Wiadomości - Z życia Uczelni

Uniwersytet Rolniczy na Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

2017-05-24 14:44:50 | Kraków

W dniach od 24 do 27 maja w Krakowie odbywać się będzie XVII Festiwal Nauki i Sztuki pod hasłem „W zgodzie z naturą”.

Uniwersytet Rolniczy KrakówPokazy ekologicznych silników termodynamicznych, roślinności dachów i tarasów zielonych, grzybków kefirowych, roślin in vitro, roślin energetycznych, żywności liofilizowanej, tworzenie bukietów, malowanie na mleku, ręczne tworzenie drucianych zwierzątek, a także występy zespołów artystycznych, konkursy z nagrodami i wiele innych atrakcji!

W dniach od 24 do 27 maja pod hasłem „W zgodzie z naturą”odbywać się będzie XVII Festiwal Nauki i Sztuki. Jak co roku w jego organizację zaangażowały się wszystkie uczelnie wyższe Krakowa, a także instytucje naukowe.

Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie rozpocznie się 24 maja o godzinie 19:00 Koncertem Inauguracyjnym w wykonaniu Lory Szarfan (vocal), Henryka Miśkiewicza (saksofon), Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncert odbędzie się na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego Collegium Medicum, przy ul. Św. Anny 12 (rezerwacja i odbiór wejściówek w Biurze Festiwalu Nauki i Sztuki – Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2, pok. 46b).

Festyn na płycie Rynku trwać będzie od czwartku do soboty, w godzinach od 11:00 do 18:00 (czwartek, piątek) i od 11:00 do 17:00 (sobota).  W organizację Festiwalu włączyły się wszystkie Wydziały Uczelni.

Działalność kulturalną Uniwersytetu Rolniczego zaprezentują na scenie: Studencki Zespół Góralski „Skalni”, Chór Uniwersytetu Rolniczego oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”.

Koncert Finałowy XVII Festiwalu Nauki i Sztuki w wykonaniu Gheorghe`a Zamfia oraz Orkiestry Uniwersytetu Pedagogicznego, połączonych chórów akademickich pod dyrekcją prof. Adama Korzeniowskiego odbędzie się w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7, wejście od ul. Skałecznej)dnia 26 maja o godzinie 21:00 (rezerwacja i odbiór wejściówek: Biuro Festiwalu Nauki i Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie - ul. Podchorążych 2, pok. 46b oraz przed koncertem w kościele).

WYBRANE PROPOZYCJE UNIWERSYTETU ROLNICZEGO W RAMACH FESTIWALU NAUKI I SZTUKI
 
25 maja (czwartek), w godz. od 11 do 18 zaprezentuje się Wydział Rolniczo-Ekonomiczny, Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki, Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR

Wydział Rolniczo-Ekonomiczny przygotował wiele interesujących pokazów i doświadczeń, m.in. pokaz ekologicznych silników termodynamicznych (silnik Stirlinga używany np. w łodziach podwodnych, oraz silnik-zabawka w formie "ptaka pijącego wodę"). Ponadto  prezentowane będą pojazdy zasilane paliwem wodorowym, owady drapieżne i pasożytnicze wykorzystywane w zwalczaniu szkodników roślin, a także roślinność dachów i tarasów zielonych. Dodatkowo będzie możliwa obserwacja drobnoustrojów w mikroskopie świetlnym czy  ocena stopnia zanieczyszczenia mikrobiologicznego i stopnia zapylenia powietrza.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR zaprezentuje m.in. mikroskopowe obrazy histopatologiczne wybranych chorób zwierząt na mikroskopach świetlnych, budowę szkieletu kostnego zwierząt, diagnostykę obrazową na przykładzie opisu zdjęć RTG prezentowanych na negatoskopach, a także metody udzielania pierwszej pomocy zwierzęciu.

Wydział Inżynierii Produkcji i Energetyki zaprezentuje m.in. proces wytwarzania biopaliw ciekłych – biopaliwa I oraz II generacji, ogniwo paliwowe, biopaliwa stałe – zrębki, brykiety, pelety oraz wybrane rośliny energetyczne i olejki  eteryczne.

26 maja (piątek), w godz. od 11 do 18 zaprezentuje się Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, Wydział Technologii Żywności, Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji

Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa zaprezentuje m.in. gatunki roślin chronionych, rozmnażanych w kulturach in vitro, sposoby izolacji naturalnych barwników z drożdży i roślin (np. z korzenia marchwi), a także zioła, preparaty biotechniczne, biologiczne, pułapki do monitorowania i odławiania szkodników, oraz organizmy pożyteczne, np. larwy biedronek, bzygów zjadających mszyce, parazytoidów oraz  mszyc.

Wydział Technologii Żywności przygotował m.in. pokaz i degustację liofilizowanych owoców i warzyw, prezentacje pomiaru zawartości cukrów w sokach, pokaz produktów spożywczych wykonanych z owoców, warzyw i grzybów, makro- i mikroskopowe obserwacje grzybów pleśniowych, prezentacje preparatu dymu wędzarniczego, naturalnych przypraw, serów i napojów fermentowanych. Będzie też okazja wzięcia udziału w konkursie na rozbiór trzody chlewnej i bydła (układanie puzzli z elementami rozbioru półtusz),.

Wydział Inżynierii Środowiska zaprezentuje możliwości wykorzystania drona w fotogrametrii, tachimetra bezlustrowego, dalmierza, dawnych instrumentów pomiarowych, badania nad właściwościami geotechnicznymi gruntów. Odbywać się będą konkursy geodezyjne, warsztaty z tworzenia kompozycji kwiatowych, rysunku odręcznego i wiele innych.

27 maja (sobota), w godz. 11 do 17 zaprezentuje się Wydział Leśny oraz Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt

Wydział Leśny zaprezentuje w formie warsztatów i konkursów osobliwości przyrodnicze Małopolski - „Na tropie dużych drapieżników”(rozpoznawanie tropów zwierząt- rysia, niedźwiedzia wilka), „Krukowate – czyli o ptasiej inteligencji”, „Mapa małopolskich skarbów przyrody”- lokalizacja roślin i zwierząt na mapie magnetycznej. Planowany jest też konkurs wiedzy leśnej oraz prezentacja Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard”.

Na stoisku Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt będzie można m.in. za pomocą lupy poddać obserwacji  ikrę karasia srebrzystego, rybie łuski, a także zmierzyć pH lub wykonać własne zwierzątko za pomocą kreatywnych drucików. Dodatkowo planowany jest konkurs z nagrodami pod hasłem: „Trawienie: co? gdzie? kiedy ?” .

Na estradzie planowane są występy zespołów artystycznych, m.in. : Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard” , Chóru Uniwersytetu Rolniczego, czy Studenckiego Zespołu Góralskiego Uniwersytetu Rolniczego „Skalni”.

Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej: http://festiwalnauki.up.krakow.pl/program-szczegolowy/?did=0&ro=0&data=0&organizator=15

ip

Słowa kluczowe: Festiwal Nauki i Sztuki, Uniwersytet Rolniczy Kraków, studia Kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

rzeźba Bohdana Smolenia
Odsłonięcie rzeźby Bohdana Smolenia przy elewacji Domu Studenckiego "Bratniak" Kraków

Wydarzenie odbędzie się 21 marca przy ul. Jabłonowskich 10 w Krakowie.

Polecamy
Informacje o stypendiach w Akademii Leona Koźmińskiego w roku akademickim 2020/2021

Dowiedz się, jaka wygląda wsparcie Uczelni na najlepszych kandydatów, studentów oraz finalistów i laureatów olimpiad.

Projekt - Uniwersytet Rolniczy
Projekt budowy Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności

Zobacz najnowsze plany dotyczące Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.