Dzieje się - Sztuka

Gala Muzyki Filmowej: Animacje

2016-05-30 09:48:31 | Kraków

„Ogromnie się cieszę, że mogłam się spotkać z muzyką z filmów Disney’a, ona się wcale nie starzeje!” – powiedziała po swoim występie Edyta Górniak, wykonawczyni piosenki „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocachontas”.  „Gala Muzyki Filmowej: Animacje” w TAURON Arenie Kraków zabrała nas w barwną podróż do świata ekranowej baśni – zabrzmiały największe przeboje światowego kina, m.in. „Mam tę moc” z „Krainy Lodu” i „Beauty and The Beast” z „Pięknej i Bestii”.

Nie zabrakło światowych premier – suity orkiestrowe złożone z tematów z najpopularniejszych bajek przygotowali mistrzowie gatunku: Diego Navarro, Heitor Pereira i Harry Gregson-Williams.

Wielka Gala Animacji to czwarta (po jubileuszach dziesięciolecia RMF Classic w 2013 i stulecia ASCAP-u w 2014 oraz „Międzynarodowej Gali Seriali” w ubiegłorocznej edycji) odsłona „Gali Muzyki Filmowej” FMF. Wczorajszy koncert w krakowskiej TAURON Arenie zgromadził blisko jedenaście tysięcy widzów, tych dorosłych i tych najmłodszych, bo amerykańskie kino kreskowe to rozrywka dla wszystkich pokoleń, a Festiwal Muzyki Filmowej – jak przypomina dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin – „jest naszym najbardziej rodzinnym festiwalem, kierującym swoje projekty do widzów w każdym wieku.”

Święto animowanego kina rozpoczęliśmy tematem Johna Powella z filmu „Epoka Lodowcowa 2: Odwilż” i piosenką „Still Dream” ze „Strażników Marzeń”, autorstwa tegorocznego laureata Nagrody im. Wojciecha Kilara, Alexandre’a Desplata. „To ogromnie trudna melodia pod względem wykonawczym. Cieszę się, że usłyszy ją dzisiaj polska publiczność,” – powiedział francuski kompozytor, rekomendując z ekranu „Still Dream” w wykonaniu sopranistki Wioletty Chodowicz.

Tego wieczoru zabrzmiało jeszcze pięć kultowych piosenek ze świata amerykańskiej animacji – „Mam tę moc” z „Krainy Lodu” w wykonaniu Katarzyny Łaski (muz. i sł. Robert Lopez, Kristen Anderson-Lopez, Emanuel Kiriakou), „Once Upon a December” z filmu „Anastazja” w interpretacji Magdaleny Wasylik (muz. Stephen Flaherty), „The Beauty and The Beast” z „Pięknej i Bestii” w wykonaniu Katarzyny Łaski i Marcina Jajkiewicza (muz. i sł. Alan Menken, Howard Ashman), duet „When You Believe” z animacji „Książę Egiptu” zaprezentowany przez Katarzynę Łaskę i Magdalenę Wasylik oraz – na finał pierwszej części koncertu – „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocachontas” (muz. i sł. Alan Menken, Stephen Schwartz) zaśpiewany przez gwiazdę wieczoru, Edytę Górniak.

„Występ na żywo jest czymś niesłychanym, to ogromne emocje. Dla mnie tym większe, że po raz drugi – po dwudziestu latach od premiery – wykonałam tę piosenkę w oryginalnej, filmowej aranżacji, a po raz pierwszy przed tak wspaniałą i wytrawną, festiwalową publicznością” – mówiła artystka po zejściu ze sceny.

Wielkim wydarzeniem wczorajszej gali były światowe premiery suit orkiestrowych, przygotowane przez gości specjalnych „Gali Muzyki Filmowej: Animacje”: Diego Navarro, Heitora Pereirę i Harry’ego Gregsona-Williamsa. Usłyszeliśmy tematy przewodnie z „Odlotowej przygody”, nad którymi hiszpański kompozytor i przyjaciel festiwalu Diego Navarro pracował wspólnie z laureatami poprzednich edycji FMF Young Talent Award – Janem Sanejką i Matthijsem Kieboomem, a także muzykę z filmów „Jak ukraść księżyc”, „Minionki rozrabiają”, „Minionki”, „Smerfy” i „Angry Birds Film” (polska premiera kinowej wersji najpopularniejszej gry na telefony komórkowe miała miejsca w piątek, 27 maja 2016), zaaranżowaną przez Heitora Pereirę specjalnie na potrzeby tegorocznej edycji festiwalu. Harry Gregson-Williams przygotował suity złożone z kultowych tematów kina animowanego, takich jak „Artur Ratuje Gwiazdkę”, „Sindbad: Legenda Siedmiu Mórz” czy „Shrek” i „Shrek 2” – jedna z ulubionych produkcji kompozytora. „Uwielbiam tego ogra, mam za sobą całą „dekadę Shreków”, podziwianych w różnych – nie tylko filmowych – postaciach,” – wyznał artysta na wczorajszym spotkaniu z fanami, podczas którego drobiazgowo i z ujmującą szczerością opowiadał o kulisach powstawania muzyki zarówno do ulubionej animacji, jak i do filmów akcji, takich jak „Człowiek w ogniu” czy nominowany do Oscara 2016 w siedmiu kategoriach „Marsjanin”.

Wczorajszego wieczoru zabrzmiała także muzyka Michaela Gioacchino z jednej z najnowszych komedii przygodowych wyprodukowanych przez Walt Disney Animation Studio – „Zwierzogrodu”; wielki finał należał z kolei do Johna Powella, który – tuż przed zaprezentowaniem jego muzyki do filmu „Jak wytresować smoka” – pozdrowił festiwalową publiczność z ekranu. „Jestem tu po to by sprawić, żeby muzyka filmowa znów była wspaniała” – powiedział brytyjski twórca do widzów zebranych w TAURON Arenie Kraków.

Muzyczne przeboje animowanego kina wykonała dla nas Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz Chór Polskiego Radia; za pulpitem dyrygenta – związany z kinem od wczesnego dzieciństwa maestro Frank Strobel oraz kompozytorzy (Diego Navarro, Harry Gregson-Williams), którzy poprowadzili muzyków w suitach orkiestrowych swojego autorstwa.

Podczas sobotniej Gali Animacji poznaliśmy także laureatów nagród tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Statuetkę Ambasadora FMF wręczyliśmy już po raz trzeci – w 2014 otrzymała ją wieloletnia asystentka Johna Williamsa Nancy Knutsen, w 2015 – kompozytor i dyrektor festiwalu muzyki filmowej FIMUCITÉ na Teneryfie, Diego Navarro. W tym roku prestiżowe wyróżnienie dla tych, którzy budują połączenia branżowe oraz rangę Festiwalu Muzyki Filmowej w kraju i za granicą odebrał prof. Daniel Carlin – dyrektor studiów z zakresu tworzenia muzyki telewizyjnej i filmowej z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, trzykrotny przewodniczący jury międzynarodowego konkursu FMF o statuetkę Young Talent Award. „Przyjeżdżamy tu, by uczyć młodych ludzi, jak wejść w skomplikowaną branżę kina. Ta nagroda należy się nam wszystkim i w imieniu wszystkich ją odbieram – w imieniu nauczycieli, którzy na co dzień pomagają, inspirują i dają nadzieję,” – powiedział tegoroczny Ambasador FMF, przyjmując wyróżnienie z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Zwycięzcą prowadzonej przez prof. Daniela Carlina czwartej edycji konkursu Young Talent Award został holenderski kompozytor i multiinstrumentalista Joep Sporck, nagrodzony za wielkie wyczucie i zrozumienie dramaturgii animowanego obrazu i „zgrabne podkreślanie jego licznych zmian w perspektywie i emocjach,” – jak uzasadnił wybór międzynarodowego jury jego przewodniczący. W tym roku  została również przyznana nagroda specjalna ufundowana przez wytwórnię West One Music Group i obejmującą możliwość udziału w sesji nagraniowej w jednym z czołowych studiów w Londynie.

Wyróżnienie to otrzymał niemiecki kompozytor o polskich korzeniach, Bartosch McCarthy. Laureaci zostali wyłonieni spośród dwudziestu ośmiu kandydatów z piętnastu krajów, których prace zostały uznane za najciekawsze w tegorocznym konkursie (łącznie do Young Talent Award 2016 napłynęło 128 zgłoszeń); zwycięska suita Joepa Sporcka do zadanej sekwencji scen z czwartej części przygód Shreka („Shrek Forever”, muz. oryg. Harry Gregson-Williams) zabrzmiała w drugiej części wieczoru.

W przedostatnim dniu festiwalu – dalszy ciąg wielkiego święta animacji: koncert muzycznych przebojów znanych z produkcji wytwórni Warner Bros., w wykonaniu FMF Youth Orchestra pod batutą Moniki Bachowskiej. Wieczorem w TAURON Arenie Kraków – „Indiana Jones i Poszukiwacze Zaginionej Arki” pokaz filmu Stevena Spielberga z muzyką na żywo.

ip

fot. 9. FMF dzień 5, zdjęcia dla KBF Robert Słuszniak/materiały prasowe

Słowa kluczowe: muzyka z bajek, festiwal muzyki filmowej, fmf kraków, bajki disney
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Polecamy
Alternatywne postacie Disney Marvel
Z "Krainy lodu" do "Avengers" - zobacz wspaniałe przeróbki artysty [FOTO]

Z bajek Disneya krótka droga do filmów z MCU.

„Słońce majowe JÃłzef Mehoffer
"Słońce majowe" - Józef Mehoffer namalował wszystko czego trzeba, by wypocząć

Poetycki tytuł potęguje wrażenie pięknego, wiosennego dnia.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Dizajn na fali
Rusza Cykl "Dizajn na fali" z myślą o studentach Kraków

Pierwsze spotkanie odbędzie już 20 marca!

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.