Polska - Świat nauki

26 września Małopolska Noc Naukowców. Co w programie?

2014-09-17 11:58:32 | Kraków

Już 26 września 2014 rusza ósma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

Ogromny sukces, jaki Małopolska Noc Naukowców odniosła w poprzednich latach spowodował, iż w 2014 roku Małopolska już po raz ósmy odkrywa drzwi do fascynującego świata nauki.

Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekają na wszystkich miłośników nauki w kilku miastach Małopolski. I tym razem organizatorzy wydarzenia przygotowali atrakcyjny program dla miłośników nauki.

Zanim ruszymy do zapraszających nas instytucji naukowych, zabierzemy Was w podróż w kosmos, podczas której wszyscy zostaniemy astronautami. To będzie najmłodsza i najbardziej liczna misja, w czasie której wspólnie poznamy odległe galaktyki, odwiedzimy stację orbitalną, by przyjrzeć się pracy kosmonautów oraz podejmiemy się wspólnego dowodzenia statkiem kosmicznym. To wszystko w Kijów.Centrum podczas inauguracji wydarzenia!

Małopolska Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz małopolskich imprez naukowych, ciesząc się rosnącą z roku na rok popularnością wśród uczestników i stając się jedną z największych Nocy w Europie. Tej jedynej Nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków i procedur, aby bawić się wspólnie z młodymi uczestnikami wydarzenia. Każdy będzie mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych dla siebie sytuacjach – będących aktorami czy reżyserami, publiczność zaś w roli naukowców.

Dziś będzie to zabawa, ale jutro może to być sposób na naprawdę interesujące życie!

1) Kiedy?
26 września 2014 r. już po raz ósmy weźmiemy udział we wspólnej podróży po świecie nauki w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców.

2) Gdzie?
Wydarzenie odbędzie się w sześciu miastach Regionu: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Niepołomicach oraz – po raz pierwszy w 2014 r. – w Skawinie i Andrychowie.

Dla tych, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, dostępna będzie relacja na żywo z wybranych miejsc poprzez stronę wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl oraz profil wydarzenia na Facebooku www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

3) Jaki jest cel wydarzenia?
Małopolską Noc Naukowców cechuje niecodzienne podejście do spraw nauki, efektowne eksperymenty i pokazy, spotkania z wybitnymi naukowcami, a nawet spora dawka humoru.

Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.

Każda edycja wydarzenia to nowy ładunek atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Główną myślą przewodnią tegorocznej imprezy jest przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, chcemy pokazać wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat. Temat przewodni jest dobrany nie bez powodu – Małopolska ma się czym pochwalić w skali kraju i Europy. Zajmuje 2. miejsce w kraju jeżeli chodzi o liczbę zespołów koordynujących projekty realizowane w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej. Małopolskie instytucje naukowe są również silnie powiązane z instytucjami naukowymi z innych regionów Polski, współpracując przy licznych projektach badawczych.

Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy z uczestników poczuje smak nauki wszystkimi zmysłami. Mosty z makaronu, tańczące rodzynki, egzamin na czarodzieja, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje czekające na uczestników wydarzenia.

Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.

4) Dlaczego jest przedsięwzięciem wyjątkowym?
Inspiracją do podjęcia decyzji o realizacji przedsięwzięcia była przede wszystkim świadomość ogromnego potencjału naukowego skupionego w Małopolsce. Znajdujemy się w czołówkach rankingów ogólnopolskich jeśli chodzi o liczbę uczelni, studentów, naukowców, którzy mają międzynarodowe osiągnięcia, uczestniczą w wielu prestiżowych międzynarodowych projektach. W ostatnich latach powstało także wiele nowych inwestycji, sprzyjających dalszemu rozwojowi nauki, jak Centrum Informatyki AGH, Kampus UJ. Bez wątpienia istotnym czynnikiem motywującym do włączenia się w tę inicjatywę był także fakt, iż przedsięwzięcie jest organizowane na skalę europejską – w tę jedną noc odbywa się równolegle w 33 krajach, w około 300 miastach. Mając więc świadomość „ogólnoeuropejskiego ruszenia” jeszcze bardziej otwieramy się na realizację tego przedsięwzięcia.

Właśnie ten międzynarodowy aspekt wpisuje się w myśl przewodnią wydarzenia a odnoszącą się do dorobku małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach badawczych. Małopolscy naukowcy są bardzo aktywni w pozyskiwaniu środków krajowych i zagranicznych: w latach 2011-2012 dofinansowanie otrzymało ponad 500 projektów z województwa małopolskiego (na 3 000 wszystkich) w konkursach dla młodych naukowców i 50 projektów na 266 dla doświadczonych uczonych.

Poprzez pryzmat wielkich projektów naszych naukowców oraz ich odkryć – wybitnych w skali międzynarodowej, chcemy pokazać, jaką rolę odgrywa codzienna praca uczonych – przez wielu postrzegana jako nudna i nieciekawa – w podnoszeniu konkurencyjności naszego Regionu i kraju. Przede wszystkim jednak udowodnimy, że te odkrycia, nad którymi naukowcy bacznie pracują w swoich laboratoriach, mają ogromny wpływ na nasze codzienne życie. To, w jakim dziś żyjemy świecie – wszechobecnych nowoczesnych technologii – to właśnie wynik wieloletniej pracy naukowców. To oni codziennie wymyślają nowoczesne rozwiązania w zakresie zwalczania chorób, pracują nad nowinkami technologicznymi (elektryczne samochody, telefony sterujące naszym domem, komputery sterowane głosem), ale też odkrywają tajemnice naszej kultury, a nawet naszego umysłu. Pokażemy też, że nauka wcale nie jest straszna i nudna, ale fascynująca i otaczająca nas na co dzień – w kuchni, szkole i na podwórku.

Poprzez wydarzenia takie jak Małopolska Noc Naukowców chcemy pokazać prawdziwe oblicze naukowców, czyli zwykłych ludzi z niezwykłymi pasjami.

Każda z instytucji współtworzących program Nocy jest instytucją o ogromnym dorobku naukowym, doświadczeniu w zakresie realizacji międzynarodowych projektów ważnych dla rozwoju nauki oraz wnosi do wydarzenia unikalny program. Jednocześnie w trakcie wydarzenia ci znakomici naukowcy potrafią w sposób fascynujący, ale i zrozumiały dla każdego, pokazać efekty swojej pracy. Wspomniany program, który oferują instytucje partnerskie, został przygotowany specjalnie na potrzeby Małopolskiej Nocy Naukowców i zawiera te formy, które cieszą się największą popularnością wśród uczestników wydarzenia. Oferta poszczególnych Partnerów uzupełnia się wzajemnie tworząc kompleksową i niezwykle ciekawą całość. To potwierdzają liczne nagrody przyznawane wydarzeniu (tytuł najlepszej imprezy naukowej w Polsce, nagroda rodziców w kategorii najbardziej wartościowej inicjatywy dla dzieci).

W wydarzeniach Małopolskiej Nocy Naukowców w 2014 r. wg prognoz z ubiegłych lat weźmie udział ok. 60 tys. osób. Adresatami Nocy są mieszkańcy Małopolski i sąsiednich regionów, natomiast główną grupą docelową są dzieci i młodzież, co wiąże się przede wszystkim z jednym z celów przedsięwzięcia, jakim jest popularyzacja zawodu naukowca i zachęcenie do wybrania kariery naukowej.

W tym roku Małopolska Noc Naukowców będzie miała wymiar międzynarodowy - do współpracy przy projekcie zaprosiliśmy partnerski region Małopolski – Obwód Lwowski. W ramach współpracy zorganizowana zostanie dla partnerów, w tym przedstawicieli Małej Akademii Nauk ze Lwowa, wizyta studyjna do Krakowa, aby mogli wziąć udział w naszym wydarzeniu i w kolejnych latach tworzyli je wspólnie z nami w charakterze partnerów.
W bieżącym roku Małopolska Noc Naukowców jest też częścią europejskiej inicjatywy Open Days odbywającej się pod hasłem „Europa w moim Regionie/Mieście” (wydarzenie lokalne w ramach Open Days).

5) Kto organizuje?
Doświadczenie i trwałe partnerstwo w regionie pomaga w przygotowaniu oraz ciągłym udoskonalaniu wydarzenia.
Koncepcję koordynowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego będą współtworzyć partnerzy:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie,
- Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie,
- Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki,
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie,
- Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie,
- Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie,
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie,
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu,
- Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie,
- Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II,
- Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach,
- Klaster Life Science
- ABB Sp. z o.o.
- MultiCentrum w Skawinie,
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie.

Prace nad przygotowaniem wydarzenia są bardzo dynamiczne i planuje się zaangażowanie dodatkowych podmiotów, wnoszących swój wkład w realizację wydarzenia:
- I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie,
- III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie,
- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie,
- Komenda Miejska Policji w Tarnowie,
- Radio RDN Małopolska,
- Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie,
- Centrum Medyczne „CENTERMED”.

6) Jaką ma historię?
2007 r. - wydarzenie zorganizowane zostało w partnerstwie z Politechniką Śląską w Gliwicach, wówczas Partnerami w Krakowie było 5 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ok. 3 500 osób.
2008 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyło się 8 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ok. 15 000 osób.
2009 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyło się 8 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ok. 20 000 osób.
2010 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyło się 11 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ok. 27 000 osób.
2011 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyło się 12 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 31 000 osób.
2012 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyło się 15 instytucji; w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 46 000 osób.
2013 r. - Organizatorem całości wydarzenia było Województwo Małopolskie, w partnerstwo włączyły się 22 instytucje; w przedsięwzięciu udział wzięło ponad 55 000 osób.

7) Z jakich środków przedsięwzięcie jest finansowane?
Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie z partnerami pozyskał środki z Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest również z Budżetu Województwa Małopolskiego. Swój wkład w realizację projektu wnoszą także Partnerzy.

8) Statystyka
-  Wydarzenie odbędzie się w 45 lokalizacjach z ponad 30 instytucji partnerskich w całej Małopolsce.
-  Program wydarzenia przygotowało ok. 2 200 osób, w tym ok. 700 naukowców, blisko 1500 studentów, jak również 120 kół naukowych.
-  Na uczestników czeka ponad 1 000 różnych atrakcji, a wśród nich około 350 warsztatów, około 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie blisko 60 laboratoriów niedostępnych na co dzień, około 50 wystaw, ok. 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych ok. 90 gier i zabaw z naukowcami, 5 widowisk i spektakli, liczne spotkania i dyskusje z naukowcami.

9) Co w programie?
W programie Małopolskiej Nocy Naukowców 2014 między innymi:
-  Kosmiczna podróż w Kijów.Centrum – ponad 800 widzów stanowić będzie załogę statku kosmicznego i odbędzie podróż w Kosmos, pozna planety Układu Słonecznego i codzienne życie w Kosmosie. W trakcie programu w Kijów.Centrum także koncert Mateusza Ziółko z zespołem oraz pokaz filmu Grawitacja .

-  Autonomiczne roboty mobilne w Akademii Górniczo-Hutniczej – wykład i prezentacja aktualnych osiągnięć w dziedzinie programowania autonomicznych robotów mobilnych, a także inne atrakcje, w tym m.in. uczestnicy dowiedzą się więcej o Chemii piwa.

-  Projektowanie zabawek – warsztaty dla dzieci, podczas których, każdy z uczestników stanie się pomysłodawcą, konstruktorem i wykonawcą swojej wymarzonej zabawki. To i wiele więcej czeka w Akademii Sztuk Pięknych.

-  W Instytucie Fizyki Jądrowej dowiemy się więcej o wielkich eksperymentach badawczych prowadzonych na świecie czy też jak ugotować zupę z jąder atomowych. Zobaczymy także ciekłe kryształy i kolorowe magnesy metaloorganiczne.

-  Niezwykła moc różnorodnych atrakcji przygotowana została też przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dowiemy się prawie wszystkiego o otaczającym nas świecie, weźmiemy świat pod lupę i zrozumiemy niepojęte, m.in.: Dlaczego żarówka świeci?, Czy można widzieć uszami?, Fizyka w kuchni, Strategie w grach, Co siedzi w kropli wody?, Czy komórki chodzą?, Jak wygląda Twoje DNA? Jak pracuje mózg? Co czuje roślina? Czy warto mieć PeHa?.

A dla prawdziwych fascynatów nauki i wtajemniczonych spotkanie z muszką owocową oraz coś więcej o posiewie redukcyjnym i pozytonowej tomografii emisyjnej. W Auditorium Maximum odbędzie się także widowisko teatralne z pokazami chemicznymi „Chemia jest wszędzie…”.

-  Podróż przez skale czasu i przestrzeni w fascynujące dziedziny badawcze przyrody ożywionej i nieożywionej – eksperymenty, modelowanie i rekonstrukcje zjawisk przyrodniczych w Instytucie Nauk Geologicznych.

-  Demonstracje z wykorzystaniem najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła, czyli Ziemia – wirująca planeta.

-  W Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczestnicy będą mogli zgłębić tajemnice medycyny nuklearnej medycyny nuklearnejmedycyny nuklearnejmedycyny nuklearnej medycyny nuklearnejmedycyny nuklearnej medycyny nuklearnej medycyny nuklearnejmedycyny nuklearnej medycyny nuklearnejmedycyny nuklearnej i wziąć udział warsztatach poświęconych EKG.

-  Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska Politechnika Krakowska zaprezentuje zaprezentuje zaprezentuje zaprezentuje zaprezentuje prototypy bolidu wyścigowego i elektrycznego pojazdu miejskiego. Na uczestników czekają też liczne pokazy chemiczne m. in: fotoluminescencja kryształów soli, zamrażanie róż i owoców za pomocą ciekłego azotu.

-  Na Uniwersytecie Ekonomicznym zmysły staną na straży oceny produktów. Uczestnicy dowiedzą się o nano i biotechnologii, czy to co kupujemy najbardziej nam smakuje oraz dlaczego „zamszowe” buty nie są z zamszu.

-  Rozwiązywanie kryminalnej zagadki w Instytucie Ekspertyz Sądowych – na przykładzie zainscenizowanego miejsca zdarzenia zwiedzający zapoznają się z rodzajami śladów jakie znaleźć można na miejscu przestępstwa oraz sposobami ich ujawniania, zabezpieczania i późniejszej analizy laboratoryjnej.

-  Czy te oczy mogą kłamać?, Tajemniczy świat kryształów, Laser gun, Czy serce można opisać równaniem? Czy człowiek pochodzi od bakterii?, a nawet Astronomiczna wizja końca świata i dużo więcej atrakcji na Uniwersytecie Pedagogicznym.

-  Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego przygotowali niezwykłe zoologiczno-botaniczne ciekawostki, a wśród nich Rośliny inwazyjne jako obcy przybysze, Jak rośliny poszukują światła i jak zabierają je innym?, Syberia wciąż niepoznana, Ptasie sekrety, Ryby świecące w głębinach, Jak z trawy powstaje mleko?. Dodatkowo uczestnicy wezmą udział w różnorodnych warsztatach m. in. Zobacz GMO!, Zrozumieć genetyczny odcisk palca, Co mieszka na klamce?

-  Prezentacje innowacyjnych rozwiązań podnoszących jakość życia oraz liczne eksperymenty, pokazy filmowe, gry przegotowane przez Fundację Klaster Life Science Kraków, a wszystko pod hasłem „Było sobie życie”.

-  W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie uczestnicy, zgodnie z hasłem programu, „Jest tylko jeden sposób nauki - poprzez działanie.” , będą działać! Wezmą udział w grach, warsztatach, pokazach z takich dziedzin jak chemii, matematyki, elektroniki, inżynierii, ekonomii, informatyki, fizjoterapii i z wiele innych.

-  Program Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Nowego Sącza będzie bardzo bogaty w różnorodne warsztaty pokazy, wykłady jak Zdrowe serce – to zdrowe życie, Siłownia – nowe podejście do ćwiczeń, Nauka pływania, Pokaz sztuk i sportów walki, Pokaz masażu klasycznego. Także czekają na Was różne konkursy i gry.

-  Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach zaprasza na spacer po Wszechświecie i nocne podglądanie nieba.

-  W Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie można poznać kulturę, tradycję i obyczaje krajów niemieckojęzycznych, wybrać się w lata 80-te czy też zgłębić tajniki grafiki.

-  W Multicentrum w Skawinie uczestnicy dowiedzą się jak z ziemniaka zrobić prąd czy też zbudować coś z klocków K’nex, Lego i Bioloid.

To tylko niektóre punkty bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Więcej atrakcji w szczegółowym programie na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

10) Dodatkowe informacje
-  Bezpłatny autobus do Obserwatorium Astronomicznego UJ
Informacja na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl

-  Na wiele spośród wydarzeń Małopolskiej Nocy Naukowców niezbędna jest wcześniejsza rejestracja - na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl dostępna jest informacja o sposobie rejestracji na poszczególne imprezy.

11) Gdzie szukać informacji?
- Szczegółowy program imprezy oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej wydarzenia www.nocnaukowcow.malopolska.pl

- Znajdziesz tam również link do interaktywnej mapy wydarzenia w całej Małopolsce, dostępnej pod adresem www.miip.geomalopolska.pl/imap/

- Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku, gdzie zawsze są wiadomości z pierwszej ręki www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow

Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego

Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2014” współfinansowany jest ze środków Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej.

ip

Słowa kluczowe: Małopolska Noc Naukowców 2014 program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

nauka przedmiotÃłw ścisłych
Jak edukować, żeby młodzież chciała uczyć się przedmiotów ścisłych?

Jak zachęcić młodzież do pójścia w ślady małżeństwa Curie?

Polecamy
Covid-19 a promieniowanie
Ekspert NCBJ opowiada o potencjale promieniowania jonizującego w leczeniu COVID-19

Czy małe dawki promieniowania mogą pobudzić organizm do lepszej walki z wirusem SARS-CoV-2?

Receptura apteczna - przeszłości czy przyszłość farmacji? Czyli kilka słów o zawodzie farmaceuty

Czego trzeba się nauczyć by zostać farmaceutą i na czym polega ten zawód? Oto garść przemyśleń i faktów o tej branży w naszym kraju.

Polecamy
Ostatnio dodane
szkoła angielskiego online
Novakid jedną z najlepszych szkół angielskiego online w Polsce

Odkryj, dlaczego Novakid to doskonała opcja do nauki języka angielskiego w Polsce!

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.