zaprezentuje laureat grand prix festiwalu Nowa Tradycja – zespół Gęsty Kożuch Kurzu. Melancholijny powrót do klimatów międzywojnia zagwarantuje Warszawski Sekstet Sentymentalny. Przyjdźcie na EtnoKraków/Rozstaje 2016, by zaznać pięknej muzyki!

Organizatorami festiwalu EtnoKraków / Rozstaje 2016 są: Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Stowarzyszenie Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji.

Więcej: www.etnokrakow.pl

MD/ip

fot. Marta Eloy Cichocka/materiały prasowe

Słowa kluczowe: EtnoKraków 2016, rozstaje 2016, festiwal kraków, buika
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Polecamy
Ostatnio dodane
Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.