Nowości - Literatura

W.G. Sebald. Emigrant

2008-02-26 14:35:28 | Kraków
 W listopadzie ubiegłego roku telewizja niemiecka Bayerischer Rundfunk wyemitowała znakomity dokument Thomasa Honickela poświęcony niemieckiemu pisarzowi W.G. Sebaldowi. Reżyser odwiedza wszystkie ważnie dla pisarza miejsca: rodzinną miejscowość w Allgäu, miasteczko, w którym chodził do szkoły, potem uniwersytety we Freiburgu i Fryburgu, na których studiował, wreszcie Manchester i Norwich w Anglii, gdzie wyemigrował i gdzie pracował na tamtejszych uniwersytetach.


O Sebaldzie przed kamerą opowiadają jego bliscy, dawni szkolni koledzy i nauczyciele, przyjaciele, bohaterowie jego książek, a także wybitni niemieccy oraz angielscy intelektualiści i krytycy literaccy. Z wypowiedzi tych wyłania się interesujący portret pisarza, tłumacza, badacza literatury i najnowszej historii, która odegrała tak ogromną rolę w jego twórczości. Teraz będziemy mogli oglądnąć ten dokument, i wziąć udział w dyskusji dotyczącej samego pisarza, 6 marca o godzinie 18.00 w Studiu S5 Radia Kraków przy al. Słowackiego 22.

O pisarzu:
Winfried Georg Maximilian Sebald urodził się 18 maja 1944 raku w miejscowości Wertach, w regionie Allgäu położonym w południowo-zachodniej Bawarii. W 1963 roku rozpoczął studia germanistyczne na Uniwersytecie we Freiburgu, w 1966 przenosi się do Fryburga, gdzie kończy studia licencjackie a następnie emigruje do Anglii. W latach 1966–68 pracuje jako lektor na Uniwersytecie Manchester, kończąc jednocześnie studia magisterskie. W 1970 roku przenosi się na University of East Anglia w Norwich.

Po obronie pracy doktorskiej przez rok pracuje w Instytucie Goethego w Monachium, po czym ponownie wyjeżdża do Anglii. Podejmuje pracę na Wydziale Literatury Europejskiej na University of East Anglia w Norwich, gdzie w 1989 roku powstaje Brytyjskie Centrum Tłumaczeń Literackich. Sebald zginął 14 grudnia 2001 roku w wypadku samochodowym.

W Polsce ukazały się trzy jego książki: Czuję Zawrót głowy (Wydawnictwo Literackie), Wyjechali (2005) i Austerlitz, (2007) (WydawnictwoW.A.B.).

Pozatym Sebald napisał: Nach der Natur (1988),Die Ringe des Saturn (1995) i wydaną pośmiertnie w 2003 roku, niedokończoną książkę Campo Santo. Był też autorem prac literaturoznawczych i słuchowisk radiowych. Jego twórczość została uhonorowana wieloma nagrodami m.in. Berlińską Nagrodą Literacką oraz Medalem Johannesa Bobrowskiego, nagrodą Literatur Nord, nagrodą im. Heinricha Bölla, Nagrodą im. Heinricha Heinego przyznaną przez Miasto Düsseldorf oraz, przyznaną już po śmierci, nagrodą National Book Critics Circle. Sebald wymieniany był też wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla.

[informacja organizatora]

 
Słowa kluczowe: sebald, emigrant, pisarz, spotkanie
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Mroczny kryzys  na Nieskończonych Ziemiach
Premiery komiksów Egmontu na kwiecień 2024

Co ciekawego będzie można przeczytać w tym miesiącu?

Polecamy
Przemilczane
Oto książka o pracy przymusowej w nazistowskim burdelu

"Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej" to nowa książka dr Joanny Ostrowskiej.

Czarne Łabędzie
Premiera książki "Czarne Łabędzie" - Magdalena Książyk łączy horror z fantasy

Powieść wskazuje na wagę konsekwencji własnych wyborów, a także na częstą absurdalność naszych marzeń.

Ostatnio dodane
Zapach Oliwii
"Zapach Oliwii" - thriller New Adult od Catherine Reiss wkrótce w księgarniach

Książka porusza ważne tematy, takie jak żałoba, uzależnienie od narkotyków czy toksyczne relacje.

Tinder jajko
AI swata lepiej niż człowiek? "Tinder jajko" da nam odpowiedź

Michał Toczyński napisał powieść science fiction o bardzo niedalekiej przyszłości.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.