Wiadomości - Z życia Uczelni

WeLearning w WSE

2015-08-13 13:26:54 | Kraków

Projekt Platforma Kształcenia Społecznościowego - WeLearning realizowany jest w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie od września 2012 r. do sierpnia 2015 r. Zrodził się na krakowskiej uczelni wyższej, która od lat śledzi dynamikę rynku pracy, wzrastające potrzeby pracodawców i dostrzega ciągłą potrzebę kształcenia również osób dorosłych.

Sercem projektu Welearning jest platforma, która gromadzi ok. 1500 użytkowników z całej Polski  i ponad 200 darmowych materiałów dydaktycznych zróżnicowanych pod względem formy i treści. Są tu kursy e-learningowe, wykłady multimedialne, videotutoriale, infografiki, podkasty, filmy edukacyjne oraz artykuły z różnych dziedzin: zarządzania, marketingu, negocjacji, finansów, socjologii, kultury, sztuki, filozofii, zdrowego stylu życia, nowych technologii, mediów, etc. Autorami materiałów są zarówno eksperci z uczelni jak i sami użytkownicy.

Ci ostatni odegrali ważną rolę zwłaszcza w pierwszym etapie projektu, tj. w trakcie wdrażania i testowania. Korzystając z materiałów i występując w podwójnej roli: użytkowników i twórców platformy, na bieżąco dzielili się swymi uwagami i sugestiami dotyczącymi jej funkcjonowania. Dzięki ich pomocy wszelkie niedoskonałości były usuwane, a problemy rozwiązywane.  Powstała funkcjonalna i sprawnie działająca platforma zdobywania i wymiany wiedzy, doświadczeń, myśli.

Do platformy zostały wprowadzone Talenty. To specjalna waluta, którą nagradzana była aktywność użytkowników. Została dobrze przyjęta i rzeczywiście stała się zamierzonym elementem gry i rywalizacji na platformie. W celu stałego aktywizowania użytkowników zostały przeprowadzone  4 konkursy „Mistrzostwa WeLearningu”, w których uczestnicy zgłaszali własne materiały dydaktyczne. Oceniane były przez ekspertów z uczelni oraz innych użytkowników platformy.

W trakcie trwania projektu wypracowane zostały liczne publikacje i instrukcje dotyczące platformy, a także eksperckie materiały dotyczące kształcenia przez całe życie.

Szczególnie godnym polecenia jest e-podręcznik „Model Ustawicznego Kształcenia Społecznościowego”, który można bezpłatnie pobrać z platformy WeLearning.
Aby nie zamykać się tylko w świecie online i wyjść naprzeciw oczekiwaniom społeczności projektowej uczestnicy mieli możliwość udziału w 25 modułach szkoleń z zakresu  komunikacji, negocjacji, zarządzania sobą, grafiki, rękodzieła, języka hiszpańskiego.

Dużą popularnością cieszył się program indywidualnych sesji doradczo – coachingowych prowadzonych przez certyfikowanych trenerów. Większość uczestników kontynuuje sesje również poza projektem.

Dodatkową i atrakcyjną formą w projekcie był cykl „Spotkania z Mistrzem”, czyli seria otwartych spotkań z ciekawymi ludźmi, pasjonatami w swej branży, którzy w luźnej i miłej atmosferze dzielili się wiedzą, doświadczeniem i własnymi spostrzeżeniami.

Wysiłek włożony w realizację projektu został doceniony i zrekompensowany przez wysoką ocenę ekspertów podczas 32. posiedzenia Krajowej Sieci Tematycznej „Edukacja i szkolnictwo wyższe” w Warszawie, 4 lutego 2015 r. Platforma welearning.edu.pl i pozostałe efekty dwuletnich działań zespołu projektowego oraz zaproszonych do współpracy firm zewnętrznych zostały jednomyślnie uznane za narzędzia funkcjonalne, nowoczesne i spełniające wszelkie kryteria efektywności w kształceniu osób dorosłych. Ocena ta uprawomocniła działania upowszechniające i pozwoliła z czystym sumieniem rozpowszechniać i polecać wypracowany przez WSE model kształcenia ustawicznego.

W trakcie kilku miesięcy upowszechniania członkowie zespołu projektowego przedstawiali platformę Welearning oraz inne wypracowane komponenty m.in. na licznych spotkaniach i konferencjach związanych z tematyką nowoczesnych i innowacyjnych narzędzi informatycznych wspierających naukę i edukację. Projekt Welearning patronował licznym spośród tych wydarzeń. W wielu polskich miastach: Krakowie, Rzeszowie, Zamościu, Warszawie, Ciechocinku, Zakopanem, Gdyni i Wrocławiu uczestnicy mogli dowiedzieć się o zaletach Welearningu oraz działalności Wyższej Szkole Europejskiej.

Dzięki inspirującym spotkaniom, gromadzącym przedstawicieli branży IT, edukacyjnej, marketingowej, a także poprzez wymianę doświadczeń i myśli, również twórcy Welearningu mogli poznać sukcesy, problemy i plany innych instytucji. Przyniosło to owoce w postaci nowych kontaktów i planów dotyczących współpracy.

Płóroczny okres upowszechniania projektu i platformy Welearning zaowocował dużym wzrostem zainteresowania ideą oraz wypracowanymi produktami wśród licznych polskich uczelni wyższych, firm  i instytucji. Przełożyło się to na wzrost statystyk i liczby zarejestrowanych kont na platformie i fanpage FB.  

W najbliższym czasie, w ramach ostatnich działań w projekcie, pojawi się cykl filmów, które nie tylko zobrazują i przybliżą funkcjonowanie platformy, ale przede wszystkim na jej bazie zwizualizują przesłanie kształcenia ustawicznego. Będzie to cenna pomoc dla uczelni w dalszym, przekonującym propagowaniu idei LLL.

W trakcie 3 lat trwania projektu z zakresu kształcenia ustawicznego, zgromadziliśmy nie tylko wiedzę i bagaż doświadczeń, ale udało nam się stworzyć liczną, aktywną i oddaną społeczność projektową złożoną zarówno z uczestników projektu, jak i trenerów i ekspertów.

Wszystkim działaniom w projekcie Welearning przyświecało zamierzenie, które charakteryzuje i stanowi esencję Life Long Learning, a więc wszechstronne rozwijanie osobowości, zdolności, wzbogacanie wiedzy i podnoszenie poziomu kwalifikacji zawodowych dorosłego człowieka.

Osadzenie projektu Welearning w ramach Wyższej Szkoły Europejskiej nadaje mu specjalną rangę i podkreśla innowacyjne i perspektywiczne myślenie uczelni, dla której kształcenie ustawiczne to ważna kwestia społeczna.

Co dalej z platformą Welearning w WSE? Dzięki jej dużym możliwościom adaptacyjnym, wszechstronności i elastyczności, narzędzie to będzie wciąż wykorzystywane w dalszej działalności uczelni. A liczne darmowe zasoby dydaktyczne oraz korzystająca z nich aktywna i wciąż rosnąca społeczność to motywujące przykłady ucieleśnienia filozofii Life Long Learning.

Rejestracja na stronie.

IP

Słowa kluczowe: wse, platforma kształcenia społecznościowego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

rzeźba Bohdana Smolenia
Odsłonięcie rzeźby Bohdana Smolenia przy elewacji Domu Studenckiego "Bratniak" Kraków

Wydarzenie odbędzie się 21 marca przy ul. Jabłonowskich 10 w Krakowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.