Dzieje się - Literatura

Debaty podczas 5. Festiwalu Miłosza

2016-05-20 08:55:16 | Kraków

Debaty Festiwalu Miłosza, inspirowane bogactwem i wszechstronnością twórczości Noblisty, stanowią rdzeń poetyckiego świętowania. W tym roku na uczestników czekają trzy takie wydarzenia –  pt. „Współczesny nomadyzm”, „Sztuka przydrożna” i „Szlaki przekładu”.

Do debat, odbywających się od 9 do 11 czerwca, zapraszamy zarówno poetów – polskich i zagranicznych – jak i intelektualistów czy artystów, których głosy pozwolą na lepsze i krytyczne przemyślenie różnych aspektów zagadnienia podróży, migracji, przemieszczania się w wielorakich przestrzeniach.

Podczas pierwszej, czwartkowej debaty Olga Stanisławska, Michael Ondaatje i Adonis będą dyskutować o współczesnym nomadyzmie. Świat jest w nieustannym ruchu, planeta mrowi się, wszyscy stale doświadczamy tej globalnej migracji, bez względu na to, czy się w nią włączamy, czy stawiamy jej na różne sposoby opór. Rozmowa, prowadzona przez Jarosława Mikołajewskiego, poetę, pisarza i dziennikarza, będzie dialogiem twórców starających się zapisać doświadczenia dzisiejszych migracji, uchwycić to zjawisko w ruchu, a przy tym zbadać własne środki wyrazu. Jednym słowem – starających się odpowiedzieć na ten problem poprzez literaturę. Olga Stanisławska, reportażystka, laureatka Nagrody Kościelskich, podróżuje po Afryce i Bliskim Wschodzie.

Michael Ondaatje, pochodzący ze Sri Lanki  i obecnie mieszkający w Kanadzie, łączy w swojej twórczości wpływy wielu kultur – tamilskiej, holenderskiej oraz portugalskiej. Adonis, syryjski poeta i tłumacz, który przez wiele lat żył w Libanie, emigrował do Paryża i pozostaje w nieustannym, krytycznym sporze z rodzimą tradycją. Wszyscy oni od wielu lat przyglądają się wciąż zmieniającej się mapie świata i z własnego doświadczenia opowiedzą, co oznacza podróż w nieznane.

Debata w drugim dniu Festiwalu, „Sztuka przydrożna”, skoncentruje się na różnorodnych praktykach włóczęgi, łazikostwa oraz szwendania się w literaturze i sztuce. Rozmawiać o nich będą Adam Lipszyc i jego goście: Michał Książek, autor reportaży, m.in. Jakuck. Słownik miejsca i Droga 816, Ewa Kuryluk, malarka, fotografka, artystka, pisarka nominowana do nagrody Nike, oraz Tadeusz Sobolewski – krytyk filmowy, publicysta „Gazety Wyborczej”, autor m.in. książki Dziecko Peerelu oraz felietonista miesięcznika „Kino”. Uczestnicy tego spotkania opowiedzą o (przy)drożności – terenach i przestrzeniach w poezji i sztuce, o tym dokąd wędrują poeci i artyści, dokąd ich ciągnie i po co, a także kiedy i jak zbaczają z traktów.

Jednym z najczęstszych obrazów metaforycznych, przy pomocy których opisuje się przekład, jest podróż. Dlatego w trzeciej debacie głos zabiorą tłumacze, których językowe wyprawy często przypominają odkrywanie nieznanych lądów. W rozmowie o „Szlakach przekładów”, prowadzonej przez Magdę Heydel (tłumaczkę m.in. Jądra ciemności Josepha Conrada), wezmą udział Małgorzata Łukasiewicz, tłumaczka literatury pięknej i krytyk literacki, oraz pisarz, tłumacz i historyk literatury Marek Bieńczyk, a także pochodzący z Libii Ashur Etwebi, który przełożył na język arabski wiele arcydzieł poezji światowej.

Wybitni tłumacze opowiedzą o wyzwaniach i meandrach poruszania się pomiędzy oryginalnym tekstem a przekładem, wędrówki wśród słów i wśród tekstów, odnajdywania sobie najlepszej czy najpiękniejszej drogi. Debata będzie wspaniałą okazją, by zastanowić się, jakie szlaki wiodą przez tę krainę, jak się po nie podróżuje, dokąd i w jakim celu.

W Piesku przydrożnym Miłosz cytuje słowa Rennetha Rexrotha: „Wy nie umiecie rozmawiać. Wymieniacie tylko monologi”. Festiwalowe debaty mają na celu przełamanie tej niepokojącej „cechy Środkowoeuropejczyków” i stworzenie przestrzeni dla dialogu o najważniejszych problemach współczesności.

Organizatorzy Festiwalu Miłosza: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Miasto Literatury, serdecznie zapraszają!

Więcej informacji o Festiwalu i nadchodzących wydarzeniach na stronie miloszfestival.pl.

ip

Słowa kluczowe: festiwal miłosza, kultura kraków, festiwal literacki, festiwale kraków
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
Kolejne 365 dni
"Kolejne 365 dni" Blanki Lipińskiej Bestsellerem Empiku 2019

Tymczasem film "365 dni" wchodzi do kin już 7 lutego!

Uniwersum DC. Kryzys bohaterÃłw
Nowości komiksowe Egmontu na maj 2020

Poznajcie premiery komiksów, które trafią do sprzedaży w maju.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.