Dzieje się - Literatura

Kraków uchwala Program Miasta Literatury UNESCO

2016-02-19 09:49:32 | Kraków

Kraków przyjął miejską strategię rozwoju literatury i czytelnictwa. Przegłosowana przez radnych uchwała upoważnia Prezydenta Majchrowskiego do corocznego zabezpieczania w ramach istniejącego budżetu na kulturę środków na działania rozwijające kulturę czytania i wzmacniające aktywność środowisk literackich.

W dokument została wpisana m.in.: strategia modernizacji bibliotek, rozwój programów stypendialnych dla pisarzy, wsparcie dla literackich festiwali oraz programy dla lokalnych wydawców i niezależnych księgarni. To historyczny moment dla miasta, które w ten sposób jeszcze dobitniej akcentuje, że chce wokół literatury budować swoją tożsamość.

W uznaniu dla wielowiekowego dziedzictwa, a także intensywnego życia literackiego miasta w 2013 roku UNESCO nadało Krakowowi tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury. Od tego czasu podjęto liczne działania popularyzujące czytelnictwo, m.in. projekty wykorzystujące nowe technologie (wirtualna biblioteka e-booków Czytaj PL!), literackie spacery i gry miejskie, uruchomiono również program wsparcia dla debiutów literackich z kursem kreatywnego pisana i konkursem dla wydawców.

Nagroda Conrada dla prozatorskiego debiutu roku uzupełniła bogaty program nagród literackich, na który składa się poetycka Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, Nagroda Kazimierza im. Wyki w dziedzinie krytyki literackiej oraz przyznawana w czasie krakowskich Targów Książki Nagroda Długosza. Krakowskie księgarnie doczekały się poszerzenia możliwości ulg czynszowych w lokalach miejskich, uchwalono też pierwszy w Polsce konkurs na organizację wydarzeń kulturalnych w księgarniach.

W 2015 roku podczas konferencji Biblioteka NOVA otwartoogólnopolską debatę o bibliotekach przyszłości. Kraków aktywnie promował również swoich pisarzy za granicą, uczestnicząc m.in. w Targach Książki w Paryżu jako gość honorowy. Kolejni stypendyści programu Sieci Miast Pisarzy-Uchodźców ICORN wpisują się w misję miasta otwartego na różnorodność, zaangażowanego w międzynarodową debatę o prawach człowieka. Krakowskie festiwale literackie – Conrada i Miłosza, liczne inicjatywy niezależne, w tym Festiwal Literatury dla Dzieci, Krakowski Festiwal Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju, Ha!wangarda, oraz największe w kraju Targi Książki biją rekordy popularności – tylko październiku 2015 r. w wydarzeniach festiwalowo-targowych wzięło udział blisko 100 tys. osób.

Program potwierdzający trwałe wsparcie miasta dla działań mających na celu podniesienie poziomu czytelnictwa jest realizacją zobowiązań wpisanych w aplikację Krakowa do Sieci Miast Kreatywnych z 2011 roku. Projekt powstawał we współpracy ze środowiskami literackimi Krakowa – instytucjami kulturalnymi, wydawcami, księgarzami, a założenia w nim wypracowane posiadają rekomendację UNESCO i Rady Honorowej Miasta Literatury. Dwa tygodnie temu Komisja Kultury Rady Miasta Krakowa jednomyślnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały.

Zwieńczeniem programu Kraków – Miasto Literatury będzie budowa centrum literackiego w Składzie Solnym. Długo oczekiwana instytucja łącząca siedzibę połączonych bibliotek miejskich, mediatekę, interaktywną przestrzeń ekspozycyjną, salę wielofunkcyjną oraz przestrzeń coworkingową dla mikro-przedsiębiorców związanych z rynkiem książki powstanie na Zabłociu w najbliższych latach.

MD/ip

fot. pixabay.com

Słowa kluczowe: Program Miasta Literatury, unesco kraków, miasto literatury, festiwal kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
6. OgÃłlnopolski Konkurs Młodej Poezji
Ruszył nabór do 6. Ogólnopolskiego Konkursu Młodej Poezji

Wydarzenie odbywa się w ramach 10. edycji Festiwalu Miłosza.

: kryminały dla dzieci
Kryminały dla dzieci - jakie książki się nadają?

Te kryminały dla dzieci nie zawierają żadnych scen okrucieństwa.

Polecamy
Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.