Wiadomości - Z życia Uczelni

Uniwersytet Rolniczy w dziesiątej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców

2016-09-26 11:09:41 | Kraków

Czy GMO zmieni świat? Co jedzą rośliny? Co mówią do nas zwierzęta? Czy żywność może być zafałszowana? Jak pobiera się krew zwierzętom? Pasta dla słonia? Jak walczyć ze smogiem?

Już  w najbliższy piątek, 30 września br. od godziny 18.00 do 24.00 w sześciu miastach regionu – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach oraz w Skawinie i Andrychowie odbywać się będzie Małopolska Noc Naukowców. Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie ma na celu pokazanie głównie w formie zabawy, że nauka otacza nas na każdym kroku, a naukowcy każdego dnia pracują nad poprawą i unowocześnieniem naszego życia. Jak co roku również Uniwersytet Rolniczy aktywnie włączył się w organizację tego wydarzenia. Planowanych jest wiele ciekawych pokazów, warsztatów, wykładów i konkursów. Na cześć warsztatów obowiązują zapisy.
W tym roku wszystkie wydziały Uniwersytetu Rolniczego włączyły się w organizację Małopolskiej Nocy Naukowców. Prezentacje będą się odbywać w następujących lokalizacjach: Wydział Rolniczo- Ekonomiczny (al. Mickiewicza 21); Wydział Leśny (al. 29 Listopada 46); Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji (al. Mickiewicza 24/28);  Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa (al. 29 Listopada 54); i Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki (ul. Balicka 116 b).

WYBRANE AKTYWNOŚCI:

WYDZIAŁ ROLNICZO-EKONOMICZY
Wydział przygotował wykłady i warsztaty. Z warsztatów dowiemy się m.in. czy GMO zmieni świat? Jaki jest cel tworzenia roślin modyfikowanych genetycznie oraz jakie korzyści i zagrożenia niosą one ze sobą? Dowiemy się też wszystkiego o znaczeniu drobnoustrojów w produkcji spożywczej takich artykułów jak: kapusty kiszonej, barszczu, żuru, czy serów pleśniowych. Będzie też o tym co jedzą rośliny? Czy mają apetyt? Można będzie wykonać proste eksperymenty z zakresu fizyki, które można przeprowadzić we własnym domu. Odbędą się też niezwykle kolorowe pokazy chemiczne- wulkan, pasta dla słonia, gumowe jajko, cukrowa tęcza i in.

WYDZIAŁ LEŚNY
W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców będzie skorzystać z ciekawych warsztatów interaktywnych, wykładów i pokazów. Dowiemy się m.in. jaka jest rola drzew i drewna we współczesnym świecie,  jakie procesy zachodzą w glebach leśnych, jak długo żyją drzewa czy jak powstaje papier? Dodatkowo odbywać się będą warsztaty artystyczne inspirowane m.in. jesiennymi liśćmi. Dla najmłodszych przygotowano gry, zabawy
i konkursy z nagrodami.

WYDZIAŁ HODOWLI I BIOLOGII ZWIERZĄT
W ramach MNN, Wydział przygotował wykłady, pokazy i warsztaty. Dowiemy się wszystkiego na temat komunikacji werbalnej na linii zwierzę-człowiek, czym jest DNA i jakie ma tajemnice? Jaka jest rola narządów zmysłu w postrzeganiu świata oraz co mówią nam chromosomy zwierząt?

WYDZIAŁ INŻYNIERII ŚRODOWISKA I GEODEZJI
W ramach MNN odbywać się będą prezentacje, warsztaty, a także specjalnie dla najmłodszych- przeprowadzona zostanie gra terenowa z quizami, zagadkami i  z nagrodami. Uczestnicy będą się mogli zapoznać
z nowoczesnymi narzędziami geodety, urządzeniami pomiarowymi, czy wykonać sobie zdjęcie w technice trójwymiarowej i uzyskać anaglif ze swoimi zdjęciami. Zaprezentowana zostanie też technologia naziemnego skaningu laserowego 3D.

WYDZIAŁ BIOTECHNOLOGII I OGRODNICTWA
W ramach MNN, odbywać się będą prezentacje, wykłady i warsztaty. Dowiemy się jak tworzyć owadzie kolekcje- od odłowu owadów, poprzez preparację a skończywszy na oznaczeniu gatunku. Dowiemy się jak ważne są warzywa i owoce w jadłospisie człowieka, dlaczego rośliny chorują? Prowadzone będą warsztaty rozpoznawania drzew i krzewów. Każdy będzie mógł stworzyć swój mini, samo podlewający się ogród z pustej butelki, czy ogródek warzywny w słoiku (samodzielne zakładanie kultury in vitro z różnych gatunków roślin warzywnych). Będzie można własnoręcznie wykonać „owadzi domek”, czy zwiedzić nocą nowoczesną szklarnię. Będzie tez o mikroorganizmach wśród nas- każdy będzie mógł obejrzeć „mikrobiologiczny odcisk” przedmiotów codziennego użytku, wykonać badanie, a wyniki posiewu zostaną wysłane drogą mailową do zainteresowanego. Dowiemy się też jak zbudowana jest roślina i jak przebiega ekstrakcja barwników
roślinnych.

WYDZIAŁ INŻYNIERII PRODUKCJI I ENERGETYKI
Jak co roku w ramach MNN odbywać się będą wykłady, pokazy i prezentacje o tematyce związanej
z możliwościami jakie daje fotowoltaika, odnawialne źródła energii- biopaliwa ciekłe i gazowe. Dowiemy się też jak można wykorzystać roboty w niektórych czynnościach związanych z produkcja rolniczą. Ciekawym elementem będzie odpowiedź na pytanie jak można walczyć ze smogiem poprzez efektywne zgazowywanie biomasy?

WYDZIAŁ TECHNOLOGII ŻYWNOŚCI
Na Wydziale Technologii Żywności również odbywać się będą ciekawe pokazy, warsztaty, wykłady. Dowiemy się m.in. jakie znaczenie ma żywność liofilizowana, jak zagęścić sok na zimno, jak odbywa się produkcja soków, nektarów i napojów? Metodą ultrafiltracji zostaną rozdzielone składniki mleka, dowiemy się dlaczego niektóre owoce i warzywa ciemnieją, odbywać się będzie pieczenie ciast i pieczywa bezglutenowego, herbatników z zamiennikami cukru, izolowane będzie DNA i wytwarzana będzie sztuczna piana. Jak co roku odbywać się będą porady żywieniowe oraz pomiary antropometryczne. Będzie też o tym, czy żywność może być zafałszowana? Jak wybierać mrożonki w sklepie? Jak przygotować je w domu? Dowiemy się też wszystkiego produktach regionalnych w Małopolsce.

UNIWERSYTECKIE CENTRUM MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ UJ-UR
W ramach Małopolskiej Nocy Naukowców odbywać się będą pokazy- tkanek zwierzęcych, możliwości poznawczych szczurów (ich zachowania, zapamiętywania, odnajdywania drogi w labiryncie), czy technik podawania iniekcji i pobierania krwi u zwierząt laboratoryjnych wraz ze wskazaniem miejsc z których pobiera się krew do badań diagnostycznych. Z wykładów będzie się można dowiedzieć m.in. wszystkiego na temat biologii i behawioryzmu wybranych gatunków zwierząt laboratoryjnych- myszy, szczurów, świnek morskich i królików. Dowiemy się też dlaczego zwierzęta wykorzystywane są do badań naukowych i w czym pomagają człowiekowi szczury i świnki morskie?

W załączeniu przesyłam szczegółowy program Małopolskiej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej:
http://ur.krakow.pl/wiadomosci.html/4614
http://nocnaukowcow.malopolska.pl/program/krakow/#filtry/43cfbt

 

 

ip

Słowa kluczowe: małopolska noc naukowców, uniwersytet rolniczy kołłątaja, kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

rzeźba Bohdana Smolenia
Odsłonięcie rzeźby Bohdana Smolenia przy elewacji Domu Studenckiego "Bratniak" Kraków

Wydarzenie odbędzie się 21 marca przy ul. Jabłonowskich 10 w Krakowie.

Polecamy
27 kwietnia 2018 roku maturzyści zakończyli rok szkolny.
Dodatkowa rekrutacja na studia 2018

Zobacz, gdzie można jeszcze zapisać się na studia w 2018 roku!

Nowe kierunki studiów podyplomowych w WSB w Warszawie

Akademia Kobieta w Biznesie, Public speaker, Cyberbezpieczeństwo czy Mediacje sądowe i pozasądowe... oto nowe kierunki rozwoju w WSB!

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne